Uniejów. Właściciele budynków muszą złożyć deklaracje. Ile osób już złożyło deklaracje CEEB w Uniejowie?
Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel i zarządca budynków wybudowanych przed 1 lipca 2021 roku, musi złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Kara za niedotrzymanie terminu to od 500 zł do 5000 zł. Jak i do kiedy złożyć do CEEB deklarację?
CEEB to Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jej celem jest zbieranie i ewidencjonowanie informacji dotyczących źródeł ogrzewania budynków. Do 30 czerwca 2022 r. zgłoszenie muszą złożyć właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych (np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) oraz właściciele czy zarządcy lokali usługowych, handlowych.
Składanie deklaracji do CEEB rozpoczęło się 1 lipca 2021 r. Od tego dnia właściciel lub zarządca budynku, w którym źródła ciepła zostały uruchomione po raz pierwszy przed dniem 1 lipca 2021 r., ma czas do 30 czerwca 2022 r. na ich zgłoszenie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Ile deklaracji złożono w gminie Uniejów?
Wg rankingu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (na dzień 23 lutego 2022r.) wśród gmin województwa łódzkiego, gmina Uniejów znalazła się na 164. miejscu. Na 2735 punktów adresowych w gminie, właściciele 324 adresów złożyli co najmniej 1 deklarację. Oznacza to, że do tej pory poziom wypełnienia bazy CEEB został osiągnięty w około 11 %-ach.
A jak wyglądają na tym tle pozostałe gminy powiatu poddębickiego?
- gm. Dalików - 22 %
- gm. Pęczniew - 22 %
- gm. Poddębice - 13 %
- gm. Uniejów - 11 %
- gm. Wartkowice - 32 %
- gm. Zadzim - 17 %
Ranking gmin powstał w oparciu o liczbę punktów adresowych przypisanych do obszaru danej gminy. O pozycji gminy w rankingu decyduje liczba punktów adresowych, dla których została złożona co najmniej 1 deklaracja w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Na pierwszym miejscu w rankingu ogólnopolskim Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków znalazła się gmina miejska Zawidów z województwa dolnośląskiego i powiatu zgorzeleckiego. W tej gminie na 761 punktów adresowych złożono 603 deklaracje. W efekcie, poziom wypełnienia bazy CEEB dla tej gminy wynosi 79%. W województwie łódzkim najlepszy wynik ma dotychczas gmina Grabów, gdzie poziom wypełnienia bazy CEEB wyniósł 48 %.
Dla kontrastu, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zebrał gminy z najgorszymi wynikami. Okazuje się, że w jednej z gmin - Szulborze Wielkie z województwa mazowieckiego złożono trzy deklaracje, na 606 punktów adresowych.
Jak złożyć deklarację CEEB?
Deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można składać na dwa sposoby:
przez Internet, w formie elektronicznej na stronie www.ceeb.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu. Jest to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób, który gwarantuje, że deklaracja znajdzie się natychmiast w systemie.
w formie papierowej - wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta (zgodnie z lokalizacją budynku). Tak złożona deklaracja zostanie wprowadzona do systemu przez pracownika urzędu gminy.
[ZT]5215[/ZT]