Zamknij

W Spycimierzu mieszkańcy w tym roku także usypali piękne kwietne dywany [FOTO]

13:25, 11.06.2020 M.K Aktualizacja: 07:47, 13.06.2020
Skomentuj

Do słynnego już z kwietnych dywanów Spycimierza, z całego kraju, a także z zagranicy przez cały dzień w Boże Ciało przyjeżdżały co roku dziesiątki tysięcy osób. W tym roku, ze względu na sytuację związaną z koronawirusem obchody święta Bożego Ciała wyglądają zupełnie inaczej, zrezygnowano z procesji ulicami wsi.

Jednak mieszkańcy i ich rodziny nie zrezygnowali z usypywania kwietnych dywanów, które ma tutaj wieloletnią tradycję. Już od samego rana powstawały one, ale na terenie wokół kościoła. To tam odbędzie się tegoroczna procesja.

Mimo, że tegoroczna procesja z Najświętszym Sakramentem nie przejdzie ulicami Spycimierza to na Trasie Bożego Ciała pojawiły się kapliczki z kamiennymi rzeźbami. Ołtarze: „Drzewo życia”, ,,Świętej Barbary", ,,Kaplica Świętego Antoniego" i ,,Ołtarz Świętej Julianny", które powstały w ramach projektu „„Kształtowanie przestrzeni publicznej w gminie Uniejów w miejscowościach: Spycimierz, Uniejów i Wilamów”. Na realizację zadania, które objęło trzy miejscowości samorząd pozyskał blisko 1,5 mln zł dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego, z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Od samego rana, mieszkańcy Spycimierza i okolicznych miejscowości, którzy przyłączają się do układania kwietnych dywanów, rozpoczęli usypywanie tegorocznych wzorów. Wśród nich znalazł się także motyw, który przygotowało włoskie stowarzyszenie Infioritalia. Wszyscy członkowie stowarzyszenia we Włoszech, ale również Hiszpani i właśnie w Spycimierzu układają w swoich miejscowościach ten sam obraz.

Etnograficzne badania terenowe w Spycimierzu

14 lutego 2018 roku "Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu" trafiła na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Czynione są kolejne starania, by tym razem Spycimierz znalazł się na liście światowej, która powstaje na podstawie Konwencji UNESCO.

 

Warto dodać, że w ramach kontynuacji dwuletniego projektu p.n.„ Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu-ochrona i wzmacnianie tradycji”, realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie ze środków programu MKiDN „Kultura ludowa i tradycyjna”, dzień przed, w Boże Ciało i nazajutrz po święcie odbywają się w Spycimierzu etnograficzne badania terenowe 2020. Badania przeprowadzone są w trzech etapach:  przeprowadzenie i nagranie 8 wywiadów z parafianami spycimierskimi przed uroczystością Bożego Ciała z wykorzystaniem specjalnego kwestionariusza; udział badaczy w dzień Bożego Ciała w wykonywaniu dywanów, ołtarzy i bramy oraz w procesji w celu ich udokumentowania fotograficznego, video i w formie notatek; przeprowadzenie i nagranie 8 wywiadów etnograficznych niedługo po uroczystości z wykorzystaniem drugiego kwestionariusza. Zebrane materiały opublikowane zostaną na stronie internetowej www.spycimierskiebozecialo.pl, gdzie można oglądać wyniki badań z 2019 roku.  Badania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%