Zamknij
REKLAMA

Wiadomości

Wiadomości z Uniejowa i okolic, aktualności z regionu.

Rozstrzygnięty przetarg na wywóz śmieci - od stycznia będzie taniej

12:47, 24.11.2020 | materiał partnera
Skomentuj
REKLAMA

Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, od stycznia 2021 r. zmniejszy się stawka za wywóz śmieci i będzie wynosić 26 zł. Ulga dla posiadaczy kompostowników pozostanie bez zmian. 

Zmiany w przepisach wprowadzonych przez rząd w ubiegłym roku spowodowały, że samorządy zmuszone zostały do podniesienia opłaty za zagospodarowanie śmieci. Wynika to przede wszystkim z ciągle rosnącej ilości wytwarzanych przez nas odpadów zarówno w skali lokalnej jak i globalnej i ich negatywnego oddziaływania na środowisko.

W roku 2019 r. w gminie do przetargu na wywóz odpadów zgłosił się tylko jeden oferent – konsorcjum: Zakład Usług Komunalnych „EKO-GAB” s.c. G. Kropidłowski i D. Piąstka z Kowali Pańskich-Kolonii (w charakterze lidera konsorcjum) oraz spółki PGK „Termy Uniejów” (jako partner). Zaproponowana przez konsorcjum kwota, a więc 2 079 966,60 zł ponad dwukrotnie przekroczyła przeznaczony na wykonanie zadania budżet zakładany przez gminę. W związku z powyższym, z dniem 1 lutego 2020 r. zmianie uległy stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych i zostały one ustalone na poziomie 27 zł zł/osoby w gospodarstwach domowych nie posiadających kompostownika, natomiast od września 2019 r. gospodarstwa, gdzie odpady bio składowane są w przydomowych kompostownikach, korzystają z ulgi w kwocie 5 zł od osoby.

W tegorocznym postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego na usługę pn. „Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych oraz nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe, na terenie gminy Uniejów w roku 2021” zainteresowanie świadczeniem tejże usługi było nieco większe. W procedurze wzięły udział dwie firmy: pierwszą z nich jest wspomniane już konsorcjum EKOGAB s. c. (lider) wraz z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Termy Uniejów (partner) szacując koszty świadczonych usług na kwotę 1 942 578,29 zł oraz Wywóz Nieczystości oraz Przewóz Ładunków Wiesław Strach, Bór 169, z Częstochowy, które zaproponowało kwotę 1 622 860,01 zł. Warto przy tym zaznaczyć, że kwota która była przewidziana na ten cel w budżecie gminy Uniejów na rok 2021, wynikająca z uprzedniego rozeznania i oszacowania kosztów, wyniosła 1 400 000,00 zł brutto.

Udział w przetargu więcej niż jednej firmy umożliwił uwzględnienie korzystniejszej oferty, a w konsekwencji obniżenie stawki o 1 złoty – mówił podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Józef Kaczmarek.

Wraz z nowym rokiem opłaty za odbiór śmieci będą więc niższe; w dalszym ciągu będzie też obowiązywać ulga dla posiadaczy kompostowników w kwocie 5 zł/os. Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 r. wprowadzono obowiązek zbierania odpadów w sposób selektywny. Jeżeli nie jest on wypełniany, lub przeprowadzany jest w nieodpowiedni sposób opłata za wywóz odpadów od nowego roku wyniesie 52 zł/osoby.

Wreszcie, elementem mającym wpływ na koszty funkcjonowania systemu jest ilość ton odpadów zebranych z całej gminy. W specyfikacji przetargowej została ona określona na 1176,84 ton rocznie. Gmina w tym roku zdecydowała się na ważenie każdego pojazdu z odpadami. Po przeprowadzonej analizie, na koniec czerwca br. ilość odpadów odebranych z terenu gminy wyniosła 598 ton. Potwierdza to prawidłowość założeń przedstawionych w przetargu.

W przyszłości, na cenę odpadów będzie miała wpływ planowana inwestycja przy oczyszczalni, która pozwoli zagospodarować w dużym stopniu odpady tzw. bio . Myślę, że w ciągu dwóch lat taką inwestycję zrealizujemy i to również zapewni nam pewną niezależność – podsumował burmistrz.

Szczegółowe zestawienie stawek znajduje się w poniższej tabeli.

A.Ow.

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

RenataRenata

2 1

A letnicy nadal podrzucaja śmieci pod śmietniki. Nie mają kluczy więc stawiają pod zamknięte drzwi. A psy biegają i rozciągają i wtedy jest brud i smród. Więc może Rada Gminy i Pan Burmistrz coś z tym zrobią na sesji. By letnicy przebywajacy w Uniejowie płacili jak wszyscy mieszkańcy Uniejowa. 08:23, 25.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do RenatyDo Renaty

2 1

A może skoro podrzucają letnicy to zwrócisz im uwagę lub zadzwonisz na policję? A jeśli nie byłaś świadkiem to skąd wiesz, że to letnicy?? Może radni powinni stac i pilnowac twojego śmietnika?? 09:14, 25.11.2020


RenataRenata

3 0

Do Pana który napisał do mnie. Zwróciłam jednemu Panu że podrzuca śmieci to mi powiedział cytuję masz *%#)!& i szyby to możesz zaraz ich nie mieć. A jedna Pani na warszawskich numerach stwierdziła że policja cytuję gówno mi zrobi i pokazała środkowy palec. Więc nie mów że nic nie mówię takim ludzia a się odzywasz. A może jesteś letnikiem i Cię to oburza. 10:03, 25.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do RenataDo Renata

0 0

Czyli rozumiem, że skoro znasz numery Warszawiaka podałaś policji? 09:32, 27.11.2020


AndrzejAndrzej

3 1

A wystarczy powołać Straż Miejską w Uniejowie i po problemie, tacy zwykli urzędnicy to nie będą rozstrzygać kto śmieci ? 12:23, 25.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MavieMavie

1 2

To nawet już Straż Rybacka potrafi skutecznie porządku łowisk pilnować przed śmieceniem, wandalizmem, a Burmistrz Kaczmarek nie potrafi porządku przypilnować i wszędzie brud i śmieci w Uniejowie. Od czego jest ? 12:31, 25.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA