Zamknij
REKLAMA

Uroczystości pogrzebowe śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora

08:58, 06.11.2019 | M.K
Skomentuj
Fot. Wojskowa Akademia Lotnicza. W tym miejscu znajdzie się grób śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora.
REKLAMA

W dniach 5–6.11.2019 r. w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie odbywają się uroczystości pogrzebowe byłego komendanta „Szkoły Orląt” śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora. W uroczystościach biorą udział najwyższe władze państwowe, samorządowe oraz wojskowe, w tym m.in. burmistrz Uniejowa, przedstawiciele Rady Miejskiej w Uniejowie i Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. płk. pil. Szczepana Ścibiora w Wieleninie wraz z delegacją uczniów ze sztandarem szkoły.

Szczepan Ścibior urodził się 13 grudnia 1903 w Uniejowie, zmarł 7 sierpnia 1952 w Warszawie. Uczęszczał do szkoły powszechnej i gimnazjum w Uniejowie. Radni miejscy podjęli 22 lutego 2019 r. uchwałę w sprawie nadania pośmiertnie pułkownikowi Szczepanowi Ścibiorowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Uniejowa.

[ZT]1934[/ZT]

Generał brygady pilot Szczepan Ścibior w latach 1947–1951 był Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. 9 sierpnia 1951 r. został aresztowany przez oficerów Głównego Zarządu Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej. 13 maja 1952 r. wyrokiem Najwyższego Sadu Wojskowego został skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia 1952 r. Dopiero w 2017 r., dzięki badaniom i pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odnaleziono jego szczątki na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach.

Ciało Szczepana Ścibiora pogrzebano w nieznanej rodzinie, bezimiennej mogile. W 2017 r. jego szczątki odnaleziono na "Łączce" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 11 marca 2019 r. został mianowany pośmiertnie na stopień generała brygady.

 

W programie pierwszego dnia uroczystości znalazła się m.in.: Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa pn. „Płk pil. Szczepan Ścibior i inni oficerowie Wojska Polskiego represjonowani w okresie stalinowskim”. Wczoraj, tj. 5 listopada do Lotniczej Akademii Wojskowej przybyła trumna ze szczątkami śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora, której wystawienie nastąpiło w godzinach wieczornych.

 

W dniu dzisiejszym o godzinie 11.00 zaplanowane sa uroczystości pogrzebowe. Msza żałobna odprawiona zostanie w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego, a o godz. 12.30 pochówek na placu przy kościele garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej.  Organizatorami pogrzebu są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Lotnicza Akademia Wojskowa. 

Obecnie trwają prace nad budową pomnika gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora. Pamiątkowa mogiła będzie odnosiła się do tradycyjnej symboliki lotniczej - m.in. szachownicy Sił Powietrznych. Nawiązuje również do fragmentu hymnu „Marsz Lotników” - (...) czerwieńszy będzie kwadrat nasz lotniczy znak.  Na nagrobku pojawi się także gapa – odznaka polskich pilotów wojskowych oraz krzyż katolicki. Grób został zaprojektowany  w taki sposób, aby spoczywający w nim generał był zwrócony w stronę Uniejowa - swojego rodzinnego miasta. Przy pomniku zostanie umieszczona szklana, przeźroczysta tablica z życiorysem gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora - czytamy na stronie internetowej Lotnicej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

źródło: LAW

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA