Wielka Sobota to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym kościoła katolickiego, poprzedzający radosne świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to czas wyciszenia, modlitwy i oczekiwania na Zmartwychwstałego Chrystusa. Jednym z charakterystycznych elementów tego dnia w Polsce jest tradycja święcenia pokarmów, które znajdą się na wielkanocnym stole. Zobacz w jakich godzinach święcenie pokarmów w Uniejowie, Spycimierzu, Wieleninie i Wilamowie.
Zwyczaj święcenia pokarmów sięga wieków i ma głębokie symboliczne znaczenie. Koszyczek wielkanocny, zwany także święconką, zawiera starannie wybrane produkty, które są błogosławione przez kapłana. Każdy z nich ma swoją własną symbolikę.
Przyniesienie tych pokarmów do kościoła i ich poświęcenie jest wyrazem wiary i wdzięczności Bogu za wszelkie dary. Poświęcone pokarmy spożywane są podczas uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna radosne świętowanie Zmartwychwstania.
[ZT]15222[/ZT]
Zobacz w jakich godzinach święcenie pokarmów w Uniejowie, Spycimierzu, Wieleninie i Wilamowie
Kapłani będą w najbliższą sobotę błogosławić pokarmy nie tylko w kościołach czterech parafii znajdujących się w gminie Uniejów, ale także w wioskach, gdzie mieszkają wierni. Poniżej prezentujemy godziny i miejsca, w których będzie można poświęcić pokarmy.
[ZT]15187[/ZT]
[ZT]15252[/ZT]
Wierni w Parafii św. Floriana w Uniejowie mogą święcić pokarmy już od godziny 9.00. Święcenie będzie odbywało się co pół godziny, ostatnie o godzinie 14.00. W parafii święcenie odbywać się będzie również na wioskach od godz.9.00, według kolejności: Ostrowsko, Kuczki, Czepów, Orzeszków, Orzeszków Kolonia, Balin, Dominikowice, Szarów, Kobylniki, Bronów, Konopnica, Łęg Baliński.
Z kolei w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu pokarmy będą święcone w kościele o godz. 10.00 i 12.00, oprócz tego: Leśnik (9.00), Kolonia Spycimierz (10.30) i Człopy (11.00).
Parafia Rzymskokatolicka św. Wojciecha i Stanisława Biskupa i Męczennika w Wilamowie: Święcenie pokarmów w kościele: 10.00 i 14.00; w terenie: Cichmiana przy remizie(10.45), Augustynów na skrzyżowaniu(figura – 11.00), Augustynów Bór(Krzyż – 11.15), Krzykosy (Krzyż – 11.30), Lekaszyn na skrzyżowaniu(Krzyż – 11.45), Lekaszyn (Krzyż – 12.00), Brzozówka na skrzyżowaniu (Krzyż – 12.15), Góry centrum(Krzyż – 12.30).
Parafia pw św. Jakuba i św. Doroty w Wieleninie: godz. 9.00 i 13.00 w kościele.
[ZT]15113[/ZT]