Co roku zimą, uniejowska plaża i okolice bulwarów były ulubionym miejscem bytowania łabędzi i dzikich kaczek. W tym roku w okolicach mostu i kładki pieszej w Uniejowie możemy podziwiać także czaple białe i siwe oraz setki kormoranów. Niestety te ostatnie to także kłopot dla wędkarzy. Tam gdzie pojawiają się kormorany, tam znikają ryby.
Kormorany zimują w Uniejowie. Zobacz, jakie ptaki spotkasz spacerując bulwarami [ZDJĘCIA]
Zimowy spacer bulwarami nad rzeką Wartą w Uniejowie jest okazją, by podziwiać wiele gatunków dzikiego ptactwa. Tej zimy zobaczyć można m.in. czaple, dzikie kaczki, łabędzie i nurogęsi.
W styczniu, w okolicach plaży oraz za mostem najwięcej jest jednak kormoranów, które bytują tam, gdzie znajdują się ryby. To ptaki koczujące w grupach, wędrujące między zbiornikami wodnymi. Ich znaczna ilość cieszyć może oko spacerowiczów, jednak nie są one lubiane przez wędkarzy.
[FOTORELACJA]1788[/FOTORELACJA]
Kormorany nad Bałtykiem nie są nadzwyczajnym zjawiskiem, jednak mogą one zrobić wrażenie na mieszkańcach i turystach, zwłaszcza w tak dużych ilościach, jakie obecnie obserwujemy w Uniejowie. Przez wiele lat w Polsce były one tępione z uwagi na szkody jakie wyrządzają w gospodarce rybackiej. Później objęto je ochroną, obecnie kormoran jest gatunkiem objętym ochroną gatunkową częściową.
[ZT]10025[/ZT]
W Polsce często kormorany zostają na zimę, żerują wtedy w okolicy Zatoki Gdańskiej i w rejonie zalewu Szczecińskiego. W innych rejonach jego zimowanie zależy od przebiegu zimy i stopnia pokrycia terenu śniegiem i lodem. Kormorany żywią się głównie rybami, dlatego też można je spotkać w okolicach jezior, rzek i stawów hodowlanych.
,,Charakterystyczny dla kormorana jest brak gruczołów przy pomocy których większość ptaków nurkujących nasącza swoje pióra. Ta cecha powoduje, że kormoran po cyklu nurkowań musi wysuszyć swoje pióra. Często widujemy nad wodą odpoczywające ptaki z szeroko rozstawionymi skrzydłami, suszące swoje pióra" - pisze nizel.pl
Kormoran zjada od 400 do 500 gramów ryb na dzień, a sam waży od 1600 do 3200 gramów. -
Ichtiofauna to nie jedyny problem z bytowaniem kormoranów. Gatunek ten, jak każdy rybożerny wytwarza duże ilości guana, a ponieważ ptaki te w Polsce tworzą swoje kolonie na drzewach, ich odchody zabijają życie samych drzew - informują ornitolodzy.
Ptaki można zobaczyć również na drzewach w uniejowskim parku zamkowym.
[ZT]10038[/ZT]