Zamknij

W Czekaju poświęcono odnowiony przez mieszkańców pięćdziesięcioletni krzyż [FOTO]

18:32, 17.04.2024 . Aktualizacja: 08:28, 19.04.2024
fot. Michał Kubacki/uniejow.net.pl fot. Michał Kubacki/uniejow.net.pl

Uroczyste poświęcenie liczącego pięćdziesiąt lat krzyża i kapliczki odbyło się w sobotę 13 kwietnia 2024 roku w Czekaju koło Uniejowa. Renowacja metalowego krzyża, który na stałe wpisał się w lokalny krajobraz wsi to inicjatywa miejscowej sołtys Anny Fijałkowskiej.

W Czekaju poświęcono odnowiony pięćdziesięcioletni krzyż [FOTO]

Metalowy krzyż stojący przy skrzyżowaniu drogi powiatowej i gminnej na stałe wpisał się w lokalny krajobraz wsi Czekaj, w której mieszka osiemdziesiąt osób. Pojawił on się tutaj pod osłoną nocy w 1974 roku.

,,Na krzyżu i jego otoczeniu mocno odcisnął swe piętno upływający czas oraz warunki atmosferyczne. Niestety coraz bardziej tracił swój dawny blask. Stąd też w rozmowach mieszkańców wsi od pewnego czasu zaczął pojawiać się temat konieczności rozwiązania tego problemu" - mówi Anna Fijałkowska - sołtys Czekaja, która dostrzegając potrzeby społeczności wystąpiła z inicjatywą gruntownego odnowienia zarówno samego krzyża, jak i jego otoczenia, aby zachować to miejsce i jego historię dla kolejnych pokoleń. ,,Pomysł spotkał się z pozytywnym odzewem mieszkańców wsi, świadcząc o ich szacunku dla historii i tradycji oraz przywiązaniu do swojej małej Ojczyzny -  dodaje pani sołtys.

Na odnowienie krzyża przeznaczono pieniądze z budżetu wiejskiego oraz składek mieszkańców w kwocie 4180 zł oraz uzyskane środki od ofiarodawców w kwocie 400 zł. Kostkę betonową oraz lampę pozyskano dzięki hojności sponsorów, a większość prac wykonano dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców.

[FOTORELACJA]1863[/FOTORELACJA]

Pierwsze prace mające przywrócić blask krzyża rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Mieszkańcy chętnie włączyli się w to przedsięwzięcie. Usunięto wtedy rosnące wokół fragmenty betonowych elementów okalających niewielki plac oraz obcięto gałęzie rosnących w pobliżu drzew. Następnie przyspawano nowe kule wieńczące ramiona krzyża oraz pomalowano go. W wyniku rozmów sołtys z mieszkańcami wioski, zaczęła powoli wyłaniać się koncepcja zagospodarowania na nowo terenu wokół krzyża. Na początku listopada wmurowano metalowe słupki pod przyszłe ogrodzenie, a kilka dni później ułożono nową kostkę betonową. Na początku kwietnia br. zamontowano nowe metalowe ogrodzenie oraz lampę solarną oświetlającą teren wokół krzyża.


Na zdjęciu sołtys Anna Fijałkowska podczas poświęcenia przez ks. Infułata Andrzeja Ziemieśkiewicza odnowionego krzyża w Czekaju. W uroczystości udział wzięli także mieszkańcy i lokalni samorządowcy.

Krzyż stoi w tym miejscu już 50 lat

Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany krzyż, jednak dziś już nikt nie pamięta, kiedy go postawiono. W 1974 roku został on przeniesiony do sąsiedniej wsi Felicjanów, gdzie stoi do dnia dzisiejszego. Na jego miejscu pojawił się natomiast nowy metalowy krzyż. Według relacji mieszkańców Czekaja dokonano tego pewnego chłodnego wieczoru, aby uniknąć ewentualnego zakazu jego postawienia przez ówczesne władze państwowe. Był to czas, kiedy symbole religijne były usuwane z przestrzeni publicznej, a ich ewentualna obecność była niemile widziana. Inicjatorem postawienia nowego krzyża był Lucjan Zwoliński – mieszkaniec wsi Czekaj .

,,Na szczególne słowa podziękowania i wdzięczność zasługują mieszkańcy wsi Czekaj, którzy swym zaangażowaniem w dzieło odnowienia krzyża, dali piękne świadectwo wiary i szacunku dla tego symbolicznego miejsca, będącego zarazem świadkiem ważnych wydarzeń w życiu miejscowości'' - mówi Anna Fijałkowska. ,,Chcę podziękować mieszkańcom za wsparcie i okazaną pomoc w realizację tego przedsięwzięcia, które zjednoczyło wszystkich. Bez ich ogromnego wsparcia i ciężkiej pracy nie byłoby to możliwe. Jestem dumna z postawy wszystkich mieszkańców i jest to dla mnie zachętą do dalszego działania na rzecz rozwoju miejscowości. Wyrazy wdzięczności należą się także wszystkim darczyńcom, którzy materialnie, rzeczowo lub organizacyjnie wsparli dzieło odnowienia krzyża. Szczególne podziękowania  kieruje do osób aktywnie uczestniczących w jego realizacji. Są to: Adam i Krzysztof Czerwińscy, Tomasz Czyżo, Michał Kamiński, Wiktor Stępnik, Malwina Fijałkowska, Andrzej Zwoliński oraz Sebastian Fijałkowski, który także bezinteresownie przekazał brakujące fundusze" - dodaje pani sołtys.

Jak dodaje inicjatorka przedsięwzięcia, odnowienie krzyża i jego otoczenia nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie i życzliwość wielu osób i instytucji: Małgorzaty Komajdy – Starosty Powiatu Poddębickiego, Piotra Kozłowskiego – Członka Zarządu Powiatu Poddębickiego, Danuty Pecyny – Radnej Powiatu Poddębickiego, Józefa Kaczmarka – Burmistrza Uniejowa, Mirosława Madajskiego – Z-cy Burmistrza Uniejowa, Tomasza Wójcika - Przewodniczącego Rady Miasta Uniejowa, Bartłomieja Grőbnera – Dyrektora K-Flex Polska oraz Artura Dominiaka z Niewiesza.

 

[ZT]6329[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%