Zamknij

Tradycja i Wiara: Tak w tym roku wyglądała procesja Bożego Ciała po kwietnych dywanach w Spycimierzu [FOTO, WIDEO]

10:33, 31.05.2024 Aktualizacja: 10:51, 01.06.2024
fot. Michał Kubacki/uniejow.net.pl fot. Michał Kubacki/uniejow.net.pl

W czwartek 30 maja 2024 roku, mieszkańcy parafii Spycimierz po raz kolejny stworzyli na uroczystość Bożego Ciała kwietne dzieła, przyciągając uwagę zarówno wiernych, jak i turystów. Wyjątkowy charakter procesji podkreślają spektakularne kwietne dywany, które od pokoleń zdobią jej trasę. W 2021 roku ta wyjątkowa tradycja została doceniona przez UNESCO wpisem na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. W czwartek otwarto także ,,Centrum Spicimierskie Boże Ciało".

Święto Bożego Ciała w Spycimierzu

[FOTORELACJANOWA]1935[/FOTORELACJANOWA]

Spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów jest jednym z najpiękniejszych przykładów lokalnej kultury i pobożności. Kilka dni przed procesją mieszkańcy zbierają kwiaty, liście, zioła oraz inne naturalne materiały, aby stworzyć wielobarwne, skomplikowane wzory, które zachwycają swoją estetyką i symboliką religijną.

Szacuje się, że w tym roku kolejny raz do Spycimierza mogło przyjechać nawet czterdzieści tysięcy osób - mówi Jędrzej Kałużny, dyrektor Centrum Spycimierskie Boże Ciało.

W tym roku podczas Bożego Ciała, Spycimierz kolejny raz odwiedziły tłumy turystów i pielgrzymów. Po raz pierwszy mieli oni oni okazję skorzystać z oferty ,,Centrum Spicimierskie Boże Ciało", które powstało, by przez cały rok promować lokalną historię i dziedzictwo kulturowe, jakim jest tradycja kwiatowych dywanów wpisana w 2021 r., na listę UNESCO. W muzeum można także obejrzeć ekspozycje, dzięki którym poznamy inne polskie i zagraniczne tradycje.

Tegoroczne motywy nawiązywały do różnych aspektów chrześcijaństwa, przedstawiając sceny biblijne, symbole eucharystyczne oraz tradycyjne ornamenty.

Procesja rozpoczęła się mszą świętą polową przy miejscowym kościele parafialnym, po czym wierni, w towarzystwie duchowieństwa i licznych pielgrzymów, ruszyli wzdłuż ozdobionej kwietnymi dywanami trasy. 
                                                                                                                                   

Mszy Świętej przewodniczył o.Paweł Subik z Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE) w Częstochowie. Na zdjęciu z proboszczem spycimierskiej parafii ks. Dariuszem Ziemniakiem.

„To niezwykłe wydarzenie, które łączy naszą społeczność i przyciąga uwagę całego kraju” – mówi pani Anna, jedna z mieszkanek Spycimierza. „Każdy rok jest wyjątkowy, a wspólna praca nad kwietnymi dywanami wzmacnia więzi międzyludzkie i podkreśla naszą wiarę” - dodaje.

Spycimierskie kwietne dywany są nie tylko atrakcją turystyczną, ale również elementem dziedzictwa kulturowego. W 2021 roku ta wyjątkowa tradycja została doceniona przez UNESCO wpisem na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, a wcześniej trafiła na listę krajową, co dodatkowo podkreśla jej wyjątkowe znaczenie.

Podczas uroczystości w Spycimierzu można było spotkać również przedstawicieli innych polskich tradycji, które trafiły na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wśród nich byli goście prezentujący kulturę bartniczą, ale także prezentujący snutkę golińską, czyli hafciarstwo południowej Wielkopolski, która w 2022 r. trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Narodowego. Na tej liście od 2017 r. znajduje się także tradycja wytwarzania koronki koniakowskiej, którą można było podziwiać wczoraj w Spycimierzu.

Uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu to prawdziwe święto wiary i sztuki, która nie tylko pielęgnuje tradycje, ale również przyciąga coraz większe rzesze odwiedzających, pragnących na własne oczy zobaczyć te unikalne, barwne kompozycje.

Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” to obiekt muzealno-edukacyjny poświęcony tradycji układania kwietnych dywanów przez parafian Spycimierza na uroczystość Bożego Ciała.  Aby zwiedzić Centrum, należy kupić bilet w cenie 12 (ulgowy) lub 15 złotych (normalny). Centrum będzie otwarte codziennie: w piątek po Bożym Ciele w godzinach 9.00-16.00, w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00-15.00.

Po raz kolejny na uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu przyjechali goście z włoskiego stowarzyszenia “InfiorItalia”.

W Dzień otwarcia ,,Centrum Spycimierskie Boże Ciało'' gościem w Spycimierzu był ks. Wacław Buryła , autor tomiku „Spycimierskie Boże Ciało”, który ukazuje uroczystość w formie poezji i fotografii. Autor na zdjęciu z dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie - Beaty Szymczak.

[ZT]11105[/ZT]

A jak wyglądały Kwietne Dywany w Spycimierzu?

[FOTORELACJANOWA]1932[/FOTORELACJANOWA]

[ZT]11688[/ZT]

Relacje ze Spycimierza widzowie TVP3 mogli oglądać na antenie łódzkiego ośrodka telewizji.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%