Zamknij
REKLAMA

Będzie piękniej wokół kościołów. Trzy parafie skorzystają z gminnego projektu

06:57, 27.11.2019 | M.K
Skomentuj
W spotkaniu z wykonawcami wzięli udział również pracownicy Urzędu Miasta w Uniejowie, którzy zajmują się realizacją projektu, w ramach którego dofinansowano inwestycję.
REKLAMA

Otoczenie wokół kościołów w trzech parafiach gminy Uniejów już wkrótce otrzyma nowy wygląd. To za sprawą projektu ,,Kształtowanie przestrzeni publicznej w Gminie Uniejów", który realizowany będzie w trzech miejscowościach - Uniejowie, Spycimierzu i Wilamowie. 26 listopada 2019 roku burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek podpisał umowy z wykonawcami, którzy wykonają prace wokół uniejowskiej kolegiaty. Inwestycja ma zostać ukończona do końca maja 2020 roku.

Wczoraj burmistrz podpisał umowę z wykonawcami prac, które będą realizować trzy firmy wybrane w przetargu: Firma Budowlana „CEGBUD” inż. Krzysztof Skonieczny z Chlebowa, SORTED sp. z o.o. z Chyliczek i Zakład Usługowo-Handlowy „INS-BUD” Roman Charuba z Uniejowa.  Inwestycja obejmuje wykonanie robót budowlanych polegających na zagospodarowaniu terenu wokół kolegiaty, w tym m.in.: wykonanie nowego chodnika i schodów z granitu, remont ogrodzenia, renowację krzyży oraz wykonanie nasadzeń zieleni.

Prawdopodobnie prace przy uniejowskiej kolegiacie rozpoczną się już po nowym roku, natomiast ich zakończenie planowane jest w maju 2020 r. 

W spotkaniu udział wzięli (od lewej): Katarzyna Solarek i Kamil Izbicki z SORTED sp. z o.o., Mateusz Leśniewski, Urszula Łukasik z Urzędu Miasta w Uniejowie, Krzysztof Skonieczny z CEGBUD, Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa i ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz - proboszcz parafii w Uniejowie.

Koszt realizacji inwestycji to blisko 1 mln 400 tysięcy zł, z czego 500 tysięcy złotych to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Takie dofinansowanie otrzymały również  Spycimierz i Wilamów, gdzie także realizowany będzie projekt pn. „Kształtowanie przestrzeni publicznej w Gminie Uniejów”. Umowę na realizację otoczenia parafii w Wilamowie podpisano już  18 listopada br. Tam przedmiot zamówienia obejmuje zagospodarowanie przestrzeni publicznej, położonej w centralnej części wsi w rejonie kościoła parafialnego p.w. św. Wojciecha i Stanisława B.M. w Wilamowie oraz remont (wymianę) chodników przy drogach gminnych. Realizacją tej inwestycji zajmie się Firma Handlowo – Usługowa Wiesława Łuczak, Jan Łuczak s.c. z Uniejowa. Koszt realizacji inwestycji to w sumie 848 700,00 zł. 


W ramach projektu nowy wygląd otrzyma również ogrodzenie wokół uniejowskiej kolegiaty.


Na zdjęciu kościół w Wilamowie.

Ostatnią z parafii, które skorzystają z projektu będzie Spycimierz. Tutaj zakończenie przetargu na wybór wykonawcy planowane jest na koniec listopada br. W ramach inwestycji planowane jest również zagospodarowanie terenu w pobliżu kościoła. Tutaj oprócz kształtowania zieleni i powstania nawierzchni z kostki granitowej, murków oraz ławeczek pojawią się także elementy rzeźbiarsko-architektoniczne. Pojawić się mają m.in.  Ołtarz Świętej Julianny oraz „Kaplica Świętego Antoniego''.

Jak mówił podczas podpisania umów, burmistrz Józef Kaczmarek to nie koniec prac. Gmina czeka na rozstrzygnięcie kolejnych przetargów, w tym na realizację remontu kładki oraz budowy skweru na ulicy Tureckiej. W planach wciąż są także budowa bulwarów oraz tężni.

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

RMRM

4 1

Hm.. miejska kasa na nieruchomości należące do kościoła ?
Nie lepiej na szkołę czy przedszkole?
15:00, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA