W tym roku mija sto lat od rozpoczęcia budowy kościoła parafialnego w Wieleninie. W związku z tym w lipcu zaplanowano obchody rocznicy powiązane z 700 – leciem istnienia parafii.
W Wieleninie stulecie rozpoczęcia budowy kościoła parafialnego w Wieleninie
,,W bieżącym roku kalendarzowym przypada czas, w którym chcemy przeżywać stulecie rozpoczęcia budowy kościoła parafialnego w Wieleninie. Równocześnie obchody 100-lecia kościoła będą powiązane z 700 – leciem istnienia parafii. Obchody tych jubileuszy będą trwały rok począwszy od uroczystości odpustowej 27 lipca bieżącego roku do uroczystości odpustowej w 2026 roku" - mówi ks. Jarosław Olszewicz proboszcz Parafii pw św. Jakuba i św. Doroty w Wieleninie.
Parafia wielenińska założona została przez arcybiskupów gnieźnieńskich prawdopodobnie w XIV w. Pleban tej parafii wzmiankowany jest w aktach kapitulnych w 1460. W XVI w. w miejscowości stał drewniany kościół pod wezwaniem św. Jakuba i św. Doroty. W połowie XVIII w. modrzewiowy kościół został odnowiony na koszt cześnika halickiego Andrzeja Kędzierskiego. Kościół ten uległ spaleniu w czasie wielkiego postu 1925 roku. Po pożarze msza była sprawowana w drewnianym baraku. Budowę obecnej świątyni rozpoczęto jeszcze w tym samym roku, a zakończono w 1926 r.
Świątynia w Wieleninie została wzniesiona z tradycyjnego w regionie budulca – białego kamienia zwanego opoką wydobytego w Rożniatowie. Kamień węgielny pod budowę kościoła wmurowano w 1925 roku, a budowę kościoła powierzoną księdzu Adamowi Kozaneckiemu, który sprawował funkcję proboszcza wielenińskiego w latach 1925-1938, zakończono w 1926 roku.
Konsekracji kościoła w 1951 roku dokonał ks. biskup Franciszek Korszyński. Od 28 sierpnia 2016 roku swą posługę w Wieleninie rozpoczął ks. Jarosław Olszewicz, który zastąpił dotychczasowego proboszcza - ks. Józefa Waszaka.
W ciągu już blisko 9 lat jego pracy wykonano wiele kolejnych prac remontowych w parafii, a wśród nich należy wymienić konserwacje dachu świątyni i montaż rynien tytan cynkowych, aluminiowych żaluzji wieżowych, wykonanie drogi procesyjnej wokół kościoła, położenie kostki brukowej przy plebanii, malowanie kościoła po niemal 30 latach, ocieplenie i otynkowanie plebanii czy wykonanie kolejnej alejki na cmentarzu, remont i przebudowę plebanii.
Jak podkreśla proboszcz, było to możliwe dzięki ofiarom parafian, pomocy burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka, dyrektora firmy K-Flex Bartłomieja Grobnera, oraz PGK Termy Uniejów z prezesem Marcinem Panfilem oraz wielu innych osób zaangażowanych w podejmowane prace.
,,Z optymizmem patrzymy w nadchodzącą przyszłość zawierzając Maryi i naszym patronom wszystkie czekające nas jeszcze wyzwania. Jest jeszcze wiele prac do wykonania i w kościele, na plebanii i w budynku gospodarczym. W kościele konieczna jest wymiana drewnianych ołtarzy na marmurowe. To nie tylko kwestia estetyki, ale trwałości i zgodności z przepisami. Kolejne kosztowne przedsięwzięcie to wymiana kościelnych ławek. To tylko część realnych potrzeb remontowych w naszej parafii, które wymagają wsparcia i dofinansowania oraz zaangażowania wszystkich parafianek i parafian - podkreśla ks. Olszewicz.
Uroczystości jubileuszu stulecia powstania kościoła oraz 700-lecia parafii odbędą się w niedzielę 27 lipca 2025 roku. O godzinie 12.00 odprawiona będzie uroczysta msza św., rozpoczynająca rok jubileuszowy, podczas której ks. biskup Wiesław Mering poświęci obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który w przyszłym roku w okresie postu nawiedzi domy parafian.
Ponadto w ramach świętowania będą specjalne atrakcje dla dzieci, w tym dmuchańce, a swoje stoiska z pysznościami przygotują członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu parafii Wielenin.