Zamknij

Czytelnictwo w Polsce, czyli dlaczego tak mało czytamy?

21:23, 06.05.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:23, 06.05.2018
Skomentuj Fot. Materiały partnera Fot. Materiały partnera

Statystyki odnośnie czytelnictwa w naszym kraju są zatrważające. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej ok. 63% przebadanych Polaków w przeciągu ostatniego roku nie przeczytało ani jednej książki. Nie oznacza to jednak, że pozostała liczba należy do moli książkowych. Wręcz przeciwnie, zaledwie co 7 osoba sięgnęła po więcej niż siedem książek. Dlaczego tak się dzieje i jakie ma to przełożenie na sytuacje bibliotek czy wydawnictw?

Przeważa bierna rozrywka

W czasach, gdy każdą informację można odnaleźć w sieci w zaledwie kilka sekund, mało kto ma ochotę na powiększanie swojej wiedzy przy użyciu książek. Większości osób kojarzą się one z podręcznikami oraz obowiązkowymi lekturami szkolnymi. O wiele chętniej ogląda więc telewizję, chociaż liczba osób posiadających odbiorniki w domu także spada. Śmiało można rzec, że Polacy coraz częściej przenoszą się do Internetu i to właśnie tam poszukują rozrywki. Co więcej, spadek zainteresowania czytelnictwem odnosi się nie tylko do książek, ale i gazet oraz czasopism. Warto wspomnieć, że mniej niż połowa z nas, przeczytało w zeszłym roku tekst zawarty na przynajmniej 3 stronach maszynopisu. 

Popularność ebooków

Jeśli już sięgamy po książki, to zazwyczaj stronimy od tradycyjnych wersji papierowych. Właśnie dlatego niektóre biblioteki nie były w stanie utrzymać się na rynku i zostały zamknięte. Jak się bowiem okazuje zwłaszcza osoby młode preferują książki w wersji elektronicznej, czyli tzw. ebooki. Za takim rozwiązaniem przemawia nie tylko wygoda, ale i szybki dostęp. Nie bez znaczenia jest także cena. Koszt zakupu książki mieści się przeważnie w przedziale od 22 do nawet 50 złotych. Nie jest to więc tania rozrywka, szczególnie dla osób, które miesięcznie czytają kilka-kilkanaście pozycji, a chcą mieć książkę na własność. Dobrą alternatywę stanowi zatem zakup książek używanych. Gdzie można je znaleźć? Jednym z takich miejsc będzie skup książek. Posiada on również swoją stronę: https://tezeusz.pl/info/skup-ksiazek-w-lodzi . W ten sposób można znaleźć wiele, interesujących pozycji w bardzo dobrym stanie. Ich cena będzie nawet kilkukrotnie niższa od tej, oferowanej przez księgarnie.

Kto w Polsce czyta najwięcej?

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, najwięcej książek w Polsce czytają osoby z wykształceniem wyższym. Czynią to nie tylko ze względu na stopień naukowy czy zawód, ale przede wszystkim dla przyjemności. W tej grupie znajdują się także gospodynie domowe, które cenią wieczory z dobrą literaturą. Zaskakujący może być fakt, że spada poziom czytelnictwa wśród studentów, w tym także kierunków humanistycznych. Owszem, nadal decydują się oni na wypożyczenie książek powiązanych z kierunkiem ich studiów, jednak nie robią tego dla przyjemności, a z obowiązku. Niestety, wiele świadczy o tym, że ten trend będzie się utrzymywał przez kolejne lata. Zainteresowanie książkami wśród dzieci i młodzieży jest bowiem znikome. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%