Zamknij
REKLAMA

Powstanie tężnia solankowa, Farma Alka, rozbudują baseny.Zobacz

09:53, 03.01.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Wizualizacja Tężni Solankowej - projekt (arch. Urzędu Miasta w Uniejowie).

W Uniejowie do końca 2020 roku będą zrealizowane inwestycje, na które gmina otrzymała blisko 32 miliony złotych dotacji z Unii Europejskiej. Wśród projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu "Rozwój gospodarki turystycznej" są inwestycje związane z rozbudową basenów termalnych, budową parku tematycznego Farma Alka oraz tężni solankowej. 

Łączna wartość projektów, które zrealizuje Gmina Uniejów to ponad 65 milionów złotych, z czego prawie 32 miliony złotych stanowić będą dotacje uzyskane z ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jak poinformował marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, w konkursie zatytułowanym "Rozwój gospodarki turystycznej" pomiędzy miasta i gminy regionu rozdzielono ponad 147,6 mln zł. Pieniądze przeznaczono na projekty związane z budową, rozbudową czy odnowieniem miejsc rekreacji.

W ramach tego konkursu Uniejów zrealizuje najwięcej projektów, bo aż sześć. Wśród nich znajduje się rozbudowa kompleksu basenowego, która obejmuje budowę zewnętrznego wielofunkcyjnego basenu solankowego. Dofinansowanie w tym przypadku wyniesie ponad 6 milionów złotych.
Kolejnym projektem, który uzyskał dofinansowanie w podobnej kwocie to projekt zakładający powstanie nowego budynku basenowego, gdzie znajdą się szatnie, obiekty gastronomiczne, strefa wypoczynku i zabaw dla dzieci oraz kino 9 D.


Rozbudowa basenów termalnych - projekt (arch. Urzędu Miasta w Uniejowie).

W ramach kolejnych inwestycji powiększona zostanie "Zagroda Młynarska", gdzie planowana jest budowa parku tematycznego "Farma Alka". Powstaną tam cztery strefy, przez które będą prowadzić ścieżki edukacyjne obrazujące proces powstawania jedzenia od przysłowiowego ziarenka do bochenka. Dodatkową atrakcją farmy będzie studio telewizyjne, gdzie będą prowadzone animacje dla dzieci.


Wizualizacja Farmy Alka - projekt (arch. Urzędu Miasta w Uniejowie).

Dzięki dofinansowaniu następnego projektu, adaptacji poddany zostanie dawny posterunek wodny, który będzie mógł pełnić funkcje hotelowe. Zadaszony zostanie także taras zamku oraz zagospodarowany turystycznie ma być zamkowy park.


Wizualizacja posterunku wodnego - projekt (arch. Urzędu Miasta w Uniejowie).

Ciekawym projektem, o którym mówiło się w Uniejowie już od kilku lat jest budowa tężni solankowej wraz z pijalnią wody termalnej. Na tą inwestycję Gmina Uniejów otrzymała ponad 6 milionów złotych dotacji.  Projekt obejmuje wykonanie tężni oraz pasażu spacerowego w postaci mola.

Projekty turystyczne, na które gmina złożyła dofinansowanie pozwolą na realizację inwestycji także poza Uniejowem. Dofinansowanie na ponad 4 i pół miliona złotych uzyskano na projekt "Spycimierski gród atrakcją turystyki kulturowej i ludowej Uzdrowiska Uniejów", w ramach którego powstanie obiekt z ekspozycjami multimedialnymi. Całość tematycznie będzie związana z tradycją układania kwietnych dywanów, która przyciąga do Spycimierza co roku tysiące turystów.

Siódmym projektem, na który gmina otrzymała dofinansowanie, tym razem w ramach "Przeciwdziałania degradacji środowiska" jest projekt, który będzie realizowany w partnerstwie z Lasami Państwowymi. Działania będą prowadzone na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie i obejmą m.in. oświetlenie części parku, wykonanie nasadzeń, montaż ławek, koszy, stojaków na rowery, poprawę alejek parkowych. W zakresie rzeczowym Lasów Państwowych będzie m.in. budowa ścieżki dydaktycznej, przygotowanie atrakcyjnej wizualnie trasy spacerowej oraz dostosowanie jej dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warto dodać, że na liście projektów, ogłoszonej przez Zarząd Województwa Łódzkiego jako Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020, oprócz Gminy Uniejów znalazła się również firma CS INVESTMENT Sp. z o.o., która z projektem "Budowa obiektu hotelowego w celu wprowadzenia nowych usług turystycznych wykorzystujących potencjały endogeniczne Gminy Uniejów" uzyskała dofinansowanie w kwocie 4 313 855 złotych. CS INVESTMENT Sp. z o.o. to spółka, która jest właścicielem Hotelu Lawendowe Termy w Uniejowie.


Wizualizacja tężni z pasażem spacerowym - projekt (arch. Urzędu Miasta w Uniejowie).


"Spycimierski gród atrakcją turystyki kulturowej i ludowej Uzdrowiska Uniejów" - wizualizacja - projekt (arch. Urzędu Miasta w Uniejowie).

 

[ZT]1165[/ZT]

 

(M.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone