Zamknij
REKLAMA

Już prawie pewne. Uniejów będzie miał karetkę [zdjęcia]

07:40, 12.03.2019 | M.K
Skomentuj Na zdjęciu karetka, która ma stacjonować w Uniejowie. Wszystkie nowe karetki zakupione przez Poddębickie Centrum Zdrowia sp. z o.o. są wyposażone w najnowszy sprzęt medyczny. Dzięki ich wyposażeniu będzie można zdalnie monitorować stan przewożonych w niej pacjentów.
REKLAMA

Już niemal pewne jest, że od 1 kwietnia br. w Uniejowie będzie stacjonował zespół ratownictwa medycznego i karetka pogotowia. Przez wiele lat zabiegano o to, by w uzdrowisku, które odwiedzają rocznie setki tysięcy turystów znajdowała się karetka pogotowia.

Od 1 kwietnia najprawdopodobniej to Poddębickie Centrum Zdrowia sp. z o.o. przejmie obsługę ratownictwa medycznego w powiecie poddębickim. Wygasa właśnie kontrakt firmie FALCK, która w ostatnich latach miała swoje karetki w Poddębicach.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi jest głównym podwykonawcą świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego i zabezpiecza usługi ratownictwa dla całego województwa. Dzięki przystąpieniu poddębickiego szpitala do konsorcjum z wojewódzką stacją to właśnie on będzie obsługiwał przez najbliższe trzy lata usługi ratownictwa medycznego w powiecie.

W miejscowościach, w których szpitale nie przystąpiły do konsorcjum i nie będą miały swojej własnej bazy karetek to właśnie pogotowie ratunkowe z Łodzi będzie musiało zabezpieczyć te rejony.

Takie przypadki, w których zabezpieczenie będzie musiała zapewnić Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, są np. w Zgierzu i Skierniewicach.

Karetka w Uniejowie

Ratownicy medyczni będą mieć swoją bazę w dawnym ośrodku zdrowia przy ulicy Orzechowej w Uniejowie. To tam, dzięki porozumieniu prezesa Poddębickiego Centrum Zdrowia sp. z o.o z burmistrzem Uniejowa będzie stacjonować karetka pogotowia. Pomieszczenia i miejsce postoju karetki, jak powiedział nam prezes spółki zarządzającej szpitalem - Jan Krakowiak, będzie wynajmowane od gminy za symboliczną kwotę.


Ratownicy medyczni będą mieć swoją bazę w dawnym ośrodku zdrowia przy ulicy Orzechowej w Uniejowie.

,,Dziwię się dlaczego w Uniejowie do tej pory nie było karetki, kiedy w dużo mniejszych gminach, o dużo mniejszym natężeniu i rotacji ludzi, od wielu lat stacjonują karetki pogotowia (,,,) Dobrze skoordynowane działania sprawiły, że dzisiaj mamy trzeci zespół w Uniejowie. W tej chwili powiat poddębicki będzie miał jedno z lepszych zabezpieczeń medycznych” - mówi prezes Jan Krakowiak

Karetka, która będzie stacjonować w Uniejowie, to bardzo nowoczesny ambulans wyposażony w najważniejszy sprzęt medyczny. Na jej pokładzie znajdują się między innymi defibrylator, respirator, aparat USG, zaawansowany sprzęt komunikacyjny, a nawet monitoring, dzięki któremu to, co dzieje się w karetce może obserwować lekarz-koordynator przebywający w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi.

To właśnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi będzie decydować, do których wyjazdów będzie zadysponowany zespół ratownictwa z Uniejowa oraz pozostałe karetki stacjonujące w Poddębicach.


Dwie karetki (Si P) będą stacjonowały przy poddębickim szpitalu.

(czytaj więcej-artykuł -link do artykułu o centrum powiadamiania 

[ZT]1753[/ZT]

).

 

Na karetce w Uniejowie zyska cały powiat

Na tym, że w Uniejowie będzie karetka pogotowia zyskają mieszkańcy całego powiatu poddębickiego. Do tej pory w Poddębicach stacjonują dwie karetki pogotowia, od kwietnia dołączy do nich trzecia, która będzie stacjonowała całą dobę w Uniejowie.


Mówi się, że przychylność poprzedniego wojewody w pomyśle, by w Uniejowie była karetka skutecznie przez lata blokowali poprzedni starostowie.

Poddębickie Centrum Zdrowia sp. z o.o. bardzo dobrze przygotowało się do zadania, jakie ma od 1 kwietnia realizować na terenie powiatu. Szpital zakupił łącznie 4 nowe karetki (VW Crafter), które mają być wykorzystywane w pracy pogotowia. Koszt jednego takiego ambulansu wyposażonego na najwyższym poziomie to blisko 700 tysięcy złotych. Jedną z tych karetek do wezwań będzie jeździł zespół dwóch ratowników medycznych, który przez całą dobę będzie w gotowości oczekiwał w Uniejowie.


Wszystkie nowe karetki zakupione przez Poddębickie Centrum Zdrowia sp. z o.o. są wyposażone w najnowszy sprzęt medyczny. Dzięki ich wyposażeniu będzie można zdalnie monitorować stan przewożonych w niej pacjentów.

Na zdjęciu ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z Izbą Przyjęć: lek. med. Adel Elmgasbi oraz  prezes zarządu PCZ sp. zo.o. - prof. dr hab. n. med. Jan Krakowiak.

 

Blisko dziesięć lat burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek starał się o to, by w Uniejowie stacjonowała karetka pogotowia z zespołem ratowników. Udało się to w końcu, dzięki staraniom gospodarza gminy oraz prezesa poddębickiego szpitala Jana Krakowiaka, a także pomocy posła Piotra Polaka. Dzięki swojej współpracy doprowadzili do tego, że po wielu latach, po pozytywnym wniosku wojewody, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przydzieleniu karetki, która będzie miała swoją bazę w Uniejowie.

,,Dla mieszkańców Uniejowa jest to historyczne wydarzenie, dlatego, że zdrowie zawsze jest najważniejszym dobrem. To, że w Uniejowie będzie nowoczesny zespół, nowoczesny sprzęt i karetka całodobowa to dla mieszkańców i dla odwiedzających Uniejów jest ogromna poprawa bezpieczeństwa i pewności życia w tym mieście. To świadomość, że jest zespół, który posiada super sprzęt medyczny i ma możliwość szybkiego przetransportowania do ośrodka medycznego” - mówi prof. Jan Krakowiak..

Warto dodać, że poddębicki szpital, który jest zarządzany przez Poddębickie Centrum Zdrowia sp. z o.o. to jeden z nielicznych w Polsce szpitali ( i jeden z dwóch w województwie łódzkim), który ubiegły rok zamknął z zyskiem.

 

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA