W sobotę obchodzona jest 234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. W Uniejowie gminne uroczystości zorganizowano tradycyjnie przy Pomniku Bohaterów Września 1939 roku.
Uniejów uczcił 234. rocznicę Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]
[FOTORELACJANOWA]2236[/FOTORELACJANOWA]
W Uniejowie, w ramach Gminnych Obchodów Święta Narodowego 3 Maja zorganizowano uroczystości na Rynku. Wydarzenie rozpoczął przemarsz z towarzyszeniem Orkiestry Dętej ZHP OSP w Uniejowie, pocztów sztandarowych i delegacji pod Pomnik Bohaterów Września 1939 roku.
Pod pomnikiem złożone zostały wiązanki, a głos zabrał Tomasz Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie.
W części artystycznej wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie. Następnie w uniejowskiej kolegiacie odprawiono Mszę świętą w intencji Ojczyzny.
Gminne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3. Maja odbyły się w sobotę 3 maja o godzinie 11.00 na uniejowskim rynku. Pod pomnikiem Bohaterów Września 1939 r. delegacje złożyły kwiaty.
W Uniejowie przebywa i w uroczyści udział wzięła delegacja z węgierskiego miasta Mórahalom, które jest parterem Uzdrowiska Termalnego Uniejów.
[ZT]15436[/ZT]
3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.
Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.
Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.
Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków [źródło: sejm.pl]
[ZT]5639[/ZT]
[ZT]15252[/ZT]