Zamknij
REKLAMA

Uniejów. Ludzie wciąż wyrzucają śmieci do lasu [ZDJĘCIA]

09:37, 12.04.2021 | M.K
Skomentuj fot. nadesłane przez Czytelnika - Wojtek
REKLAMA

Niestety śmieci w lasach są wciąż dużym problemem. Pomimo wielu apeli, wprowadzonych kar za zaśmiecanie miejsc użytku publicznego, z  roku na rok zanieczyszczeń w lasach przybywa. Strażnicy leśni alarmują i apelują. Ruszają także akcje społeczne, które pomagają przywrócić  w lasach porządek. Niestety również w lasach w pobliżu Uniejowa znajdują się takie osoby, które jadą do lasu specjalnie, by pozbyć się śmieci.

Śmieci w lesie nie tylko zaburzają estetykę krajobrazu, ale również nie ulegają naturalnemu rozkładowi. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia bardzo długo zalegają w środowisku, czego przykładem mogą być wyrzucane przez ludzi opony, plastikowe butelki, czy nawet części samochodowe i zepsuty sprzęt elektroniczny. Dziwi to tym bardziej, że każdy kto odprowadza opłatę za odbiór odpadów w swoim miejscu zamieszkania może wszystkie takie śmieci oddać w ramach uiszczanych opłat.

[ZT]3594[/ZT]

 

Niestety również w lasach należących do nadleśnictw Turek i Poddębice, w tym w leśnictwie Uniejów pojawią się śmieci wyrzucane przez okolicznych mieszkańców i osoby przejeżdżające przez leśne tereny. 


Zdjęcia zrobione w lesie przy trasie na Dąbie.

Wywóz śmieci z lasu jest drogi i znacznie narusza budżety nadleśnictw. W zeszłym roku na sprzątanie lasów wydano 18 mln zł - informują  Lasy Państwowe. W związku z tym, strażnicy leśni zapowiadają, że będą surowo karać za wszelkie wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem zasad czystości. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości grzywien, kara za zaśmiecanie miejsca publicznego  wynosi maksymalnie 500 złotych. Leśnicy apelują, aby nie być obojętnym świadkiem tego typu wykroczeń.

Za wyrzucanie śmieci Straż Leśna może ukarać mandatem w wysokości do 500 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, wysokość kary może wzrosnąć do 5 tysięcy złotych.

Przez ostatnie 10 lat na sprzątanie i utylizację podrzucanych śmieci wydano 173 miliony złotych - informują Lasy Państwowe. W samym 2020 roku wg tych danych wydano na ten cel prawie 18 milionów złotych.

"Zabierz 5 z lasu"

Do ciekawej i pożytecznej akcji zachęcają nadleśnictwa w całej Polsce. Dołącza do nich również Nadleśnictwo Poddębice, które na swoim koncie społecznościowym zaprasza osoby odwiedzające okoliczne lasy, by wzięły w akcji #zabierz5zlasu. Na czym ona polega? 

"Zabierz 5 z lasu" to ogólnopolska akcja organizowana przez nadleśnictwa. Polega na zebraniu podczas spaceru w lesie 5 szt. śmieci i wyrzucenia ich do leśnego, lub swojego śmietnika. Ma ona na celu zachęcenie osób do dbania o środowisko i zmniejszenie liczby odpadów w lasach.

Należy pamiętać, że odpady takie jak: torebki foliowe, opakowania po posiłkach lub puste butelki, które trafiają do lasu mogą być zagrożeniem dla żyjących tam zwierząt. Mniejsze, foliowe śmieci są połykane przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia, a linki oraz sznurki plątanie nóg. 

[ZT]3579[/ZT]

 

 

Czy weźmiesz udział w akcji "Zabierz 5 z lasu"?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
Tak, to pożyteczna akcja 75%
Nie, to nie moje śmieci 13%
Nie wiem 13%
(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (11)

M. M.

12 7

Jakim trzeba być burakiem żeby wyrzucać śmieci do lasu, kiedy każdy płaci za nie podatek.
Serce pęka jak idzie się do lasu, a tam takie widoki. 12:41, 12.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do M.do M.

9 5

zrób coś i zmień to.
? fotopułapka, monitoring, telefon do służb, a nie tylko wnikliwe i błyskotliwe komentarze.
co robisz w tym kierunku ? 20:20, 12.04.2021


mieszkaniec tej gminmieszkaniec tej gmin

2 2

do gminy, ile płacą miieszkańcy miasta ,a ile pozostali .Może trzeba się przyjżeć gdzie i czy mają podpisane umowy działkowicze , turyści korzystających z wynajmowanych kwater,gdzie właściciele tych kwater dostarczają odpady do koszy miejskich i nie ponoszą kosztów jak ci co je opłacają 19:12, 12.04.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ww

6 0

turyści nie przywożą raczej ze sobą opon, starego telewizora...ale faktycznie powinny być jakieś fotopułapki w miejsach, gdzie najczęściej są wwożone śmieci./ i karać..karać karać. Karamusi być dotkliwa, ktoś kto robi takie rzeczy powiniene nie tylko zapłacić duży mandat, ale również na własny koszt posprzątać, zapłacić za utylizację i jeszcze mieć w ramach kary prace społeczne w odblaskowej kamizelce ,,śmieciarz" 07:08, 13.04.2021


JJ

9 1

Przyjeżdżają turyści na wczasy do Uniejowa, żeby się wykąpać, na dyskotekę, napić wódki, zjeść pizzę czy kebaba i czasami sobiec rzygną tu i ówdzie lub rzucą pety, butelki zostawią. No i co z tego ?
W turystycznym i termalnym Uniejowie zarabia na nich całe miasteczko. 08:40, 13.04.2021


MieszkaniecMieszkaniec

3 0

Dziękuję Uniejów.net.pl za poruszenie tego tematu. Mam wrażenie, że jedynie ciągłe przypominanie spowoduje pojawienie się myśli, "o kurczę może i ja jestem winny bo np. zostawiłem śmieci przy pełnym koszu". Nie łudźmy się, śmiejący są wśrod nas. 21:11, 12.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

M.M.M.M.M.M.

13 0

Ziemia jest coraz bardziej dewastowana przez człowieka, jaskrawy dowód śmiecenie.Wkrótce świat będzie jednym wielkim wysypiskiem wszędzie śmieci.Równierz w lasach na terenach gminy Uniejów.
W miasteczku które organizuje EKO Festival - powinien Burmistrz (jako instytucja odpowiedzialna i mająca najwięcej narzędzi) wykazywać się aktywnością i zaangażowaniem w przeciwstawianiu się tego niekorzystnego trendu. Co zrobił w tym kierunku ?
Chyba, że jak twierdzą to już stary człowiek który wszystko na pokaz i dla siebie robi za pieniądze.
A działać dla społeczności to dla niego głu.pota i abstrakcja. 08:16, 13.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HahusiaHahusia

6 0

Urzędowa ekipa "Lisa" w tłuściutką forsę obrasta i śmieje się z takich bzdur - a koncert był dla telewizji.
Zazdrościcie nam pracownikom na etatach w Urzędzie i Termach.
Bezrobotni pisarze w internecie. 08:32, 13.04.2021


YhYh

7 0

Szkoda, że nie widzą tego ludzie z miast partnerskich z Islandii, może by nauczyli czegoś biernych włodarzy Uniejowa.
Czy tak powinno wyglądać uniejowskie termalne uzdrowisko, ze śmieciami w lesie ? 10:28, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

3 0

Już nawet pomijając fakt śmiecenia w lasach w gminie Uniejów.. Ale jak dla mnie większym problemem jest co raz większą wycinka drzew w Parku. ZDROWYCH DRZEW co należy dodać. Burmistrz zamiast sądzić nowe drzewa wycina ich co raz więcej. Słynna akcja z Dębami.. Czyżby to była przykrywka pod kolejne wycinki? 12:18, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrzezornyPrzezorny

11 0

Pomylenie z poplątaniem od lat jest w politycznej wizji magistratu w Uniejowie.
Spóźnione bulwary, śmieci w lesie, brud.
Nic dziwnego, że długi rosną ( i może być że drzewo z parku idzie na sprzedaż ).
A jakby co to zostały jeszcze jagody i grzyby na handel.
Brak specjalnej strefy ekonomicznej i nowych inwestycji (nie-związanych tylko z turystyką) od wielu lat.
I nie trzeba być z Poddębic ( nie jestem! ), że Termy Poddębice mogą być lepsze i klient tam pójdzie, to początek marazmu w Uniejowie, a Burmistrz siedzi z założonymi rękami i nic. 13:18, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%