Zamknij
REKLAMA

W Czekaju po raz kolejny uczczono pamięć zamordowanych [ZDJĘCIA]

11:08, 07.09.2019 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

7 września 2019 roku odbyły się obchody 80. rocznicy mordu na ludności wiejskiej w Czekaju. To w tej wsi niedaleko Uniejowa, 8 września 1939 roku żołnierze Wehrmachtu dokonali zbrodni na ludności cywilnej. 

O godz. 17.00 przy pomniku upamiętniającym pomordowanych, w intencji ofiar Mszę św. odprawił ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz - proboszcz parafii w Uniejowie. Następnie licznie zebrane delegacje złożyły kwiaty i wieńce. W uroczystościach uczestniczyły rodziny pomordowanych, delegacje samorządowców, przedstawiciele stowarzyszeń, spółek, placówek edukacyjnych, jednostek OSP gminy Uniejów oraz mieszkańcy Czekaja i okolic. Uroczystości w Czekaju uświetniła Orkiestra Dęta ZHP-OSP w Uniejowie.


Mszę św. odprawili ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz - proboszcz parafii w Uniejowie i ks. Piotr Dąbrowski.


Uroczystości patriotyczno – religijne związane z obchodami  80. rocznicy mordu na ludności wiejskiej Ziemi Uniejowskiej odbyły się z udziałem Reprezentacyjnego Oddziału Konnego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Apel pamięci odczytał ułan Zdzisław Pilarski.

Czekaj to wieś w gminie Uniejów, w której 8 września 1939 roku żołnierze Wehrmachtu dokonali zbrodni na ludności cywilnej. Aby uczcić pamięć pomordowanych mieszkańców Ziemi Uniejowskiej, od lat przy pomniku organizowane są uroczystości upamiętniające tę zbrodnię. Oprócz 18 osób zamordowanych w Czekaju, Niemcy zabili tego samego dnia także 18 mieszkańców Woli Przedmiejskiej i 36 mężczyzn z Uniejowa. Dzień wcześniej zastrzelono 25 osób z Biernacic.

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone