Zamknij

IV Seminarium Spycimierskie

09:00, 22.10.2020 materiał partnera Aktualizacja: 08:45, 23.10.2020
Skomentuj Motyw krzyża, przygotowany wczoraj na przedpolu kościoła parafialnego jest formą zapowiedzi IV Seminarium Spycimierskiego, warsztatowego spotkania mieszkańców, lokalnych liderów, badaczy naukowych i osób zaangażowanych w podtrzymywanie oraz promocję Spycimierskiego Bożego Ciała. Motyw krzyża, przygotowany wczoraj na przedpolu kościoła parafialnego jest formą zapowiedzi IV Seminarium Spycimierskiego, warsztatowego spotkania mieszkańców, lokalnych liderów, badaczy naukowych i osób zaangażowanych w podtrzymywanie oraz promocję Spycimierskiego Bożego Ciała.

Czwarta edycja Seminarium Spycimierskiego odbędzie się 23 października 2020 r. Wezmą w nim udział m.in.: reprezentanci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, naukowcy, duchowieństwo, członkowie Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” oraz przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta w Uniejowie.

Podczas seminarium zaplanowano prapremierę raportu „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu. Raport z badań i rekomendacje do planu ochrony” pod redakcją Katarzyny Smyk. Swoje refleksje i komentarze zaprezentują m.in. Joanna Cicha-Kuczyńska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Józef Kaczmarek – burmistrz Uniejowa, Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”, prof. Katarzyna Smyk, prof. Anna Weron

ika Brzezińska, prof. Bogdan Włodarczyk.

Tego dnia odbędą się jeszcze panele dyskusyjne m.in. na temat preferowanego modelu turystyki dla Spycimierza i podobnych tradycji oraz na temat samego projektu, który realizowany był w Spycimierzu i jego ewentualnej kontynuacji.

Poniżej przedstawiamy program tegorocznego Seminarium:

godz. 15.00 Premiera raportu "Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu. Raport z badań i rekomendacje do planu ochrony" pod redakcją Katarzyny Smyk

Wręczenie pierwszych egzemplarzy publikacji. Komentarze i refleksje: od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Joanna Cicha-Kuczyńska, radca ministra, Departament Ochrony Zabytków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (online); od Wydawcy - Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa; od Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” – Maria Pełka, prezes; od Redakcji – dr. hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS; od Zespołu naukowego etnologów - dr. hab. Anna Weronika Brzezińska, prof. UAM (online); od Zespołu naukowego geografów – dr. hab. Bogdan Włodarczyk, prof. UŁ.

Na zdjęciu motyw krzyża, przygotowany przez parafian przed kościołem w Spycimierzu. Jest formą zapowiedzi IV Seminarium Spycimierskiego.

Dyskusja

- Układanie kwietnych dywanów podczas obchodów Bożego Ciała w Iwie na Grodzieńszczyźnie (Białoruś) - Tatsiana Marmysh, Akademia Nauk Białorusi, stypendystka Polskiego Komitetu do spraw UNESCO (online)

- Ochrona a turystyka: jaki jest preferowany model turystyki dla Spycimierza i podobnych tradycji kultury niematerialnej? - dr Beata Krakowiak, UŁ

- "Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – ochrona i wzmacnianie tradycji” – czy warto kontynuować projekt? Jeśli tak, to w jakim kierunku?

Dyskusja; Podsumowanie – Andrzej Szoszkiewicz.

godz. 16.30 Warsztaty z ochrony dziedzictwa niematerialnego w ramach projektu „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – ochrona i wzmacnianie tradycji”. Praca z rekomendacjami do planu ochrony procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – Katarzyna Smyk. Cel raportu i znaczenie rekomendacji do planu ochrony – dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS, dr hab. Bogdan Włodarczyk, prof. UŁ.
Projekt „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – ochrona i wzmacnianie tradycji” – Maria Pełka

 

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%