Ruszyła II edycja konkursu „Siła Tradycji”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie LOT „Szlak Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce” we współpracy z Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” w Spycimierzu. Do 25 kwietnia można zgłaszać swój udział. Kto może rywalizować o nagrody?
,,Jeśli wspierasz niematerialne dziedzictwo kulturowe – uczysz, dokumentujesz, promujesz lub pielęgnujesz lokalne tradycje – i potrafisz robić to w sposób, który porusza i inspiruje innych, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! Weź w nim udział, by Twoje zaangażowanie mogło zostać zauważone i docenione na ogólnopolskim poziomie" - informują organizatorzy.
Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach: ochrona – za m.in. dokumentację, badania naukowe i wsparcie systemowe; przekaz – za działania edukacyjne i międzypokoleniowe; promocja – za popularyzację tradycji, m.in. poprzez wydarzenia, kampanie, rozwój turystyki kulturowej.
Celem Konkursu jest uhonorowanie organizacji, społeczności lokalnych, samorządów, instytucji kultury oraz ekspertów, którzy wykazali się wyróżniającymi działaniami w zakresie ochrony i promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W konkursie mogą brać udział osoby i podmioty z całej Polski.
W konkursie mogą wziąć udział osoby indywidualne, instytucje, samorządy, organizacje i wspólnoty lokalne. Uczestnictwo jest bezpłatne.Liczy się jakość działań, ich kreatywność, skuteczność i trwałość. Przedsięwzięcia oceni Kapituła pod kierunkiem prof. Bogdana Włodarczyka. Zgłoszenia (wypełniony formularz i dokumentację ) można przesyłać do 25 kwietnia 2025 r. (do godz. 16:00) na adres: [email protected]
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 8 maja podczas ogólnopolskiej konferencji „Dziedzictwo kulturowe: szanse i wyzwania dla samorządów”.
Więcej informacjji można uzyskać pod numerami tel. 602 510 639, 506 686 063, 663 098 202 i e-mail: [email protected]
Laureatów pierwszej edycji konkursu Polskiej Nagrody Kultury Niematerialnej „Siła Tradycji” poznaliśmy 12 września 2024 r. w Uniejowie podczas konferencji „Dziedzictwo kulturowe: szanse i wyzwania dla Samorządów”. W kategorii Promocja nagrodzono Stowarzyszenie Edukacyjne „Gimnazjum 2000” za projekt:„Żywe Drzewo – Snute bluzki i sukienki na miarę golińskiej panienki”, w kategorii Pomysł na Turystykę: Stowarzyszenie Asysta Żywiecka za projekt: Inscenizacji historycznej „Przenosiny i burkot cechu piekarskiego w Żywcu”, a w kategorii Pomysł na Wiedzę wyróżniono: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach za projekt:Dymarki w Nowej Słupi.