Zamknij
REKLAMA

Świętowali 80. numer kwartalnika. ,,W Uniejowie" ma już ponad 20 lat [ZDJĘCIA]

10:17, 08.02.2020 | M.K
REKLAMA
Skomentuj

Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa świętowało wydanie 80. numeru swojego kwartalnika ,,W Uniejowie". 7 lutego 2020 r. w siedzibie towarzystwa spotkali się sympatycy gazety, jej twórcy oraz zaproszeni goście.

Piątkowy jubileusz poprowadzili Urszula Urbaniak - prezes TPU oraz Tomasz Wójcik - pełniący przez kilka lat funkcję redaktora naczelnego kwartalnika. Wśród gości, którzy wzięli udział w spotkaniu znaleźli się m.in.  Janusz Kosmalski - zastępca burmistrza Uniejowa, Piotr Berczyński - z-ca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, Bożena Gajewska - sekretarz Krajowej Rady Stowarzyszeń Regionalnych RP oraz samorządowcy, członkowie TPU, przedstawiciele lokalnych instytucji i stowarzyszeń. 


Podczas spotkania o pierwszych krokach gazety mówił również Dariusz Piotrowski - pierwszy prezes TPU.


Wśród gości był również Bogumił Jóźwiak -  emerytowany dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Poddębicach, gdzie wydrukowano pierwsze egzemplarze ,,W Uniejowie". 

Tak powstał kwartalnik ,,W Uniejowie"

"W Uniejowie" to kwartalnik, który Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa wydaje regularnie od 20 lat. Pierwszy regularny numer wydano w kwietniu 2000 roku. Wcześniej w ręce mieszkańców Uniejowa trafiły numery specjalne. Historię ,,W Uniejowie" rozpoczęło wydanie pierwszego numeru specjalnego, który ukazał się w kwietniu 1993 roku z okazji Dni Uniejowa.

,,Zaczynaliśmy działać jako Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa w okresie przemian w naszej ojczyźnie. Był to impuls, który spowodował, że w gronie ówczesnego zarządu  zdecydowaliśmy o tym, że powinniśmy być bardziej widoczni na zewnątrz i bardziej służyć naszemu społeczeństwu poprzez przekazywanie informacji. W tym gronie osób, które były członkami zarządu powstał pomysł i inicjatywa, która przerodziła się w powstanie w bardzo trudnych warunkach, jak na ówczesne czasy kwartalnika" - mówił podczas spotkania Dariusz Piotrowski - pierwszy prezes TPU.

 

,,Żółta kserówka''  wydana w  kwietniu 1993 roku  z okazji I Dni Uniejowa zapoczątkowała uniejowską gazetę wydawaną przez TPU

,,Historii naszego kwartalnika  zawsze będzie towarzyszył pierwszy numer specjalny- żółta kserówka- wydana w  kwietniu 1993 roku z okazji I Dni Uniejowa. Nie  ma w niej śladu pracy z drukarką,  skanerem,  komputerem czy aparatem cyfrowym. Były to czasy pracy z maszyną do pisania, z powielaczem i oczywiście bezcennym czarno-białym ksero'' - mówi Urszula Urbaniak -prezes TPU, która dzisiaj odpowiada za ostateczny kształt kwartalnika.


Na zdjęciu Tomasz Wójcik i Urszula Urbaniak. 

Poniżej pierwszy numer kwartalnika.

Obecnie redaktorem naczelnym  ,,W Uniejowie" jest Andrzej Zwoliński. Wczesniej funkcję tę pełnili Barbara Pasturczak i Tomasz Wójcik. Kwartalnik pisze o wydarzeniach kulturalnych, sportowych oraz działaniach towarzystwa. W piśmie znajdziemy również archiwalne zdjęcia Uniejowa i okolic, przeczytamy o ciekawych osobowościach związanych z Uniejowem i wydarzeniach, które mają miejsce na terenie gminy. W ,,Uniejowie" pojawiały się także wyjątkowe cykle, m.in. o miejscowościach gminy, cechach rzemieślniczych oraz prowadzony do dzisiaj, przedstawiający lokalne firmy i przedsiębiorców.

,,Powstał taki cykl, w którym to ja z mężem odwiedzaliśmy najstarszych mieszkańców poszczególnych wiosek i odgrzebywaliśmy historie związane z tymi miejscowościami. Na ile to było możliwe, jak najgłębiej  sięgaliśmy do źródeł historycznych, okraszając je również obyczajowymi kwestiami, legendami oraz mitami związanymi z tymi okolicami" - mówiła Agnieszka Kaczmarek, która kilkanaście lat temu tworzyła jeden z cykli w kwartalniku.

 

Ryszard Troczyński. Dwadzieścia lat wcześniej napisał, jak będzie wyglądał dzisiaj Uniejów!

Podczas spotkania w siedzibie TPU  zaprezentowano kolejne jubileusze kwartalnika na fotografiach i jego historię. Nie zabrakło również wspomnień twórców gazety oraz jej sympatyków. Podczas spotkania jubileuszowego przywołano jeden z artykułów ,,Przez różowe okulary", który ukazał się w drugim numerze kwartalnika w lipcu 2000 roku. Już wtedy jego autor Ryszard Troczyński ,,przepowiedział", wizję Uniejowa.


Na zdjęciu Ryszard Troczyński - autor tekstów i zdjęć w kwartalniku ,,W Uniejowie". 


W trakcie spotkania gratulacje z okazji 80. wydania numeru kwartalnika goście składali na ręce Urszuli Urbaniak, Małgorzaty Charuby i Tomasza Wójcika z Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa. Na zdjęciu z Piotrem Kozłowskim reprezentującym Powiat Poddębicki.


Na zdjęciu proboszcz uniejowskiej parafii - ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz.

Na zakończenie spotkania nie zabrakło również jubileuszowego tortu.

 

  
Od 4 numeru kwartalnik ukazuje się w wersji kolorowej.

 

 

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone