Zamknij
REKLAMA

80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Młodzież odwiedziła Plac Dębów Katyńskich

15:31, 17.09.2019 | M.K
Skomentuj
Fot. Michał Kubacki
REKLAMA

Dziś mija 80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r. W związku z tym, Plac Dębów Katyńskich w Uniejowie odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Poddębicach. 

Młodzież z Poddębic odwiedziła Plac Dębów Katyńskich w Uniejowie. Przedstawiciele szkół i Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego złożyli pod pomnikiem symboliczne wieńce i znicze. Urszula Urbaniak - prezes Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa przedstawiła uczniom historię miejsca, w który upamiętnione zostały ofiary zbrodni katyńskiej pochodzące z ziemi uniejowskiej i powiatu poddębickiego. To tutaj w 2008 roku posadzone zostały dęby upamiętniające osoby, które zamordowano m.in. w Bykowni, Charkowie, Miednoje i Kuropatach.


W uroczystości wzięły udział Urszula Urbaniak - prezes TPU oraz Dorota Kubiak - zastępca Naczelnika w Wydziale Zdrowia, Pomocy Społecznej, Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Poddębicach.

,,Wydaliśmy również książkę. Mamy w niej tzw. powiatową listę katyńską, gdzie utrwaliliśmy wszystkie ofiary z terenu powiatu poddębickiego'' - mówiła podczas uroczystości prezes TPU Urszula Urbaniak. Egzemplarze książek trafiły dzisiaj do szkół, które wzięły udział w uroczystości w Uniejowie.

Na zdjęciu Jan Adamiak, jeden z mieszkańców Uniejowa, który w 2008 roku brał udział w sadzeniu dębów na uniejowskim placu. 

Uczniowie z poddębickich szkół wzięli również udział w prelekcji pt.,,Zagadnienia związane z wybuchem II wojny światowej", która odbyła się dzisiaj w Domu Pracy Twórczej w Uniejowie. Poprowadził ją historyk Marcin Walicki. Organizatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

Co roku, 13 kwietnia na Placu Dębów Katyńskich w Uniejowie obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

[ZT]2269[/ZT]


Pod pomnikiem na Placu Dębów Katyńskich oprócz uczniów byli także przedstawiciele Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA