Zamknij
REKLAMA

W Uniejowie symbolicznie uczcili pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej [FOTO]

10:55, 13.04.2021 | M.K
Skomentuj Fot. Michał Kubacki
REKLAMA

We wtorek 13 kwietnia 2021 roku na Placu Dębów Katyńskich w Uniejowie uczczono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W ten sposób oddano hołd ofiarom, które pochodziły z Uniejowa lub okolic, a znalazły się pośród ponad 20 tysięcy Polaków pomordowanych na Wschodzie w 1940 roku.

Co roku, 13 kwietnia na Placu Dębów Katyńskich w Uniejowie odbywała się się uroczystość, podczas której upamiętnia się Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Niestety w ubiegłym roku, podczas 80. rocznicy zbrodni, ze względu na sytuację pandemiczną nie było uroczystości, jednoosobowo złożono wiązankę kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym Ofiary zbrodni katyńskiej, przy każdym z Dębów Pamięci zapłonął także znicz  zapalony przez delegację Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa.

Tegoroczna rocznica, z powodu pandemicznych obostrzeń również nie zgromadzi delegacji różnych środowisk. Co roku hołd pomordowanym, oprócz członków TPU, składali przedstawiciele instytucji i władz, w tym parafii, samorządu, policji, harcerstwa, członkowie rodzin ofiar, mieszkańcy oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie.

13 kwietnia 2021 roku w imieniu mieszkańców kwiaty pod pomnikiem złożyła delegacja Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa oraz uczeń ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie.

[FOTORELACJA]1130[/FOTORELACJA]

Członkowie TPU wcześniej zadbali o przygotowanie tego miejsca- posprzątano alejki, a Dęby Pamięci udekorowano biało-czerwonymi wstęgami. W prace porządkowe włączyły się rónież harcerki z "Błękitnej 12"- 2 drużyny Hufca ZHP Uniejów.


Fot.- Urszula Urbaniak, TPU.


Fot.- Urszula Urbaniak, TPU.

 


Fot.- Urszula Urbaniak, TPU.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Inicjatorem obchodów w Uniejowie jest Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa

Plac Dębów Katyńskich w Uniejowie to miejsce, na którym z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa upamiętniono 16 ofiar z tzw. Uniejowskiej Listy Katyńskiej.


Rys.: Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto państwowe obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

SBSB

3 0

To jest Rosja, tyle lat kłamali, że to nie oni, że nie wiedzieli ? kto pomordował bezbronnych ludzi egzekucyjnym strzałem w czaszkę.
My pamiętamy co się tam wydarzyło. 12:11, 13.04.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

JózekPJózekP

3 0

Nie bój, nie bój, reszta świata robi wszystko byś ty i twoje dzieci zapomniał... 13:34, 13.04.2021


Popieram Popieram

6 1

Bardzo dobrze. Pamiętajmy.
Dziękujemy czcigodnym organizatorom obchodów. 13:38, 13.04.2021


 Von Schmidt Von Schmidt

6 6

Nie wiem na co dorosłe "Ofiary-Katynia" liczyły ?
Dali się rozbroić z karabinów w czasie wojny z prowodyrem-agresorem i wywieźć gdzieś w głąb lasu i rozstrzelać.
Czy to były małe dzieci i myślały, że dostaną po cukierku ???
13:32, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%