Zamknij
REKLAMA

Dekoracja z 1600 kwiatów w uniejowskiej kolegiacie, czyli IX Festiwal Królestwo Lilii

07:13, 07.07.2019 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Dekoracje z 1600 kwiatów lilii można podziwiać w uniejowskiej kolegiacie. To za sprawą IX Festiwalu Królestwa Lilii, który odbywa się w weekend 6-7 lipca w Uniejowie.

Pomysł na festiwal Królestwa Lilii w Uniejowie nawiązuje do lilii, które wpisane są w herb miasta i związane są z dawną przynależnością do arcybiskupów gnieźnieńskich.

Podczas tegorocznego festiwalu uniejowską kolegiatę ozdobiły kwietne dekoracje, które stworzono z 1600 lilii. Pracą kilkunastoosobowego zespołu kierowała siostra Jolanta, zakrystianka, która przygotowała większość dekoracji.

Liliowa dekoracja umieszczona jest m.in. w prezbiterium. W kwiatowej oprawie umieszczony jest herb oraz replika pierwszej pieczęci Uniejowa pochodzącej z XVI wieku. 

W tym roku ,,Festiwal Królestwa Lilii” połączono z Turniejem Rycerskim. Na zakończenie pierwszego turniejowego dnia uczestnicy wraz z turystami i mieszkańcami Uniejowa przeszli w wieczornym marszu z pochodniami do uniejowskiej kolegiaty, gdzie  ks. infułat Andrzej Ziemieśkiewicz odprawił krótką symboliczną ceremonię oraz  odśpiewano wspólnie pieśń -„Bogurodzicę”. 


Jędrzej Kałużny – członek Uniejowskiego Bractwa Rycerskiego w kolegiacie przedstawił historię lilii widniejących w uniejowskim herbie. Na zdjęciu trzyma hermę z czaszką świętego Bogumiła.

Organizatorem festiwalu była Parafia Uniejów i Urząd Miasta w Uniejowie. 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone