Zamknij

Tak wygląda tężnia solankowa w Uniejowie. Prace już na finiszu [ZDJĘCIA]

09:13, 04.04.2024 . Aktualizacja: 19:07, 09.04.2024
fot. Michał Kubacki/uniejow.net.pl fot. Michał Kubacki/uniejow.net.pl

Na terenie nadwarciańskich łąk, w sąsiedztwie Zagrody Młynarskiej i kompleksu boisk piłkarskich powstaje całoroczna tężnia solankowa wraz z pijalnią wody geotermalnej. To tutaj już wkrótce mieszkańcy i turyści oraz kuracjusze będą mogli wybrać się, by powdychać jod. Obiekt w ostatnich dniach przeszedł próby techniczne, po raz pierwszy po śliwowych gałązkach popłynęła woda solankowa.

Rozpoczęta w grudniu 2022 roku budowa tężni powoli dobiega końca. Trwają jeszcze prace wewnątrz budynku, gdzie znajdować się będzie pijalnia wody i część gastronomiczna oraz prace związane z otoczeniem obiektu. Jak podkreślał 2 kwietnia burmistrz Józef Kaczmarek, wnętrze tężni z pijalnią ma być jedyne w swoim rodzaju, a projekt wnętrza będzie przykuwał uwagę gości. Wewnątrz na pewno będzie nowocześnie, ale widoczne będą także odwołania do natury.

[FOTORELACJA]1854[/FOTORELACJA]

W przestrzeni publicznej pojawiały się pytania o wielkość tężni i jej projekt. Okazuje się, że pierwotnie miała ona stanąć w sąsiedztwie uniejowskiego zamku, w kompleksie parkowym, jednak ryzyko negatywnego wpływu wody solankowej na środowisko i drzewostan sprawiło, że zmieniono lokalizację inwestycji. Stąd też zaprojektowana już w 2016 roku tężnia pierwotnie swoją wielkością i kształtem dopasowana była do przestrzeni parkowej.

 

2 kwietnia 2024 roku  w ramach posiedzenia Komisji Społecznej, Gospodarczej i Uzdrowiskowej Rady Miejskiej w Uniejowie, radni oraz burmistrz odwiedzili kilka inwestycji gminnych. Wśród nich była m.in. tężnia.

Tężnia ma być obiektem całorocznym i będzie połączona z pijalnią wód. Nowy obiekt w Uniejowie wykorzystywać ma jeszcze bardziej potencjał naturalnych zasobów tutejszej wody geotermalnej.

Inwestycja zlokalizowana na terenie pomiędzy Kompleksem Boisk Piłkarskich im. W. Smolarka, a Zagrodą Młynarską ma długość 91 m, szerokość blisko 5 m i wysokość 6,5 m. Z kolei objętość zbiornika na solankę to około 250 m³, zaś sama powierzchnia lustra wody to blisko 600 m². Całkowita powierzchnia zabudowy ma sięgać ponad 740 m².

Przy tężni znajdują się kładki spacerowe, tarasy, ławki i chodniki. Obecnie zagospodarowywana będzie także część zielona obiektu.

Konstrukcja tężni wykonana jest z drewna modrzewiowego, a woda solankowa spływa po specjalnych gałązkach ze śliwy. 

Całkowity koszt budowy tężni wraz z pijalnią wody geotermalnej oraz zagospodarowaniem otoczenia wyniesie ponad dwadzieścia milionów złotych, z czego znaczna część została przez gminę zabezpieczona ze środków zewnętrznych, w tym z pochodzących z II edycji Programu Inwestycji Strategicznych, ogłoszonego przez Rządowy Fundusz Polski Ład.

[ZT]10955[/ZT]

[ZT]10958[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%