Zamknij

Nowe przeznaczenie ?starej? plebanii

08:56, 18.07.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:12, 20.07.2018
Skomentuj

Rozpoczęte pod koniec września ubiegłego roku prace remontowe na terenie dawnej plebanii parafialnej w Uniejowie zostały zakończone. Położony u zbiegu ulic Ireny Bojakowskiej i Kościelnickiej obiekt został przebudowany w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Rozwój instytucji kultury w Uniejowie”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Rewitalizacja budynku i jego otoczenia pozwoli przenieść się w większe wnętrza Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej, która zajmie cały parter. Pozostaje jeszcze poddasze – jaki pomysł na zagospodarowanie tej powierzchni mają władze Parafii i uniejowski samorząd?

Nieużytkowany od dawna budynek wymagał gruntownego remontu. W ramach rewitalizacji skuto stare tynki, a ponad stuletnie mury zostały osuszone i uzupełnione. Wewnątrz powstały nowe posadzki, podłogi, ściany działowe, nadproża okien i drzwi, a także strop parteru, które chroni – także kompleksowo wymieniony – dach z lekko podniesioną konstrukcją. Ponadto, projekt obejmował wymianę stolarki drzwiowej oraz drewnianej stolarki okiennej, a także wykonanie wszystkich przyłączy do budynku oraz sieci – energetycznej, ciepłowniczej i wodociągowej.

Nowy budynek będzie wyposażony w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych pozwalające dostać się do środka i na wyższą kondygnację. W ramach projektu powstał nowy wjazd na posesję od strony ul. Ireny Bojakowskiej oraz parking wewnątrz podwórza. Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 2 mln zł, z czego niemal połowę kosztów (937 909,36 zł) pokryło przyznane przez Marszałka dofinansowanie ze środków EFRR Województwa Łódzkiego.

 

Nowa siedziba miejsko – gminnej biblioteki publicznej

Do wyremontowanej plebanii już niebawem przeniesie się gminna biblioteka. Termin przeprowadzki jest uzależniony od tego, jak szybko uda się wyposażyć wnętrza budynku. Również na ten cel udało się gminie Uniejów pozyskać dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, na operacje typu „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”, w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”. Koszt wyposażenia całego budynku wewnątrz pomieszczeń powinien zamknąć się w kwocie ok miliona złotych – połowę kosztów pokryje wspomniane wcześniej dofinansowanie.

Wizualizacja przedstawia jak będą wyglądały wnętrza gminnej biblioteki, która po wyposażeniu budynku dawnej plebanii Parafii Uniejów przeniesie się tu z dotychczasowej siedziby przy ul. Bogumiła 13.

Nowa książnica pomieści zdecydowanie dużo więcej pozycji książkowych. Półkolonie czy zajęcia dodatkowe, których w czytelni nie brakuje, już niedługo będą mogły odbywać się w większym gronie, wygodniej.

 

Tutaj poznasz bliżej św. Bogumiła

W obiekcie oprócz, biblioteki, planowana jest instalacja interaktywnej wystawy o św. Bogumile. To pomysł na zagospodarowanie poddasza – strych okazał się idealnym miejscem na lokalizację „zaplecza edukacyjnego”, które w nowoczesny i wielowątkowy sposób ma przybliżyć zarówno samą postać św. Bogumiła, jak i historię jego kultu w Uniejowie.

Przestrzeń wystawiennicza składać  się  będzie z trzech części tworzących stałą wystawę monograficzną:

1. Zasadnicza, pierwsza część powstanie na powierzchni 46 m kw. w Sali głównej gdzie przewidziano stworzenie nowoczesnej ekspozycji stałej o charakterze edukacyjnym.
2. Drugą część stanowić będzie wystawa mobilna na systemie ram muzealnych w początkowej strefie Sali konferencyjnej.
3. Założenia projektowe zakładają oprócz przestrzeni muzealnej, także udostępnienie zwiedzającym miejsca kultu – w Kolegiacie.

Na wystawie o św. Bogumile w Uniejowie zastosowane zostaną innowacyjne i niespotykane dotąd rozwiązania aranżacyjne. Planowane jest wprowadzenie intuicyjnych instalacji autorskich, które wzmocnią przekaz edukacyjny całej wystawy. Na szczególną uwagę zasługuje całościenna księga interaktywna z możliwością przewracania stron gestem. Prezentować będzie najważniejsze wydarzenia z życia świętego Bogumiła w spektakularny i czytelny sposób udostępniając informacje oraz ikonografię związaną z bohaterem wystawy.

Niezwykle istotną warstwą przekazu wystawy będzie oświetlenie autorskie wystawy. Z powodu uznania Bogumiła za świętego, zaplanowany został specjalny rodzaj światła wrażeniowego, dodającego splendoru i uduchowienia oraz podkreślającego wybrane treści. W pomieszczeniach na poddaszu pojawi się oświetlenie z wykorzystaniem ultrafioletu, który miejsca i informacje utrzymane w białym kolorze rozświetli dodając zjawiskowej i niespotykanej aury. Obydwie instalacje zrealizowane zostaną na najwyższym poziomie artystycznym, akcentując przekaz merytoryczny nie tylko pod względem formy i światła, ale również pod względem niesamowicie estetycznych rozwiązań plastycznych.

Wizualizacja przedstawia całościenną księgę o życiu św. Bogumiła. Jej karty będzie można przerzucać za pomocą gestów.

Oświetlenie wystawy będzie bardzo delikatne, z uwagi na charakter miejsca i jej bohatera.

autor: Maciej Bartosiak

 

Poniżej, w galerii zdjęć mogą Państwo zobaczyć jak wyglądały kolejne etapy trwającej  ponad pół roku rewitalizacji budynku:

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MaciejMaciej

3 0

Odnowiona plebania na zewnątrz prezentuje się fantastycznie, wizualizacje biblioteki też są ciekawe i na pewno będzie to fajna, nowoczesna przestrzeń.
Natomiast góra i pomysł na muzeum kultu to jakaś paranoja. Jestem pewny że nikt nie będzie tego miejsca odwiedzał/zwiedzał, będzie tam wiało nudą i po pewnym czasie wszystkie te wizualizacje, innowacyjne technologie i podświetlenia zostaną wyłączone.
Szkoda przestrzeni na coś takiego, lepiej byłoby wykorzystać ją na salę do zajęć integracyjnych / kół zainteresowań. 22:25, 19.07.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UniejakUniejak

0 1

Dlaczego zakladasz, że będzie to nuda?
Lokalizacja wydaje się idealna, parę kroków od kolegiaty. Jestem za. 20:59, 20.07.2018


reo
0%