Zamknij
REKLAMA

Wiadomości

Wiadomości z Uniejowa i okolic, aktualności z regionu.

Tężnia o długości 91 metrów i ponad 6 m wysokości ma powstać w Uniejowie. Ogłoszono przetarg na budowę

14:55, 07.01.2021 | M.K
Skomentuj źródło: UM w Uniejowie
REKLAMA

Przetarg na budowę tężni solankowej wraz z pijalnią wody geotermalnej ogłosiła 31 grudnia 2020 roku Gmina Uniejów. Budowla o długości 91,38 m, szerokości 4,86 m i wysokości 6,50 m ma powstać w sąsiedztwie wiatraków i Zagrody Młynarskiej przy ulicy abp. Jakuba Świnki w Uniejowie. Termin składania ofert upłynie 21 stycznia 2021.

Tężnia wraz z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu ma być wyjątkowym miejscem na mapie Uniejowa, wspomagającym leczenie różnych dolegliwości.

Według specyfikacji przetargowej tężnia ma mieć długość około 91 metrów i wysokość około 6,5 m. Z kolei objętość zbiornika na solankę to około 250 m sześciennych. Całkowita powierzchnia zabudowy ma sięgać 251 m kw. Drewniana modrzewiowa konstrukcja wypełniona tarniną wraz z dębowym pasażem spacerowo – technicznym przypominającym molo, będzie tworzyć funkcjonalną przestrzeń rekreacyjną, w której użytkownicy będą mieli możliwość wygodnego przebywania spacerując lub siedząc dzięki zaplanowanym siedziskom.

Tężnia ma być nie tylko kolejnym elementem „miastotwórczym” ale przede wszystkim ma służyć mieszkańcom i turystom; nie od dziś wiadomo, że przebywanie w pobliżu tego typu obiektów działa dobroczynnie i regenerująco na organizm. Pod wpływem słońca oraz wiatru wytwarza się „mgła wodna” z roztworu solanki, zawierająca naturalne związki soli. W ten sposób nasyca powietrze korzystnymi związkami mineralnymi tworząc naturalne inhalatorium na świeżym powietrzu wspomagające leczenie wielu schorzeń takich jak: nadciśnienie, choroby układu oddechowego oraz stany ogólnego wyczerpania. Mikroklimat obiektu zalecany jest także osobom zdrowym; wdychanie powietrza przesyconego minerałami wzmacnia odporność i zabezpiecza przed chorobami - informuje na swojej stronie internetowej Urząd Miasta w Uniejowie.

Na tym inwestycja się nie kończy. Tuż obok tężni powstanie pijalnia wody termalnej przydatnej do spożycia, która uzupełni strefę relaksu i rekreacji.

,,Liczymy, że nowy kompleks uatrakcyjni dotychczasową ofertę uzdrowiska termalnego Uniejów i będzie miał znaczny wpływ na zainteresowanie naszym miastem ze strony kuracjuszy i gości. Mam także nadzieję, że oprócz funkcji prozdrowotnej, inwestycja będzie integrować społeczeństwo jako miejsce spotkań i rozmów – mówi burmistrz Józef Kaczmarek.

Budowa tężni to kolejna inwestycja w Uniejowie, która dofinansowana jest środkami unijnymi. Powstanie w ramach projektu pn. „Intensyfikacja gospodarki turystycznej w Uzdrowisku Uniejów poprzez budowę tężni solankowej wraz z pijalnią wody termalnej”. To jednak nie jedyna planowana budowa w tym miejscu, ponieważ  31 grudnia ruszyła także procedura przetargowa na budowę Farmy Alka. Nowy park tematyczny będzie kolejnym elementem ubogacającym tereny w pobliżu Zagrody Młynarskiej. Składać się będzie z zespołu dwóch budynków w formie nowoczesnych stodół zorientowanych względem siebie na schemacie litery V, oraz pawilonowego łącznika. 

źródło: UM w Uniejowie /A.Ow.

Więcej szczegółów dot. przetargu na stronie BIP UM w Uniejowie.

[ZT]3257[/ZT]

REKLAMA

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (9)

Zero szans Zero szans

12 2

Akurat do integrowania społeczeństwa to pokazały konsultacje w sprawie przeniesienia do powiatu łęczyckiego jak bardzo potrafi burmistrz zintegrować społeczeństwo zwłaszcza w Ostrowsku.
Kolejna mrzonka i pic na wodę. 15:30, 07.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SethSeth

10 0

może lepiej pójdzie niż z miejskim przedszkolem 😂 21:53, 07.01.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MatkaMatka

1 0

Dokładnie, interesy mieszkańców dla NIEGO się w ogóle nie liczą tylko 05:18, 14.01.2021


MartinMartin

4 4

Nie róbcie proszę z burmistrza Kaczmarka niedojdy i niedołężnego , wkrótce złapie drugi oddech i będzie ofensywa budowlana taka, że Poddębicom oko zbieleje. 00:44, 08.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Znowu poddębickie trZnowu poddębickie tr

6 6

Poddębickie trolle nie mogą przeżyć, że Uniejów lepiej rozwija się niż miasto powiatowe...
Kładka zła, nowy skwer z fontanną zły, nowe bloki złe, iluminacje miasta złe, tężnia solankowa zła, bulwary złe... Faktycznie nic się nie dzieje w tym Uniejowie. Jedyne co potraficie to tylko zgapiać bezczelnie pomysły z mniejszej miejscowości której po prostu zazdrościcie. Won do siebie!!! 22:21, 08.01.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Mieszkaniec unwMieszkaniec unw

4 4

Tak jest pięknie normalnie mówiąc groch z kapustą nic nie pasuje architekt miasta chyba jest ślepy co inwestycja to z każdego miejsca w kraju i świecie po troszku skopiowane nic nie składa sie w jedną całość 09:31, 09.01.2021


JGJG

2 1

Jako Uniejowianin również uważam, se wykonanie kładki i betonowego skweru jest tragiczne. Co do bloków to nie wiem. Ale słabo wykonanych projektów w Uniejowie nie brakuje. 22:25, 09.01.2021


UnwUnw

8 0

A tam przypadkiem nie miał być całoroczny stok narciarski 🤔 09:25, 09.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JeeJee

1 2

Dobrze potrafi zgrabić kasę, ale cóż to sie stało że projekt na przedszkole był i pieniążków to się nie umiało załatwić? Dla nas nic Pan nie robi tylko wszystko dla swojej d... Z mojej strony nie ma Pan głosu na kolejną kadencję, dziekuje 05:21, 14.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA