Zamknij
REKLAMA

Uniejów w zupełnie nowym świetle, czyli kolorowe uzdrowisko [ZDJĘCIA, FILM]

08:34, 12.11.2019 | M.K
Skomentuj Fot. Michał Kubacki
REKLAMA

Pokazem laserowym pt. "Uniejów świętuje Niepodległość" władze uzdrowiska rozpoczęły świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości już w niedzielę. 10 listopada 2019 roku mieszkańcy i turyści mieli okazję obejrzeć nie tylko laserowe widowisko przygotowane przez twórców łódzkiego Light Move Festival, ale również premierową iluminację zamku, parku oraz kolegiaty.

Światło i kolory dominowały tego wieczora w nocnej panoramie Uniejowa, którą stworzyła łódzka Fundacja "Lux Pro Monumentis", od kilku lat realizująca Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła w Łodzi, czyli Light.Move.Festival. Pokaz był częścią obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a jednocześnie uroczystym otwarciem miejskich iluminacji. 

Zainaugurowany pokaz laserowy, odbył się po godz. 18. i był cyklicznie powtarzany tego dnia do godziny 22.00. Dodatkowo, na uczestników czekała niespodzianka w formie ciepłego poczęstunku.

Oprócz pokazu laserowego swoją premierę miała nowa iluminacja głównych obiektów miasta - mostu, zamku i jego otoczenia oraz kolegiaty. Na co dzień obiekty będą podświetlane statycznie, jednak sterowanie oświetleniem daje możliwości zmiany kolorów oraz dynamicznej iluminacji budowli. Realizacja przedsiewzięcia była możliwa dzięki inwestycji pn.: „Budowa, przebudowa i modernizacja oświetlenia publicznego w Uniejowie” o której przed premierowym pokazem mówił Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa oraz Sławomir Wieczorek - przedstawiciel wykonawcy projektu - firmy  FHU INSTAL Bogdan Wieczorek.Na zdjęciu od lewej Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa, Sławomir Wieczorek - przedstawiciel wykonawcy inwestycji oraz Kamil Gwiazda - przedstawiciel firmy Schréder Polska Sp. z o.o., która była dostawcą opraw oświetleniowych.

,,Ta inwestycja nie tylko podnosi walory estetyczne naszych obiektów architektonicznych, czyli zamku, kolegiaty i mostu, ale dodatkowo pozwoli też oszczędzać energię elektryczną na oświetleniu drogowym. W ramach zadania, oprócz podświetlenia tych obiektów wymieniliśmy ponad 120 opraw na terenie miasta na oprawy LEDowe, które są ponad dwukrotnie oszczędniejsze od poprzednich. Cały system wyposażony jest w inteligentny system sterowania oświetleniem, który pozwoli nam sterować oświetleniem indywidualnie oraz grupowo. Będziemy mogli np. na określone uroczystości wygaszać to oświetlenie, wygaszać grupy opraw, czy zmiejszać jego natężenie. Również w nocy, kiedy ruch na ulicach jest mniejszy będziemy mogli zmniejszyć poziom natężenia oświetlenia. Całość zasilana jest z uniejowskiej elektrociepłowni" - mówił Sławomir Wieczorek z firmy FHU INSTAL Bogdan Wieczorek.

Projekt współfinansowany jest ze środków UE, a gmina otrzymała na ten cel wsparcie w wysokości 2 874 919,66 zł. Całkowita wartość realizowanego przedsięwzięcia zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie wynosi 4 160 177, 91 zł. Oprócz efektownych iluminacji inwestycja obejmuje również prace modernizacyjne oświetlenia ulicznego. Więcej informacji o inwestycji w artykule poniżej.
 

[ZT]2368[/ZT]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (4)

adamadam

10 5

Brawo brawo wspaniala rzecz - pokaz laserowy the best - oswielenie zamku Kosciola i mostu robi wrazenie - dobrze jest tu mieszkac - w naszym kochanym Uniejowie - to moje miasto moj dom , ciesze sie bardzo iz pan Burmistrz tak dba o to miejsce pokazujac jego walory- gratulacje i zycze dalszych sukcesow 09:55, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KapselKapsel

2 4

"siątki" nie urywa , zobaczymy za miesiąc i wtedy powiemy , a tak na marginesie , byliście w Brukseli może mniej świateł , ale wirtuozja, gra światła i muzyki 10:55, 12.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomaszTomasz

10 0

Jestem zawiedziony nowym oświetleniem!
Byłem u Uniejowie w tygodniu ok. 19:00 i niestety z mostu nie było widać ani kościoła ani zamku. Te 2 zabytkowe obiekty powinny zawsze być wyraźnie zaznaczone w krajobrazie Uniejowa. Kościół było ledwo co widać (szarawe oświetlenie kopuły dachu) natomiast zamek w zasadzie był zaciemniony! Nawet baszta nie była podświetlona ani widoczna z oddali! :(
Poza tym dopiero po podjechaniu bliżej zauważyłem oświetlenie zamku i jestem nim jeszcze bardziej rozczarowany.
Jest ono nijakie – mury nie są jasne i wyraźnie zaznaczone, a jedynie w okienkach na poddaszu mrugały kolorowe lampki jak na odpuście. Takie dynamiczne efekty powinny być włączane jedynie na specjalne eventy/koncerty itp.
Na co dzień budynki powinny być przede wszystkim ładnie, jednostajnie oświetlone i widoczne (jak np. dzwonnica w Uniejowie) a nie mrugać jak na odpuście. Ten sam mrugający problem dotyczy budynku gminy.
Ogólnie podoba mi się oświetlenie kościoła (jak już się do niego zbliży), ale problemem pozostaje ledwo co widoczna kopuła z oddali. Na duży plus – oświetlenie mostu!
Proponuję zminimalizować efekt „wieś tańczy i śpiewa” a na pewno Uniejów będzie robił większe wrażenie. 23:42, 13.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZadziorZadzior

6 0

Nie trzeba czekać miesiąca - w Uniejowie świetlne iluminacje , a na wsiach coraz później zapalają się światła 18:28, 15.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA