Zamknij
REKLAMA

Miliony na kanalizację i wodociągi. Co zyskają mieszkańcy?

08:53, 14.02.2019 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
Jednym z ważniejszych punktów inwestycji będzie także rozbudowa oczyszczalni ścieków w Uniejowie, której ostatni etap zakończy się w 2020 roku.

Ponad dwadzieścia pięć milionów złotych netto pochłoną wydatki związane z inwestycjami w sieci: kanalizacyjną i wodociągową, które realizują Gmina Uniejów i P.G.K. Termy Uniejów Sp. z o.o. Po przebudowie i rozbudowie sieci oraz modernizacji oczyszczalni ścieków, uniejowski system będzie w stanie przyjąć dwa razy więcej ścieków niż obecnie. To niezbędne działania przy takiej ilości nowych inwestycji turystycznych oraz zwiększającej się ilości budynków podłączanych do infrastruktury gminnej.

Inwestycje związane z poprawą systemu wodno - kanalizacyjnego w gminie są realizowane w ramach trzech projektów, na które udało się uzyskać ponad siedemnaście milionów złotych dofinansowania. Część z inwestycji jest już zrealizowana, natomiast większość z zaplanowanych prac zakończy się w tym lub przyszłym roku. Inwestycje realizują wspólnie Gmina Uniejów i P.G.K. Termy Uniejów sp.z o.o., które pozyskały zewnętrzne dofinansowania.

Pierwszym z projektów, którego realizację rozpoczęto już w ubiegłym roku jest program Gminy Uniejów: ''Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Uniejów”, który zakłada budowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej o łącznej długości ponad 8 km, budowę lub przebudowę sieci wodociągowej, która osiągnie długość blisko 12,5 km oraz rozbudowę stacji uzdatniania wody w Uniejowie i przebudowę stacji uzdatniania wody w Ostrowsku. Jednym z ważniejszych punktów inwestycji będzie także rozbudowa oczyszczalni ścieków w Uniejowie, której ostatni etap zakończy się w 2020 roku.

Po rozbudowie oczyszczalnia będzie mogła przyjąć dwa razy więcej ścieków.

,,W 2019 roku będziemy realizować te zadania, które są strategicznie potrzebne do uruchomienia nowych obiektów turystycznych i infrastrukturalnych w Uniejowie” - mówi prezes P.G.K. Termy Uniejów Marcin Pamfil. ,,W ramach tego projektu będzie realizowany m.in. nowy odcinek kanalizacji tłocznej pomiędzy nową niecką basenową a ulicą Kościelnicką. Do tej kanalizacji zbierane będą m.in. ścieki z nowych basenów, ale również z Aparthotelu Termy Uniejów i Kasztelu. W 2020 roku całkowicie poprawi się praca systemu kanalizacji sanitarnej w Uniejowie. Po przebudowie sieci i modernizacji oczyszczalni, będzie ona w stanie przyjąć dwa razy więcej ścieków niż obecnie” – dodaje prezes.

Projekt pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Uniejów” realizowany jest na terenie Uniejowa, Brzezin i Ostrowska. Dzięki jego realizacji powstanie ponad 8 km sieci kanalizacyjnej, co pozwoli na podłączenie nowych odbiorców oraz poprawi przepustowość już istniejącej infrastruktury.

W ramach tych prac w 2018 roku wybudowano m.in. kanalizację sanitarną i wodociągową przy nowo powstającym osiedlu domków oraz przy przebudowywanym skrzyżowaniu ulic Polnej, Dąbskiej i Wschodniej.


Dzięki porozumieniu gminy z firmą wykonująca przebudowę skrzyżowania ulic Polnej, Dąbskiej i Wschodniej udało się wykonać prace związane z budową kanalizacji sanitarnej bez późniejszego rozkopywania nowej drogi. 

Wśród inwestycji wodno-kanalizacyjnych, które zakończone będą do czerwca 2020 roku znalazły się także ulice: Wiśniowa, Targowa, Dąbska, Orzechowa, Konopnickiej, Szkolna, Kościelnicka, Kościelna, Portowa, Biskupa W. Owczarka, Miodowa, Bogumiła, Reymonta, Kwiatowa, Lipowa, Różana, Tęczowa, Makowa oraz Brzeziny i Ostrowsko. W samych Brzezinach powstanie ponad 2,5 kilometra kanalizacji sanitarnej. Rozbudowana zostanie także stacja uzdatniania wody w Uniejowie i przebudowana stacja uzdatniania wody w Ostrowsku, a także rozbudowana oczyszczalnia ścieków w Uniejowie.

Fot. Archiwum uniejow.net.pl

Uniejów z systemem awaryjnego zasilania.

Ważnym punktem inwestycji będzie powstanie wodociągu zasilania awaryjnego, który połączy sieć wodociągową zasilaną ze stacji Uniejów z siecią ze stacji Wola Przedmiejska. To będzie duży wodociąg, który pozwoli zasilać oba obszary tych stacji w sytuacji awarii jednego z nich.

Koniec zalewania ulic i piwnic podczas ulew?

Ponadto wybudowany zostanie nowy kanał kanalizacji sanitarnej odprowadzający ścieki do zbiorczej przepompowni ścieków przy ul. Kościelnickiej z pominięciem istniejącego kanału w ul. Kościelnickiej. Dzięki temu, że duża część miasta - północna, łącznie z blokami przy ul. Mickiewicza, Reymonta, Asnyka, Targowej 27, 29, i 31 oraz osiedla domków jednorodzinnych od ul. Konopnickiej po Osiedle 700-lecia i ulicę Podleśną, będzie miała zupełnie nowy, własny odpływ do zbiorczej przepompowni ścieków, zwiększy się przepustowość całego systemu kanalizacji sanitarnej. Co za tym idzie podczas nagłych ulew, nie powinny zdarzać się już sytuacje zapełniania kanałów i wybijania wody na ulicach lub zalewania piwnic.


Zupełnie nowy, własny odpływ do zbiorczej przepompowni ścieków będzie miała duża część miasta, w tym bloki na ul. Targowej.

Nowa sieć, stare przyłącza.

Warto zaznaczyć, że podczas prac związanych z przebudową sieci wodociągowej w Uniejowie stwierdzono, że wiele istniejących przyłączy indywidualnych do sieci to kilkudziesięcioletnie już, wysłużone instalacje. Dlatego spółka P.G.K. Termy Uniejów zachęca, by mieszkańcy w miarę możliwości finansowych przy okazji modernizacji sieci i jej przebudowy, pomyśleli o wykonaniu nowych przyłączy. Wykonanie ich przy okazji prac modernizacyjnych może się okazać mniej kosztowne i pracochłonne, niż w przypadku wystąpienia nagłej awarii na przyłączach, które w wielu przypadkach mają już po kilkadziesiąt lat.

Kolejne inwestycje modernizacyjne sieci wodno-kanalizacyjnych na terenie gminy Uniejów będą realizowane w ramach projektu, na który Uniejów zdobył dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dotyczy on "uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Uniejów w zakresie: budowy sieci kanalizacji na odcinku Zieleń - Spycimierz oraz budowy sieci wodociągowej na obszarze wsi Lekaszyn oraz na odcinku Skotniki-Kuczki wraz z modernizacją i rozbudową stacji uzdatniania wody w Woli Przedmiejskiej". Kwota dofinansowania w tym przypadku wyniesie 1 997 831 zł.

Drugi wniosek złożony został przez przez P.G.K. Termy Uniejów i związany jest z "przebudową z rozbudową oczyszczalni ścieków w Spycimierzu wraz z budową i przebudową sieci wodociągowej na obszarze wsi Wola Przedmiejska, Czekaj, Felicjanów, Wilamów, Człopy i Wielenin Kolonia na terenie gminy Uniejów". Tutaj kwota dofinansowania wyniesie 1 993 780 zł. Realizacja obu projektów to wydatek blisko sześciu milionów złotych, a wszystkie prace zakończone zostaną do końca czerwca bieżącego roku.

Wszystkie prace pozwolą na zwiększenie przepustowości i wydajności systemu wodno-kanalizacyjnego w mieście oraz gminie. Zwiększy się liczba osób, które przyłączą się do obu sieci, ale jak zapowiada prezes Marcin Pamfil, dwukrotnie zwiększy się przepustowość oczyszczalni ścieków w Uniejowie. Wraz ze wzrostem ilości obiektów w Uniejowie wzrasta również zapotrzebowanie na dostarczenie wody.


Budowa nowych wodociągów oraz modernizacja już istniejących ma pokryć zapotrzebowanie rozbudowującego się w błyskawicznym tempie Uniejowa. Na zdjęciu rozbudowa nowych basenów termalnych.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

DziałkowiczDziałkowicz

0 0

A kiedy będziemy w końcu mięli wodę z wodociągu w ROD u Bogumiła???
Uniejów miasto wody a u nas susza...
Panie Wójcie, kiedy ktoś o nas pomyśli? 09:51, 14.02.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EdekEdek

0 1

Ja na swojej działce też nie mam wody. Proponuję zbierać deszczówkę, kupić filtr i mam ekologiczną H2O :) 10:18, 14.02.2019


NiktNikt

0 1

Bedzie duzo drozej wojcie? 20:23, 14.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

@enas@enas

1 0

najwyższy czas , od wielu lat wędkarze na rzece Warta dostrzegali poniżej oczyszczalni kłopoty z przerobem ścieków 11:05, 20.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone