Zamknij
REKLAMA

Nowy biskup odwiedził Uniejów. Dzisiaj odpust w parafii pw. św. Floriana

13:42, 10.06.2021 | M.K
Nowy biskup odwiedził Uniejów. Dzisiaj odpust w parafii pw. św. Floriana
REKLAMA

W czwartek 10 czerwca 2021 roku w Uniejowie odbył się odpust parafialny w święto Bł. Bogumiła. Uroczysta msza św. w Parafii pw. św. Floriana sprawowana była z udziałem nowego biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego oraz Kapituły Uniejowskiej. 

Uroczystości odpustowe, którym przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski odbyły się z udziałem Świetnej Kapituły Uniejowskiej. Głównym celem i zadaniem Kapituły Uniejowskiej jest szerzenie kultu św. Bogumiła, a w miarę możliwości członkowie kapituły czynią to w swoim środowisku i parafiach, gdzie są duszpasterzami. Dla nowego biskupa, dzisiejsza wizyta w Uniejowie jest pierwszą po objęciu funkcji. Dziś biskup odwiedził także Dobrów, gdzie znajduje się Sanktuarium Bł. Bogumiła.

 

Na zdjęciu proboszcz ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz oraz biskup Krzysztof Wętkowski oraz członkowie Kapituły Uniejowskiej.

[ZT]1503[/ZT]


Od 2018 roku odpust w Uniejowie odbywa się 10 czerwca. Również dzisiaj pojawiły się w Uniejowie odpustowe stragany.

Od 2018 roku roku parafia Uniejów obchodzi tradycyjny odpust ku czci św. Bogumiła nie tak jak dotąd w Zielone Świątki, lecz 10 czerwca. Po wielu latach uroczystość odpustowa w parafii przestała być celebrowana w święto Zesłania Ducha Świętego. To na prośbę ks. biskupa ordynariusza Wiesława Meringa, Kapituła Uniejowska przegłosowała, że to 10 czerwca - ze względu na wspomnienie św. Bogumiła - w Uniejowie będzie obchodzony odpust ku jego czci. 10 czerwca 1182 r. to dzień śmierci św. Bogumiła, który jest patronem diecezji włocławskiej. Warto wspomnieć, że uniejowska kolegiata może poszczycić się relikwiami swego patrona.

Relikwie świętego są eksponowane na ołtarzu w kaplicy Bogumiła w dwóch specjalnych miejscach – relikwiarzu w formie hermy oraz w mensie w formie trumienki, która niegdyś usytuowana była przed konfesją. 

[FOTORELACJA]1146[/FOTORELACJA]

[ZT]3756[/ZT]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%