Zamknij

Radni z Uniejowa rozpatrywali petycję o Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski

10:40, 11.02.2020 M.K Aktualizacja: 08:55, 13.02.2020
Skomentuj

Radni z Uniejowa podczas XXVI sesji rady miejskiej zajęli się m.in. petycją ws. pełnej Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski. Petycję 6 grudnia 2019 roku przesłała do tutejszego urzędu adwokat Renata Sutor. Jak pisze portal natemat.pl, wysłała ją do ponad 2 tys. samorządów w całej Polsce i od tego czasu kolejne urzędy muszą zająć stanowisko w tej sprawie.

Podczas XXVI sesji w Uniejowie, która odbyła się 10 lutego 2020 roku, radni podejmowali m.in. uchwałę w sprawie rozpatrzenia petycji, która wpłynęła do Urzędu Miasta w Uniejowie 6 grudnia ubiegłego roku. Jej autorką jest Renata Sutor, adwokat z Rabki-Zdroju, która petycję wysłała do wszystkich samorządów w Polsce. Autorka petycji wyjaśnia, że petycję o dokonanie pełnej intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski wysłała 27 listopada 2019 r. do Konferencji Episkopatu Polski oraz Prymasa Polski.

– Głównym powodem napisania i wysłania tej petycji była pielgrzymka, którą odbyłam do Krakowa, do Łagiewnik, na uroczystości intronizacyjne, które miały miejsce 24 listopada 2019 r. Jak byłam na tej uroczystości to część wiernych mówiła, że ta uroczystość jest niepełna, że intronizacja powinna być jeszcze raz zrobiona – uroczyście, przez wszystkich wiernych, przez wszystkie władze świeckie i kościelne, według wskazań Rozalii Celakównej – mówi Renata Sutor.

Co mówi Renata Sutor ws. petycji w zakresie dokonania Pełnej Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski. źródło: youtube.com


 

,,Sprawa naszej wiary nie może nas nie obchodzić, a zwłaszcza dzielić. W tym miejscu pragnę przypomnieć słowa św. Jana Pawła II wygłoszone w dniu 29 czerwca 2009 roku podczas uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, tj. "Ut unum sint! Z tego właśnie wynika nasze zobowiązanie dążenia do jedności - jest ono odpowiedzią na gorące pragnienie Chrystusa. Nie chodzi tu o jakieś nieokreślone dobrosąsiedzkie stosunki, leczo nierozerwalną więź wiary teologalnej, ze względu na którą naszym przeznaczeniem nie jest podział, lecz komunia" - napisała w petycji Renata Sutor.

W ten sposób poprosiła miasta, gminy, powiaty i województwa o podjęcie uchwały w sprawie poparcia petycji skierowanej do Konferencji Episkopatu Polski, o dokonanie "pełnej Intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski". 

Jak donosi portal natemat.pl petycje przesłane przez adwokat rozpatrywano już w m.in. Pile, Głuchołazach, Wrocławiu, Nowym Targu oraz Bochni. Wg portalu kobieta dostała już 1500 odpowiedzi z całej Polski. – 99 procent samorządów jest na "nie". Tylko 1,2 procent wysłała petycję do Konferencji Episkopatu Polski – pisze natemat.pl

Głównym celem liczącej 6 stron petycji ma być „zażegnanie wszelkich sporów w Kościele”. Autorka oceniła, że „Kościół w Polsce jest podzielony i nie ma takiej pełnej jedności jak 30 lat temu”.

 

 

Do petycji dotyczącej intronizacji adwokat dołączyła artykuł z proroctwem trzech kobiet. "Świadectwa tych trzech kobiet obrazują wizję Apokalipsy św. Jana oraz dopełnienie wizji III tajemnicy fatimskiej. Te trzy kobiety przekazują swoje proroctwa wszystkim narodom w calu zawarcia pokoju na świecie" – napisała.

Sprawa petycji w Uniejowie. Jak zdecydowali radni?

Sprawą zajmowała się już komisja skarg, wniosków i petycji, która na posiedzeniu 6 lutego przeanalizowała złożoną petycję. Komisja negatywnie zaopiniowała złożoną petycję uznając ją za bezzasadną. Również Rada Miejska w Uniejowie po zapoznaniu się z treścią petycji oraz stanowiskiem komisji uznała, że postulaty w niej zawarte uznać należy za bezzasadne. 

,,(...) należy wskazać iż Rada Miejska w Uniejowie jako organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może zajmować stanowisko w formie uchwały jedynie w sprawach dotyczących zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, którą tworzą mieszkańcy gminy, określonych w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym lub w innych ustawach. Tak określony przedmiot petycji nie mieści się w katalogu zadań własnych gminy wskazanych w wyżej wymienionych przypisach, a zatem żaden z przepisów nie daje podstaw do podjęcia przez radę gminy uchwały w sprawie, o której mowa w pkt. 2 petycji. Za negatywnym rozpatrzeniem petycji przemawia też poszanowanie postanowienia art. 25 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącego, że "władze publiczne Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym". W związku z powyższym organy władzy samorządowej nie pretendują do rozstrzygania obecności kwestii religijnych w przestrzeni publicznej i kwestie te pozostawiają woli obywateli, zgodnie z zasadą wolności religijnej - brzmi uzasadnienie uchwały rady w sprawie rozpatrzenia petycji.

W petycji do urzędu w Uniejowie autorka napisała również postulat o zmianę przepisów prawa miejscowego dotyczący utworzenia w gminie miejsca, gdzie można bezpłatnie zaparkować. W tym przypadku rada miejska również uznała postulat jako bezzasadny. W uzasadnieniu czytamy:

"Rozpatrując pierwszy z postulatów zwrócono przede wszystkim uwagę na fakt, że na terenie gminy Uniejów nie została wprowadzona strefa płatnego parkowania i nie są pobierane opłaty. Rada Miejska w Uniejowie nie podejmowała uchwały nakładającej odpłatność za parkowanie w miejscach publicznych , w związku z tym postulat o zmianę przepisów prawa miejscowego w tym zakresie jest bezzasadny" .

W głosowaniu radni jednogłośnie zdecydowali o uznaniu petycji za bezzasadną.

Poniżej treść petycji (link całej petycji z załącznikami do BIP UM w Uniejowie)

[ZT]2539[/ZT]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%