Zamknij

Misja Przygoda - Jesienne Spotkania Zamkowe [ZDJĘCIA]

07:33, 13.10.2020 materiał partnera Aktualizacja: 12:46, 14.10.2020
Skomentuj Fot. Urząd Miasta w Uniejowie Fot. Urząd Miasta w Uniejowie

 W sobotę 10 października w Uniejowie odbyła się impreza przygodowo-historyczna pn. Jesienne Spotkania Zamkowe. Chociaż sama stała się już historią, pozwoliła wydobyć na światło dzienne kolejne ślady dziejów Termalnego Grodu.

Na sobotnie wydarzenie złożyło się wiele elementów i aktywności. Z samego rana rozpoczęły się poszukiwania na terenie parku zamkowego, gdzie w wymierzonych precyzyjnie sektorach zespoły poszukiwawcze starały się zlokalizować potencjalnie zalegające zabytki. Kilkudziesięciu poszukiwaczy wybrało się z detektorami, aby stwierdzić czy na obszarze parku pozostały jeszcze jakieś ślady pamiętające dawne epoki.

W tym samym czasie kolejna ekipa sprawdzała dno rzeki, a dzięki użyciu specjalistycznych magnesów poszukiwacze odkryli nie tylko ciekawe artefakty, ale też oczyścili rzekę z dziesiątków kilogramów złomu żelaznego.

Wreszcie kolejna ekipa zajrzała do studni na rynku miejskim w Uniejowie, i chociaż aktywność nie zaowocowała bogactwem znalezisk, samo zejście w dół studni przysporzyło poszukiwaczom wielu emocji.

Po godzinie 14.00 rozpoczęła się część oficjalna na dziedzińcu zamkowym. Na początek, w dawny klimat zebranych Gości wprowadził występ zespołu Dworzanie, którzy zaprezentowali dawne tańce dworskie.

Następnie, archeolog i współorganizator wydarzenia – Radosław Herman dokonał podsumowania poszukiwań i opowiedział o tym, co tego dnia udało się wydobyć z odmętów historii.

Poszukiwaczom udało się odnaleźć ślady przeszłości w postaci przedmiotów odnalezionych w rzecze i w parku. Są to głównie rzeczy przypadkowo zgubione na terenie zamku, a związane z użytkowaniem obiektu i jego otoczenia. Wśród znalezisk  należy wymienić monety pochodzące z rożnych epok historycznych, pamiętające czasy II Wojny Światowej militaria, wśród których na szczególną uwagę zasługuje pocisk karabinowy wbity w pień spróchniałego drzewa, co jest niezwykle sugestywne. Ponadto, znaleźliśmy przedmioty związane z kultem, jak np. medaliki i krzyżyki,  dobrze zachowaną żelazną kotwicę oraz fragment rozerwanej lufy z początków istnienia broni palnej w Polsce, jak np. arkebuz – mówił podczas wydarzenia Radosław Herman.

Na Spotkania Zamkowe przybyła także grupa żywego obrazu historycznego i artystycznej rekonstrukcji, czyli Projekt Miś, którą można było spotkać przy okazji 1. Festiwalu Historyczno – Przygodowego Misji Skarb w Uniejowie. Tym razem Projekt Miś wcielił się w role poszukiwaczy oraz uhonorował najcenniejsze znalezisko. Był nim liczman, a wiec zastępczy pieniądz, bity specjalnie jako środek płatniczy dla konkretnego młyna, karczmy czy innego punktu usługowego z epoki. Po oddaniu monety do konserwacji będzie wiadomo, czy artefakt nosi ślady graficzne niezwiadujące do Uniejowa, czy też trafił tu z innego miejsca.

Jedną z niespodzianek był widowiskowy zjazd po linie archeologa Hermana, który niczym Indiana Jones zjechał z samego szczytu baszty na dziedziniec zamkowy, by wprowadzić uczestników w świat fascynującej historii i tajemnic Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich.

W programie imprezy zaplanowano rozstrzygniecie gminnych konkursów: literackiego i plastycznego, których motywem przewodnim były ptaki.

W konkursie literackim wygrali:

– w kategorii klas IV-V wyróżnienia otrzymali: Maja Pawlak i Aleksandra Warych ze Szkoły Podstawowej w Wieleninie

– w kategoriach klas VI-VIII wyłoniono następujących zwycięzców: I miejsce: Martyna Kasprzak – SP w Uniejowie, II miejsce: Olaf Grabkowski – SP w Uniejowie, III miejsce: Klaudia Wiśniewska – SP w Uniejowie.

W konkursie literackim kilkoro dzieci otrzymało wyróżnienia: Lena Kolasa – M-GOK w Uniejowie, Cyprian Sadłecki – M-GOK w Uniejowie, Lena Księżak – SP w Uniejowie, Marta Szkopik – SP w Uniejowie, Maja Wójcik – SP w Uniejowie. Ponadto wyłoniono zwycięzców: I miejsce – Eliza Wojtczak M-GOK w Uniejowie, II miejsce – Weronika Urbaniak, SP w Uniejowie, III miejsce – Marika Kolasa, SP w Wilamowie.

Gościem specjalnym imprezy była grupa Ptasznik z pobliskiego Turku, którą można było już poznać przy okazji 1. Przygodowo-Historycznego Festiwalu Misji Skarb w Uniejowie. Zaproszeni goście opowiedzieli i zaprezentowali rodzime ptaki drapieżne, opowiadali o zwyczajach sokolników i opiece nad dziko żyjącymi ptakami oraz nietoperzami zagrożonymi wyginięciem.

Zwieńczeniem wydarzenia było podpisanie listu intencyjnego między Sokolnikiem a gminą Uniejów. List jest deklaracją współpracy w zakresie edukacji i usług sokolniczych. Poprzez wspólną organizację warsztatów, zajęć edukacyjnych, oraz działań z udziałem ptaków drapieżnych.

A.Ow.

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%