Zamknij

Radni i burmistrz odwiedzili najważniejsze inwestycje. Tak wyglądają świetlice wiejskie, farma, tężnie i centrum w Spycimierzu [ZDJĘCIA]

07:26, 03.04.2024 . Aktualizacja: 09:00, 04.04.2024

Posiedzenie Komisji Społecznej, Gospodarczej i Uzdrowiskowej Rady Miejskiej w Uniejowie odbyło się 2 kwietnia 2024 roku. W ramach komisji radni oraz burmistrz odwiedzili kilka inwestycji gminnych, zarówno realizowanych dla mieszkańców, jak i tych, które służyć będą turystom odwiedzającym Uniejów.

Świetlice wiejskie, tężnia, farma fotowoltaiczna i Centrum Spycimierskie Boże Ciało. Kiedy otwarcie?

[FOTORELACJA]1851[/FOTORELACJA]

Szereg inwestycji zrealizowanych zostało w Uniejowie w mijającej kadencji samorządu. Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Społecznej, Gospodarczej i Uzdrowiskowej Rady Miejskiej w Uniejowie burmistrz i radni odwiedzili siedem inwestycji, które będą kolejne lata służyć mieszkańcom. Wśród nich znalazły się także takie, które urozmaicą ofertę turystyczną gminy i przyciągną turystów, w tym jedne z najważniejszych inwestycji ostatnich lat - tężnia solankowa z pijalnią wody oraz Centrum Spycimierskie Boże Ciało w Spycimierzu.

Wśród odwiedzonych inwestycji, które udało się zrealizować w mijającej kadencji samorządu są trzy świetlice wiejskie, które dzięki pozyskanym przez gminę Uniejów środkom udało się termomodernizować, ale także częściowo wyposażyć. W Orzeszkowie, Skotnikach i Woli Przedmiejskiej mieszkańcy mają teraz odnowione, nowoczesne świetlice, w których mogą być organizowane lokalne wydarzenia, imprezy integracyjne i kulturalne. Lokalne społeczności wciąż zastanawiają się jak ostatecznie wykorzystać potencjał odnowionych świetlic, jednak już działają w nich Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna oraz mieszkańcy poszczególnych sołectw.

W prezentacji inwestycji wzięli udział także przedstawiciele mieszkańców i poszczególnych sołectw.

W odwiedzonych przez samorządowców świetlicach przeprowadzono kompleksowe prace remontowe. Wymieniono pokrycia dachowe, okna, wykonano ocieplenie, elewację i zamontowano nowoczesne ogrzewanie i panele fotowoltaiczne. Budynki wyposażono także nowoczesne kuchnie. To nie wszystko ponieważ wiele prac, tak jak np. w Skotnikach mieszkańcy wykonywali sami, porządkując m.in. otoczenie budynku.

[ZT]6770[/ZT]

Wykończenie budynku przy użyciu białego kamienia jest bezpośrednim nawiązaniem do historycznego budownictwa regionalnego, świadczącego o odrębności architektonicznej gminy Uniejów.

Kolejną inwestycją, która bezpośrednio przyczyni się do obniżenia kosztów funkcjonowania gminnych obiektów jest farma fotowoltaiczna w Brzezinach, która od około dwóch tygodni produkuje już zieloną energię. Dzięki zainstalowaniu pod Uniejowem 1200 paneli polikrystalicznych o łącznej mocy 0,7 megawata prąd, który trafia w słoneczne dni do sieci Energetyki Uniejów zasila nie tylko oczyszczalnię oraz urządzenia i budynek na terenie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Uniejowie, ale także pozostałe budynki gminne w mieście.

W planach gminy są dalsze inwestycje w zieloną energię i rozbudowę istniejącej farmy, które mają być kontynuowane po zdobyciu kolejnych środków zewnętrznych. Farmę w Brzezinach udało się wybudować po uzyskaniu 5 mln zł bezzwrotnego dofinansowania. W ramach tej kwoty samorząd przeprowadzi jeszcze drugą inwestycję-  rekonstrukcję drugiego otworu geotermalnego (PIG/AGH-1).

Jak podkreślał podczas przeglądu inwestycji zrealizowanych w gminie Uniejów burmistrz Józef Kaczmarek, duży wkład w realizację projektów mają pracownicy urzędu, w tym Aleksandra Borowska, Marcin Wagner, Adam Przytuła i Magdalena Stefańska. Dwójka z nich obecna była podczas prezentacji tężni i świetlic wiejskich.

Jedną z ważniejszych inwestycji ostatnich lat jest budowa tężni solankowej z pijalnią wody. Mimo, że w budynku, gdzie powstanie pijalnia i część gastronomiczna wciąż trwają intensywne prace to już wkrótce zacznie działać sama tężnia, z której już popłynęła woda. W ostatnich dniach przeprowadzono próby jej działania.


 

W Spycimierzu koło Uniejowa powstaje nowoczesne centrum muzealno-edukacyjne Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”, która według planów ma już funkcjonować podczas najbliższego Święta Bożego Ciała. Radnych po obiekcie oprowadził jego dyrektor - dr Jędrzej Kałużny.

W budynku prezentowana będzie w formie multimedialnych wystaw, nie tylko tradycja kwietnych dywanów ze Spycimierza, ale także inne polskie tradycje, które znalazły się na liście tradycji UNESCO. Znajdziemy tutaj także historyczne pamiątki i eksponaty, które odkrywano przez lata w samym Uniejowie czy Spycimierzu. Centrum będzie także miejscem, gdzie odbywać się będą stałe oraz czasowe wystawy, a także warsztaty dla dzieci i młodzieży. [Więcej informacji na temat Centrum już wkrótce na naszym portalu].

Ostatnią inwestycją, którą we wtorek odwiedzili samorządowcy jest Interaktywny Punkt Turystyki Geotermalnej, który powstał przy kładce. To tutaj już na przełomie maja i czerwca ma zostać otwarta Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności  – SOWA. Minicentrum nauki, które powstanie w Uniejowie jest realizowane dzięki środkom pozyskanym ze wspólnego projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

W nowym budynku powstanie w tym roku także Uniejowskie Centrum Obsługi Przedsiębiorcy.

[ZT]10927[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%