Zamknij

Niedziela Palmowa w Wilamowie. Ile metrów miały najwyższe palmy? [ZDJĘCIA]

08:34, 13.04.2025 Aktualizacja: 08:41, 14.04.2025
fot.Michał Kubacki fot.Michał Kubacki

W Wilamowie (w gminie Uniejów), od ponad osiemnastu lat Niedziela Palmowa przybiera wyjątkowo barwny i podniosły charakter. Wszystko za sprawą konkursu na najpiękniejszą i największą palmę wielkanocną, który rokrocznie przyciąga lokalną społeczność do kościoła pw. św. Wojciecha i Stanisława. Również w tym roku mieszkańcy z zapałem przygotowywali kolorowe, misternie zdobione palmy, które można było podziwiać podczas uroczystej mszy świętej o godzinie 11:30.

Niedziela Palmowa w Wilamowie. Ile metrów miały największe palmy? [ZDJĘCIA]

[FOTORELACJANOWA]2216[/FOTORELACJANOWA]

Tworzenie palm to proces wymagający cierpliwości, pomysłowości i zaangażowania. Uczestnicy zaczynają przygotowania nawet kilka tygodni przed świętem, chociaż nie brakuje też takich, którzy potrafią wyczarować swoje dzieło dosłownie w jeden dzień. Niezależnie od czasu poświęconego na pracę, efekty zachwycają – palmy są pełne kolorów, często sięgają kilku metrów wysokości, a ich kompozycje to prawdziwe dzieła sztuki ludowej. W tym roku najwyższe palmy, zgłoszone do konkursu przygotowali: KGW Wilamów (9,8 metra), uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Wilamowie (9,5 metra ), uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej w Wilamowie (9,5 metra), KGW Krzykosy (8,5 metra). Łącznie zgłoszono trzynaście palm, a nagrody za najpiękniejsze i najdłuższe dzieła ufundowali proboszcz wilamowskiej parafii i burmistrz Uniejowa.

Pomysłodawczynią i duchową opiekunką tego wyjątkowego konkursu jest miejscowa poetka Maria Pastwińska (zdjęcie powyżej), która także w tym roku przygotowała liczącą 5 metrów palmę. Kwiaty do niej pomagała przygotowywać Wiesława Józefowicz.

 

Maria Pastwińska zainspirowana tradycją łowicką, postanowiła przenieść ją do rodzinnej miejscowości i wspólnie z parafią zaczęła pielęgnować ten piękny zwyczaj. Przez szesnaście lat współpracowała w tym dziele z poprzednim proboszczem parafii w Wilamowie, a od dwóch lat kontynuuje je z nowym proboszczem – księdzem Piotrem Siołkowskim.

Niedziela Palmowa, przypadająca na tydzień przed Wielkanocą, upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy – symbole życia, odrodzenia i zwycięstwa. W wielu parafiach w Polsce odbywają się konkursy na najpiękniejsze palmy, jednak to, co wyróżnia Wilamów, to nie tylko estetyka, ale i rozmach. Palmy przygotowują tu całe rodziny, lokalne stowarzyszenia i wspólnoty, co czyni to wydarzenie nie tylko konkursem, ale prawdziwym świętem wspólnoty.

Konkurs na największą palmę w Wilamowie to przykład tego, jak lokalne tradycje potrafią jednoczyć ludzi, dając im przestrzeń do twórczego działania i pielęgnowania duchowych wartości. To również przypomnienie, że święta to nie tylko czas refleksji, ale też radości płynącej ze wspólnego celebrowania wiary i kultury.

[ZT]15187[/ZT]

[ZT]15259[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%