Zamknij
REKLAMA

Uczcili życie i powołanie o. Floriana Pełki. To on przywiózł do Spycimierza kamienie poświęcone przez Papieża

06:56, 13.11.2019 | M.K
Skomentuj Fot. Michał Kubacki
REKLAMA

Msza św. w intencji o. Floriana Pełki sprawowana była 10 listopada 2019 roku w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Spycimierzu. Pochodzący ze Spycimierza Jezuita, Honorowy Obywatel Miasta Uniejowa, Ojciec Florian Pełka zmarł 25 października br. W murach świątyni spycimierskiej znajdują się dwa wmurowane kamienie, które za pośrednictwem o. Floriana poświęcił Jan Paweł II.


W Mszy św. sprawowanej w intencji o. Floriana Pełki uczestniczyli: obecny proboszcz spycimierskiej parafii ks. Dariusz Ziemniak, ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz, poprzedni proboszczowie: ks. prał. Wojciech Krzywański - budowniczy kościoła w Spycimierzu i  ks. Wojciech Kaźmierczak oraz wywodzący się z parafii ks. Tobiasz Winnicki.

Obecna świątynia powstała w latach 1986-1992 dzięki staraniom ks. proboszcza Wojciecha Krzywańskiego, przy dużym zaangażowaniu parafian oraz pochodzącego z tej parafii o. Floriana Pełki. 

,,Jest wiele takich spraw, które nam zawsze będą o nim przypominać, jak chociażby kamienie węgielne poświęcone przez Papieża Jana Pawła II, witraż Chrystusa Zmartwychwstałego, popiersie św. Jana Pawła II czy szczególny dar, jak jego relikwie oraz występ naszej orkiestry w Rzymie. To tylko niektóre z wydarzeń, które podkreślają jak wiele dobra pozostawił tu śp. o. Florian Pełka"  - mówił podczas mszy proboszcz ks. Dariusz Ziemiak.


W kościele znajduje się szczególny dar papieski – marmurowe popiersie papieża Polaka, dzieło włoskiego artysty Albino Sirsiego i relikwie Krwi Św. Jana Pawła II, które również trafiły do Spycimierza za sprawą o.Floriana.

Pochodzący ze Spycimierza Jezuita, Ojciec Florian Pełka zmarł w szpitalu w Wejherowie 25 października 2019 r. Uroczystości pogrzebowe Honorowego Obywatela Miasta Uniejowa odbyły się 30 października o godz. 11:30 w Parafii św. Stanisława Kostki w Gdyni.

Ojciec Florian Pełka urodził się 19 kwietnia 1937 roku, w rodzinie Franciszki i Grzegorza Pełków w Spycimierzu. Był osobą ważną dla spycimierskiej społeczności chociażby z tego względu, że w murach świątyni spycimierskiej znajdują się dwa wmurowane kamienie, które za pośrednictwem o. Floriana poświęcił Jan Paweł II. 


Podczas mszy Urszula Urbaniak - prezes Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa zapowiedziała, że już wkrótce o. Florian Pełka wróci we wspomnieniach, które wyda towarzystwo. To za sprawą obszernego wywiadu, jaki z jezuitą przeprowadził pochodzący z Uniejowa, mieszkaniec Gdyni - Tomasz Olczyk. 


Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił w 1986 roku kamienie  węgielne pod budowę kościoła w Spycimierzu. Powyżej zdjęcie dokumentu potwierdzającego autentyczność kamienia ze skały konania znajdującej się w bazylice Ogrodu Oliwnego i ze skały Góry Kalwarii.

O. Florian Pełka podczas swojej posługi pracował m.in. w Radio Watykańskim jako dziennikarz i reporter, był kierownikiem Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego. Po powrocie do kraju objął funkcję Prowincjała Zakonu Jezuitów, następnie osiadł w Gdyni, gdzie mieszkał  w Kolegium Jezuitów. 7 stycznia 2008 roku, w sali rycerskiej zamku w Uniejowie, podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Uniejowa, podjęto uchwałę o nadaniu ojcu Florianowi Pełce tytułu Honorowego Obywatela Miasta Uniejowa.

O. Florian Pełka odszedł 25 października 2019 roku w 83 roku życia, 68 roku powołania zakonnego i 56 roku kapłaństwa.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA