Zamknij

Kwietne dywany ze Spycimierza na krajowej liście dziedzictwa

08:20, 03.04.2018 M.K Aktualizacja: 11:31, 16.04.2018
Skomentuj Spycimierskie dywany przyciągają tysiące turystów z całej Polski oraz z zagranicy. Spycimierskie dywany przyciągają tysiące turystów z całej Polski oraz z zagranicy.

14 lutego 2018 roku "Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu" trafiła na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Czynione są kolejne starania, by tym razem Spycimierz znalazł się na liście światowej, która powstaje na podstawie Konwencji UNESCO.

"Formalne starania o wpisanie na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zaczęły się, kiedy założone zostało Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało”. Było to 2 marca 2016 roku - mówi jeden z głównych inicjatorów tej idei ks. Wojciech Kaźmierczak, były proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu. 
Ksiądz Kaźmierczak po odejściu z funkcji proboszcza parafii w Spycimierzu został honorowym członkiem stowarzyszenia i nadal wspiera je w działaniach.

Uroczysta gala wręczenia wpisów do rejestru odbędzie się we wrześniu tego roku, chociaż oryginał wpisu został już przesłany do spycimierskiej parafii. Rozpoczęły się także starania o wpis na listę światową, jednak sam proces może potrwać nawet około 5 lat i nie gwarantuje dostania się na listę UNESCO.


W układaniu dywanów na Boże Ciało mieszkańców Spycimierza wspierają włoscy przyjaciele ze stowarzyszenia „Infioritalia”.

W tym roku na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oprócz tradycji ze Spycimierza trafiły "Gajdy -  umiejętność wytwarzania instrumentu i praktyka gry", które pochodzą z Beskidu Śląskiego. Dotychczas na listę krajową wpisane zostało łącznie 29 elementów dziedzictwa, na które składają się zwyczaje, tradycje, obrzędy, czy umiejętności z całej Polski. Zobacz listę.

Spycimierskie Boże Ciało ma około dwustuletnią tradycję i spośród innych procesji Bożego Ciała obchodzonych w kraju wyróżnia ją wyznaczenie trasy procesji kwietnym dywanem usypywanym w celu oddania czci Bogu. Kwiaty niemal od zawsze wpisane były w obchody tego święta. „Spycimierski dywan kwiatowy” liczący około kilometra długości usypywany jest z kolorowych płatków oraz całych kwiatów ogrodowych i polnych. Praca nad jego przygotowaniem jest zadaniem angażującym całą społeczność spycimierskiej parafii liczącą niewiele ponad 600 osób.

Szczególnie zaabsorbowane pracą nad dywanem i czterema ołtarzami, w pobliżu których usypuje się bardziej rozbudowane kompozycje, są rodziny mieszkające w pobliżu trasy. Wspólnym wysiłkiem dorosłych, dzieci i młodzieży pod przewodnictwem proboszcza parafii powstaje ulotne dzieło, które poza tym, że jest wyrazem czci dla Boga, umacnia wspólnotę poprzez wspólny wysiłek, a także przyciąga rzesze ludzi z całego kraju, którzy chcą uczestniczyć w tym nabożeństwie ze względu na unikatowy charakter zdobionego co roku inaczej kwietnego dywanu.
(treść wpisu z krajowej listy)

 

[ZT]780[/ZT]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%