Zamknij
REKLAMA

Nowa strategia regionu - nowe perspektywy dla Uniejowa

10:58, 01.04.2021 | Materiał partnera
Skomentuj
REKLAMA

Województwo Łódzkie prowadzi obecnie zaawansowane prace nad kształtem nowej strategii rozwoju regionu, która określi wizję, wyznaczy główne cele i niezbędne narzędzia do ich osiągnięcia w obszarze polityki regionalnej w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym. Dokument ten będzie istotnym elementem w przygotowywaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2020-2027.

Kończąca się perspektywa finansowa 2014-2020, a co za tym idzie koniec projektów realizowanych przez gminę Uniejów i nowa perspektywa programowa stanowi dużą szansę, ale niesie też za sobą wiele wyzwań. Tendencje zachodzące obecnie w sferze społecznej, kulturalnej i gospodarczej sprawiają, że przyszłość regionów jawi się jako układ zarówno szans jak i zagrożeń. Dynamiczne zmiany sytuacji rynkowej wymuszają więc dostosowanie odpowiedniej strategii zarządzania oraz umiejętności wykorzystywania pojawiających się szans rozwojowych.

Regiony Polski, w tym Województwo Łódzkie, obecnie pracują nad przygotowaniem nowych strategii, które mają prowadzić do podniesienia jakości życia mieszkańców poprzez m.in. przeznaczenie środków unijnych na poszczególne obszary życia społeczno – gospodarczego, ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Prowadzone konsultacje, których owocem ma być spójny i wielowymiarowy plan działania, będą rzutować nie tylko w skali makro mówiąc o całym województwie, ale również w skali mikro, w odniesieniu do Gminy Uniejów. Toczone dyskusje pozwolą określić, na co w perspektywie najbliższej dekady powinny być przeznaczanie środki unijne, z których będą korzystać mieszkańcy, w tym przedsiębiorcy.

Warto zaznaczyć, że w ostatniej strategii rozwoju Uniejów odegrał istotną rolę. Władze wojewódzkie dostrzegły w gminie potencjał i wspierały zaangażowanie i wysiłek Samorządu, w efekcie czego miejscowość stała się ważnym punktem turystycznym na mapie łódzkiego oraz zdobyła rozpoznawalność w skali ogólnopolskiej.

Wsparcie województwa dla prac i zaangażowania samorządu z Burmistrzem Józefem Kaczmarkiem na czele przyniosło wymierne korzyści nie tylko gminie, ale podniosło rangę i znaczenie całego województwa.

 

Jeśli przyjąć, że motorem działań podejmowanych przez samorządy i regiony funkcjonujące w przestrzeni społeczno – gospodarczej jest chęć osiągnięcia sukcesu rozumianego jako zdobycie i utrzymanie pewnej przewagi konkurencyjnej, nie ulega wątpliwości, że gmina wypracowała sobie wysoką pozycję na rynku.

Uniejów wielokrotnie był doceniany jako przykład dobrze wykorzystanych środków unijnych, a ostatnio o Uzdrowisku wspomniała ogólnopolska prasa przywołując wcześniejszą przynależność Gminy do województwa wielkopolskiego oraz determinację na rzecz województwa łódzkiego przy podziale administracyjnym w roku 1998.

 

Dzisiaj mieszkańcy sobie to chwalą. Są przekonani, że gdyby musieli jeździć w swoich sprawach do Poznania, nigdy nie powstałyby np. słynne termy, o których wie cała Polska. Rzeczywiście rozgłosu, jaki zrobił Uniejów w ostatnich latach, wiele gmin może pozazdrościć – czytamy na łamach Gazety Wyborczej.

 

Obecny czas jest bardzo wymagający dla wszystkich. Ciągle uczymy się nowej, pandemicznej rzeczywistości. To jednak nie oznacza, że nie możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość. Opracowanie nowej strategii rozwoju regionu jest dużym wyzwaniem, ale i szansą, która gmina Uniejów po raz kolejny będzie chciała wykorzystać.

A.Ow.

(Materiał partnera )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

ZNZN

2 1

wystarczy spojrzeć na drogi z Uniejowa do Turku czy Kalisza ( Wielkopolska ), z drogami z Uniejowa do Poddębic lub Sieradza ( Łódzkie ) .
No cóż w bidnym Łódzkim -Uniejów może być perłą, w Wielkopolsce zaściankiem.
Nie ten poziom. 13:53, 02.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%