Wyjątkowy wernisaż rękodzieła - figurek z modeliny oraz dioram, stworzonych przez mieszkańca Lekaszyna - Szymona Popiela, odbył się 3 kwietnia 2025 r. w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa.
Mieszkaniec gminy Uniejów odtwarza życie sprzed milionów lat. Wernisaż prac Szymona Popiela odbył się w TPU [FOTO]
[FOTORELACJANOWA]2200[/FOTORELACJANOWA]
Na wystawie zaprezentowane zostały niezwykłe figurki z modeliny oraz dioramy, stworzone przez Szymona Popiela (mieszkańca Lekaszyna) – pasjonata, który z niezwykłą precyzją i dbałością o detale odtwarza życie sprzed milionów lat. Swoją kolekcję tworzonych własnoręcznie modeli dinozaurów Szymon buduje już od kilku lat. Na zdjęciu poniżej rok 2021.
Wystawa zorganizowana została nie bez powodu w kwietniu - miesiącu świadomości autyzmu. Jest ona częścią tegorocznej kampanii społecznej Fundacji Autism Team, Klubu Świadomej Młodzieży z Łodzi, której Fundacja ,Pomerdało mi się" z Lekaszyna jest częścią.
Hasłem kampanii, która odbywa się pod patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich jest hasło: "Mocne strony wzmocnić, słabe chronić." To czas kiedy głos samorzeczniczek i samorzeczników, ich rodzin oraz opiekunów wybrzmiewa najgłośniej.
,,Przedstawiamy finał całorocznej pracy. Nasz przekaz, przemyślenia, różnego rodzaju, doświadczenia, emocje i przede wszystkim naszą bogatą i wyjątkową neuroróżnorodność - mówi Tomasz Popiel - tata Szymona, z Fundacji ,,Pomerdało mi się".
Na wernisażu prac Szymona Popiela pojawili się m.in. jego przyjaciele ze Zgierza, Pęczniewa, Czepowa, Koła, Chełmna i Łodzi. Na wystawie obecni byli także: wicestarosta poddębicki Małgorzata Komajda, społeczny zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka - Jan Gawroński oraz prezes TPU, Urszula Urbaniak.
W trakcie wystawy Szymon zaprezentował swoją pasję, sprzedawał swoje dzieła i opowiadał o ewolucji. W 2024 roku został on powołany na eksperta przy Rzeczniczce Praw Dziecka oraz jest samorzecznikiem uświadamiającym społeczeństwu, że autyzm to nie choroba tylko odmienna ścieżka rozwojowa.