Zamknij
REKLAMA

Trwa remont budynku Przedszkola Miejskiego w Uniejowie

08:34, 21.02.2020 | materiał partnera
REKLAMA
Skomentuj

Trwa naprawa dachu na budynku Miejskiego Przedszkola w Uniejowie. Prace dekarskie potrwają do końca lutego, a ich przebieg nie stwarza potrzeby zmian w planie zajęć podopiecznych – przedszkole funkcjonuje w tym czasie normalnie.

Remontem dachu na budynku przedszkola zajmuje się firma MEG-BUD Marcin Gibski z Krzesina k. Kutna. Przedsiębiorstwo zostało wyłonione w drodze zapytania ofertowego. Łączny koszt prac, na które wykonawca udziela 2 lata gwarancji, wraz z nadzorem budowlanym, prowadzonym przez firmę INSTALATOR Józef Szczepaniak z Turku, wyniesie 55 750,00 zł brutto.

W ramach remontu rozebrano obróbki blacharskie przy ogniomurach z blachy nie nadającej się do użytku i po uzupełnieniu tynków na ścianach (tzw. ogniomurach), uszczelniono miejsca styku obróbek z murami za pomocą poliuretanu i zamontowano tam nowe listwy dociskowe. W dalszej kolejności na całej powierzchni dachu (ok. 760 m kw.) wykonano drobne naprawy pokrycia papowego, a na przygotowaną w ten sposób nawierzchnię, położono nową warstwę papy termozgrzewalnej. Pozostałe prace w zakresie naprawy kominów, wylotów kanałów wentylacyjnych oraz wymiany obróbek blacharskich wyżej wymienionych obiektów zostaną wykonane w najbliższych dniach.

– Generalny remont zadaszenia na dobre zabezpieczy budynek, dzięki czemu problem z zaciekami, które niedawno pojawiły się w korytarzu, powinien zniknąć na dobre – wyjaśnia Romana Kozińska, dyrektor miejskiego przedszkola. – Kiedy pozwolą na to warunki, mamy zamiar pomalować i odświeżyć wnętrza. Korzystając z okazji, chciałabym serdecznie podziękować Radzie Miejskiej oraz Panu Burmistrzowi za wygospodarowanie środków i podjęcie decyzji o natychmiastowym remoncie dachu.

Co z zapowiadaną budową przedszkola integracyjnego?

Modernizacja budynku, w którym obecnie mieści się przedszkole, nie oznacza rezygnacji z projektu „Budowy przedszkola integracyjnego”. Inwestycja zapoczątkowana na przełomie 2016 i `17 roku, kiedy Gmina przystąpiła do sporządzenia niezbędnej dokumentacji technicznej wraz z uzgodnieniami, we wrześniu 2018 r. była już na etapie przygotowania postępowania przetargowego.

Pierwszy przetarg na budowę przedszkola integracyjnego w Uniejowie został ogłoszony w kwietniu 2019 roku. Niestety, nie udało się w nim wyłonić wykonawcy inwestycji, a w efekcie końcowym, zamawiający (Gmina Uniejów) był zmuszony postępowanie unieważnić. Co prawda, przed upływem terminu składania ofert, do Urzędu Miasta w Uniejowie wpłynęły dwie oferty: od firmy Lepiko sp. z o.o. ze Skórzewa k. Poznania oraz od przedsiębiorstwa HALBUD sp. z o.o. z Krakowa. Pierwsza na kwotę brutto 29 883 753,39 zł, druga – dużo niższa – o wartości brutto 17 799 999,12 zł. Gmina zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie przedmiotu zamówienia kwotę brutto 11 300 000,00 zł, zatem różnica do najkorzystniejszej oferty złożonej w przetargu wyniosła blisko 4,5 mln zł. Zwiększenie budżetu na realizację inwestycji o tak wysoką kwotę było najzwyczajniej niemożliwe.

Konieczne zmiany w projekcie

Ogromny wzrost cen na rynku budowlanym skutecznie opóźnia realizację nie tylko tej, ale także pozostałych inwestycji na terenie gminy Uniejów. Wobec niełatwej dla samorządów sytuacji w sferze zamówień publicznych, jedyną szansą na realizację jest przeprojektowanie obiektu w taki sposób, aby zredukować częściowo koszt budowy, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnie założonej funkcjonalności.

– Próbujemy znaleźć optymalne rozwiązanie dla tej inwestycji. Rozmawiamy po pierwsze o tym, by zmienić lokalizację i projekt przedszkola wpisać w obecne obejście szkoły. Będzie to z pewnością ułatwieniem dla rodziców, którzy dowożą dzieci w różnym wieku – do szkoły i przedszkola, a w przyszłości do żłobka. Nowa lokalizacja da takim rodzinom jedno miejsce docelowe – wyjaśnia Burmistrz Józef Kaczmarek.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Uniejowie, w ramach sprawozdania z bieżącej działalności Samorządu, włodarz gminy poruszył temat proponowanych zmian w zakresie realizacji projektu budowy przedszkola:

– Chcemy ograniczyć powierzchnię budynku, w granicach około 500 metrów kwadratowych, co tak naprawdę stanowi niewiele w stosunku do metrażu przewidzianego w pierwotnym założeniu (ponad 3 tys. m kw.). Chodzi nie tylko o zredukowanie kosztów budowy teraz, a przede wszystkim o perspektywę rozbudowy i utworzenia żłobka w przyszłości. Niestety, przepisy regulujące warunki dofinansowania tego typu inwestycji, wykluczają na chwilę obecną utworzenie przedszkola integracyjnego wraz ze żłobkiem w jednym obiekcie i na to nie mamy wpływu. Ale dofinansowanie projektu na poziomie ponad 7 mln zł, przy całkowitej kwocie realizacji, przewidzianej w kosztorysie – około 12 mln zł i tak jest dla nas bardzo korzystne. Rozumiem w tym momencie niecierpliwość rodziców, którzy już teraz chcieliby posłać swoje pociechy do nowoczesnej placówki, ale patrzenie na realizację tej inwestycji z perspektywy władz gminy, gdzie docelowo chcemy, żeby wszystkie 3 instytucje: żłobek, przedszkole i szkoła funkcjonowały w jednym miejscu, będzie na pewno rozwiązaniem najkorzystniejszym, zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.

(MB)

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone