Zamknij

Tak obchodzono Narodowe Święto Niepodległości w Uniejowie [ZDJĘCIA]

15:14, 11.11.2024 . Aktualizacja: 15:37, 12.11.2024
Tak obchodzono Narodowe Święto Niepodległości w Uniejowie. fot.Michał Kubacki Tak obchodzono Narodowe Święto Niepodległości w Uniejowie. fot.Michał Kubacki

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Uniejowie odbyły się 11 listopada 2024 roku w dwóch miejscach – w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie odprawiona została msza św. za Ojczyznę oraz na Rynku, przy pomniku Bohaterów Września 1939 rok, gdzie delegacje złożyły kwiaty.

Obchody Święta Niepodległości w Uniejowie

[FOTORELACJANOWA]2106[/FOTORELACJANOWA]

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów.  W tym roku obchodzona jest 106. rocznica odzyskania przez nasz kraj  wolności.

Mieszkańcy Uniejowa zgromadzili się na rynku, aby uroczyście obchodzić Święto Niepodległości. Ceremonie rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, która miała miejsce w tutejszej kolegiacie. Po jej zakończeniu, wspólnie z Orkiestrą Dętą ZHP-OSP, uczestnicy przeszli na rynek, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

W centralnym punkcie uroczystości przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji oraz stowarzyszeń złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów narodowych.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli m.in. wicewojewoda łódzki Grzegorz Majewski oraz delegacja Gminy Uniejów - burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek i wiceburmistrz Mirosław Madajski.

Na zakończenie uroczystości w części artystycznej wystąpili uczniowie uniejowskiej podstawówki.

Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Do 1937 r. było to święto wojskowe a  uroczystościom nadano rangę święta państwowego. Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swoją rangę w 1989 r. Od tego czasu w obchodach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i tysiące Polaków.

[ZT]13666[/ZT]

[ZT]13261[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%