Zamknij
REKLAMA

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Placu Dębów

09:04, 14.04.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Michał Kubacki

W piątek 13 kwietnia 2018 roku na Placu Dębów Katyńskich w Uniejowie uczczono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Oddano w ten sposób hołd ofiarom, które pochodziły z Uniejowa lub okolic, a znalazły się pośród ponad 20 tysięcy Polaków pomordowanych na Wschodzie w 1940 roku.

,,W kwietniu 1940 roku zamordowano tysiące Polaków, których grzebano w zbiorowych mogiłach, nie tylko w Katyniu, ale jak pokazują tabliczki na naszym pomniku w Bykowni, Charkowie, Miednoje i Kuropatach.(...) Spotykamy się tutaj od 10 lat. Jest to miejsce, w którym upamiętniliśmy ofiary zbrodni katyńskiej pochodzące z ziemi uniejowskiej. W 2008 roku posadziliśmy dęby katyńskie, a w 2010 roku odsłoniliśmy ten pomnik, który stał się symboliczną mogiłą. Plac Dębów Katyńskich stał się cmentarzem dla rodzin pomordowanych, obecnych również wśród nas dzisiaj" - mówiła Urszula Urbaniak z Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa. ,,Przekazujemy tę pamięć młodemu pokoleniu w przekonaniu, że takie zło, jakim była zbrodnia katyńska już nigdy i nigdzie nie będzie miało miejsca" - dodała prezes podczas uroczystości.Przedstawiciele instytucji i władz, w tym parafii, samorządu, policji, harcerstwa, Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa oraz biura posła na Sejm Piotra Polaka złożyli  pod pomnikiem symboliczne wieńce i znicze. W uroczystości, jak co roku, wzięli również członkowie rodzin ofiar, mieszkańcy oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Inicjatorami obchodów w Uniejowie jest Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa, Parafia Rzymskokatolicka w Uniejowie i Zespół Szkół w Uniejowie.

(M.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone