Podczas przeprowadzonych w piątek konsultacji padły pierwsze propozycje mieszkańców na nowe funkcje dworku, w którym mieści się Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Każdy może do 7 marca zgłosić internetowo lub telefonicznie swoje pomysły i sugestie, jak rozszerzyć dotychczasową funkcję obiektu.
Milion złotych na odnowienie i rewaloryzację dworku w Uniejowie. Mieszkańcy wciąż mogą zgłaszać pomysły
W piątek 25 lutego 2022 roku na uniejowskim zamku odbyła się sesja Rady Miejskiej w Uniejowie, na której obecne były przedstawicielki fundacji Most the Most organizującej konkurs „Nasz Zabytek”. Przy tej okazji padły pierwsze pomysły mieszkańców na to, co może znajdować się jeszcze w budynku będącym siedzibą MGOK. Zobacz WIDEO:
[FOTORELACJA]1287[/FOTORELACJA]
Zwycięzcą konkursu w województwie łódzkim został dworek, gdzie obecnie mieści się siedziba domu kultury. Dzięki temu do Uniejowa trafi milion złotych na rewaloryzację obiektu i nadanie mu nowych funkcji.
,,Dworek w Uniejowie wygrał w tym roku nasz konkurs w województwie łódzkim. Czekamy na głosy naszych mieszkańców – mieszkańców województwa łódzkiego, konkretnie też Uniejowa i okolic, na to by nam powiedzieli, jaka funkcja społeczna w tym obiekcie, byłaby dla nich satysfakcjonująca. Wiadomo, że obecnie działa tam gminny dom kultury i nie będziemy tej funkcji oczywiście likwidować, ani w jakikolwiek sposób redukować, raczej mówimy o tym, żeby ją rozszerzyć'' – mówi Brygida Ślabska- prezes fundacji Most the Most.
„Nasz Zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Konkurs jest podzielony na dwie części: w pierwszej dokonano wyboru jednego zabytku w województwie, w drugim etapie organizatorzy czekają na zgłoszenia pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku. W listopadzie ubiegłego roku przeprowadzono pierwszy etap konkursu, w którym mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje zabytków, które miałyby zostać zmodernizowane.
Wśród 9 propozycji z województwa łódzkiego znalazł się również dworek z 1845 roku, który jest siedzibą Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie i to właśnie ta propozycja wygrała. Aż milion złotych na rewaloryzację dworku trafi do Uniejowa. Jeszcze do 7 marca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na nowe funkcje obiektu.
Organizatorzy konkursu przygotowali kilka punktów, które pomogą wypełnić proste zgłoszenie internetowo. Jak zaznaczają, warto zastanowić się, jak realizacja pomysłu na nową funkcję będzie służyć mieszkańcom, czy uwzględnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością i kto będzie mógł korzystać z nowej funkcji zabytku oraz czy może integrować lokalną społeczność i wspierać międzypokoleniową współpracę.
Każdy może zgłosić swój pomysł na nowe funkcje dworku oraz to, jak jeszcze mógłby służyć lokalnej społeczności.
,,Staramy się dbać o wszystkie zabytki na terenie gminy, ale środków jest wciąż za mało, tym bardziej cieszy nas to, że dworek w Uniejowie wygrał konkurs. Dokumentację na duży projekt rewitalizacyjny dla Uniejowa stworzyliśmy już w 2014 roku, ale nie uzyskaliśmy dofinansowania unijnego. Teraz jest okazja go zrealizować chociaż w części'' - mówi Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa.
Obecnie w budynku swoje zajęcia prowadzi nie tylko MGOK, ale również szkoła muzyczna, odbywają się m.in. zajęcia plastyczne, wokalne czy próby lokalnych zespołów.
Budynek, który, od 34 lat służy społeczności lokalnej na wiele sposobów wymaga modernizacji i dostosowania mi.in dla osób niepełnosprawnych, tak aby jak najwięcej osób – mieszkańców miasta i gminy mogło brać udział w każdej formie działalności kulturalnej.
Pomysły od mieszkańców, w jaki sposób chcieliby użytkować odnowiony uniejowski dworek można zgłosić jeszcze do 7 marca przez elektroniczny formularz dostępny na stronie internetowej fundacji: www.mostthemost.pl lub przez telefon 22 47 55 111 lub 517 884 088.
Późnoklasycystyczny dworek z 1845 roku znajduje się na terenie miasta Uniejów, przy ulicy Targowej. Jego właścicielami była rodzina Hofmajstrów, spokrewniona z Tollami dawnymi zarządcami Zamku Uniejowskiego. Dworek zbudowany jest na klasycznym planie prostokąta. Między drzwiami, a oknami poddasza znajduje się gzyms, na którym umieszczono datę powstania dworku. Po wojnie w budynku znajdował się Ośrodek Zdrowia, a później służył jako siedziba GS Samopomoc Chłopska (znajdowały się tu pomieszczenia biurowe, magazyny i skupy). Do czasów współczesnych zachował się tylko w części układ pomieszczeń.
Po wyremontowaniu budynku od 1987 roku do dzisiaj w dworku znajduje się siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie – centrum kultury w gminie Uniejów. Jego pomieszczenia zostały przysposobione na pracownie, sale prób zespołów muzycznych, biura, miejsca spotkań m.in stowarzyszeń, organizacji, UTW. Prowadzone są całoroczne warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W budynku znajduje się również Szkoła Muzyczna I stopnia.
[WIDEO]128[/WIDEO]