W gminie Uniejów przez cały rok organizowane są wydarzenia upamiętniające ofiary z tzw. Uniejowskiej Listy Katyńskiej. Inicjatywa powstała w związku z ustanowieniem 2025 roku, Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia – Charkowa- Miednoje – Bykowni i innych miejsc w 85. rocznicę Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przez NKWD.
W Wilamowie odbyły się uroczystości związane z upamiętnienim ofiar zbrodni katyńskiej. To część całorocznych obchodów [FOTO]
[FOTORELACJANOWA]2240[/FOTORELACJANOWA]
W związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2025, Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni, w tym roku w Uniejowie pod patronatem Burmistrza Uniejowa zaplanowano szereg wydarzeń mających upamiętnić lokalne ofiary tej zbrodni.
W organizację wydarzeń włączyły się: Uzdrowisko Termalne Uniejów, Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa, Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach, Parafia Rzymskokatolicka w Uniejowie, Parafia Rzymskokatolicka w Wilamowie, Szkoły Podstawowe w Uniejowie, Wieleninie, Wilamowie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie, które organizują obchody upamiętniające ofiary z tzw. Uniejowskiej Listy Katyńskiej.
W ramach obchodów 8 maja 2025 r. w Wilamowie odprawiona została w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej Msza święta w kościele w Wilamowie (koncelebrowana przez ks.Infułata Andrzeja Ziemieśkiewicza, ks. Piotra Siołkowskiego i ks. Józefa Seweryna) oraz odsłonięto i poświęcono nową tablicę przy Dębie Pamięci ppłk. Antoniego Paczesnego oraz odrestaurowany obelisk z nazwiskami czterech parafian, polskich patriotów – Ofiar mordu katyńskiego.
Na obelisku, który odrestaurowany został dzięki inicjatywie wilamowskiego ks. proboszcza Piotra Siołkowskiego znalazły się nazwiska Leona Kaftana, (urodzony w Cichmianie w parafii Wilamów, policjant), Wacława Koźby (ur. w Wilamowie, policjant), Wacława Rysia (urodzony w Cichmianie, zawodowy żołnierz) i Antoniego Paczesnego (urodzony w Wilamowie, podpułkownik Wojska Polskiego, lekarz).
Obelisk odsłonili Paweł Kałużny - przedstawiciel rodziny kpt. Wacława Rysia i ks. Piotr Siołkowski.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilamowie.
Pierwszą uroczystością w ramach całorocznych obchodów były uroczystości patriotyczno-religijne, które upamiętniają Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przypadający każdego roku 13 kwietnia. Odbyły się one 11 kwietnia 2025 r. na Placu Dębów Katyńskich.
[ZT]15235[/ZT]
Od 2008 roku Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa jest w gminie Uniejów koordynatorem ogólnopolskiej akcji ,,Katyń... ocalić od zapomnienia", w ramach której na terenie kraju sadzone są dęby pamięci, mające upamiętnić ofiary katyńskie. W Uniejowie posadzone zostało piętnaście dębów, w Wilamowie jeden.
Dąb Pamięci w Wilamowie został zasadzony 8 maja 2008 roku z nasion poświęconych przez papieża Jana Pawła II. Stało się to z inicjatywy członków rodziny Antoniego Paczesnego - Urszuli Urbaniak i Karola Gadzinowskiego, którzy odsłonili w czwartek 8 maja 2024 r. nową tablicę.
Od teraz dębem oraz miejscem pamięci opiekować się będzie Szkoła Podstawowa w Wilamowie.
,,To wy poniesiecie dalej tę pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej" - mówiła do młodzieży obecnej na uroczystościach Urszula Urbaniak - prezes TPU.
Celem programu ,,Katyń... ocalić od zapomnienia" jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni.