Zamknij
REKLAMA

79. rocznica mordu na ludności wiejskiej gminy Uniejów. Uroczystości w Czekaju

09:00, 09.09.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Uroczystości patriotyczno – religijne związane z obchodami  79. rocznicy mordu na ludności wiejskiej Ziemi Uniejowskiej odbyły się z udziałem Reprezentacyjnego Oddziału Konnego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, 8 września 2018 roku w Czekaju.

Czekaj to niewielka wieś w gminie Uniejów, w której 8 września 1939 roku żołnierze Wehrmachtu dokonali zbrodni na ludności cywilnej. Aby uczcić pamięć pomordowanych mieszkańców Ziemi Uniejowskiej, od lat przy pomniku organizowane są uroczystości upamiętniające tę zbrodnię na ludności cywilnej.

,,Z roku na rok jest nas tutaj coraz więcej. To pokazuje jak mocne są fundamenty naszej uniejowskiej wspólnoty" - powiedział podczas uroczystości w Czekaju historyk Tomasz Wójcik. 

Jak mówił historyk, oprócz 18 osób zamordowanych w Czekaju, Niemcy zabili tego samego dnia także 18 mieszkańców Woli Przedmiejskiej i 36 mężczyzn z Uniejowa. Dzień wcześniej zastrzelono 25 osób z Biernacic.

       

O godz. 10.30 przy pomniku upamiętniającym pomordowanych, w intencji ofiar Mszę św. odprawił ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz - proboszcz parafii w Uniejowie. Następnie licznie zebrane delegacje złożyły kwiaty i wieńce. W uroczystościach uczestniczyły rodziny pomordowanych, delegacje samorządowców i parlamentarzystów, przedstawiciele stowarzyszeń, spółek, placówek edukacyjnych, jednostek OSP gminy Uniejów oraz mieszkańcy Czekaja i okolic. Uroczystości w Czekaju uświetniła Orkiestra Dęta ZHP-OSP w Uniejowie.

      

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone