Zamknij
REKLAMA

Finał Turnieju Szachowego LZS o Złotą Wieżę rozgrywany w Uniejowie

17:26, 13.07.2021 | M.K
Finału Centralnego 63 Ogólnopolskiego Masowego Turnieju Szachowego LZS o ?Złotą Wieżę? rozpoczął się 13 lipca 2021 roku w Zamku w Uniejowie.
REKLAMA

Finał Centralnego 63. Ogólnopolskiego Masowego Turnieju Szachowego LZS o „Złotą Wieżę” rozpoczął się 13 lipca 2021 roku w Zamku w Uniejowie. Blisko 80 zawodników będzie walczyć do 17 lipca o tytuł mistrza Polski. 

Zawodnicy z klubów szachowych z całej Polski rywalizują w Uniejowie podczas Finału Centralnego 63. Ogólnopolskiego Masowego Turnieju Szachowego LZS o „Złotą Wieżę'', który jest jednym z najstarszych turniejów szachowych nie tylko w kraju, ale również Europie. Eliminacje wojewódzkie wyłoniły najlepszych zawodników, którzy zagrają od 13 do 17 lipca podczas finału centralnego w Uniejowie o tytuł drużynowego Mistrza Polski. 

Uroczystego otwarcia turnieju w Uniejowie dokonał Marek Mazur - wiceprzewodniczący Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych. Wśród gości znaleźli się Iwona Koperska - przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Józef Kaczamrek - burmistrz Uniejowa i Piotr Majer - wicestarosta poddębicki.


W tym roku finał turnieju o ''Złota Wieżę" rozgrywany jest we wnętrzach Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Wcześniej rozgrywany był m.in. w Zamku Książąt Mazowieckich w Płocku czy w pałacu w Wilanowie.

Pierwsza partia uroczystego otwarcia turnieju szachowego w wykonaniu Iwony Koperskiej i Józef Kaczmarka.

Podczas otwarcia turnieju uniejowski Zespół Tańca Dawnego Dworzanie przybliżył historię gry w szachy.

Pierwszy raz turniej rozegrano w 1958 roku. Jest jed­nym z naj­star­szych tur­nie­jów sza­cho­wych w Pol­sce i w Eu­ro­pie. Inicjatorem powołania ,,Złotej Wieży” – imprezy sportowej dla młodzieży wiejskiej i młodzieży z małych miast zrzeszonych w LZS byli dwaj dziennikarze: Romuald Frey i Michał Kierczyński. W złotych latach, ,,Złotej Wieży” patronowało Ministerstwo Kultury i Sztuki, co otworzyło szachistom wiejskim sale i komnaty wielu najpiękniejszych zamków i pałaców w kraju. Do dzisiaj ,,ZłotaWieża'' gromadzi wielu sympatyków królewskiej gry z klubów Ludowych Zespołów Sportowych. 

Ambasadorem Finału Centralnego został arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, który w Zagrzebiu podczas wczorajszego turnieju z cyklu Grand Chess Tour pokonał legendarnego rosyjskiego arcymistrza Garriego Kasparowa.

 

Organizatorem turnieju w Uniejowie jest Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Łodzi, a partnerami Samorząd Województwa Łódzkiego, Burmistrz Uniejowa, Starosta Powiatu Poddębickiego,  Łódzki Związek Szachowy, Mentor Spółka Akcyjna oraz  Szachowo.pl.

[FOTORELACJA]1168[/FOTORELACJA]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%