Zamknij
REKLAMA

Podatnicy muszą mieć mikrorachunek. Nie tylko prowadzący działalność

19:14, 25.12.2019 | M.K
Skomentuj
REKLAMA

Indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy) od 1 stycznia 2020 r. służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. To oznacza, że muszą go wygenerować nie tylko prowadzący działalność gospodarczą, ale również podatnicy, którzy będą wpłacać podatek do urzędu skarbowego.

Co to jest mikrorachunek podatkowy

Jest to indywidualny rachunek podatkowy, który służy do wpłat PIT, CIT i VAT. Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego za jego pomocą.  Mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku, zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na ROR.

Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego

Mikrorachunek podatkowy można sprawdzić korzystając z generatora lub otrzymac go można w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać: PESEL - osoby fizyczne:( nie prowadzisz działalności gospodarczej  lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT) lub NIP (prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne).

 

Generator działa 24/7. Można zatem sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy w każdym miejscu i o każdej porze, również przez telefon czy tablet.

Numer indywidualnego mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy nastąpi zmiana adresu zamieszkania, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko.

Co z dotychczasowymi rachunkami

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.

Na jaki rachunek wpłacisz podatki inne niż PIT, CIT i VAT

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z obwieszczeniem ws. wykazu rachunków bankowych urzędów skarbowych (będzie opublikowane w grudniu). Znajdziesz tam również szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki.

Korzyści mikrorachunku podatkowego:

- w wygodny i prosty sposób zapłacisz PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy - nie będziesz już wybierać oddzielnych rachunków,

- szybko sprawdzisz numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,

- jeśli przeprowadzisz się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będziesz posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,

- nie będziesz już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczysz liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,

- mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

na podstawie: https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA