Zamknij
REKLAMA

OSP w Uniejowie obchodziła 140-lecie [ZDJĘCIA]

07:55, 19.06.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Michał Kubacki

Ochotnicza Straż Pożarna w Uniejowie powstała w 1878 roku. W związku z tym w minioną niedzielę odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 140-lecia uniejowskiej jednostki, w której obecnie zrzeszonych jest 100 druhów i druhen, z których 28 osób to ratownicy posiadający kwalifikacje KPP (kwalifikowany kurs pierwszej pomocy).

Aż pięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Uniejów w tym roku świętuje jubileusze powstania. Oczywiście najstarszą z jednostek jest OSP Uniejów, której 140 lat istnienia świętowano 17 czerwca 2018 roku. Świętowanie jubileuszu rozpoczęto od mszy świętej. Dalsza część obchodów miała miejsce na boiskach przy kompleksie termalno-basenowym, dokąd strażacy przemaszerowali wraz z orkiestrą dętą z Uniejowa. 

Wśród gości jubileuszu byli m.in. przedstawiciele okolicznych OSP, Państwowej Straży Pożarnej, policji, rady miejskiej oraz parlamentu i lokalnych instytucji.


Na zdj. Chór Kantylena, który wystąpił na jubileuszu 140-lecia OSP w Uniejowie.


Fot. Podczas jubileuszu wręczono odznaczenia.

 

Podczas spotkania przedstawiono rys historyczny świętującej jednostki, wręczono odznaczenia zasłużonym strażakom, a głos zabrał prezes Prezes OSP w Uniejowie Krzysztof Janiak oraz zaproszeni goście. 

Ochotnicze Straże Pożarne, w tym również jednostka z Uniejowa współdziałają ściśle z Państwową Strażą Pożarną, biorą udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych, wypadków drogowych oraz innych klęsk i zdarzeń. Często to te jednostki są pierwszymi, którzy docierają na miejsce wypadków, podejmując pierwsze działania ratownicze. Poza akcjami, strażacy ochotnicy sporą część czasu spędzają na ćwiczeniach, biorą również udział w zabezpieczaniu terenów imprez masowych czy wydarzeń z udziałem szerokiej publiczności.


Na zdj. uniejowscy strażacy (zdjęcie archiwalne).

W uniejowskiej straży obecnie zrzeszonych jest 100 druhów i druhen, z których 28 to osoby posiadające kwalifikacje KPP, a zatem posiadające uprawnienia i umiejętności do udzielania pierwszej pomocy. Na wyposażeniu jednostki są obecnie: ciężki ratowniczo-gaśniczy mercedes z 2011 roku oraz trzy samochody lekkie - operacyjny Renault Kangoo, adaptowany do działań ratownictwa drogowego i technicznego Lublin z 2000 roku oraz przekazany przez policję terenowy Honker z 1998 roku. 

[ZT]1515[/ZT]

 

(M.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone