Zamknij

Tak wyglądał spacer z leśnikiem w Uniejowie. Ścieżka Zieleń może zachwycić [FOTO]

09:42, 27.03.2022 Aktualizacja: 15:33, 27.03.2022
Na spacer ścieżką dydaktyczną Zieleń w Uniejowie zaprosiło Nadleśnictwo Turek w sobotę 26 marca 2022 roku. Wszystkich chętnych, którzy wzięli udział w akcji, z lokalną roślinnością i zwierzętami zapoznała Beata Kątna z turkowskiego nadleśnictwa. Organizowane wydarzenie jest kontynuacją obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów. Na spacer ścieżką dydaktyczną Zieleń w Uniejowie zaprosiło Nadleśnictwo Turek w sobotę 26 marca 2022 roku. Wszystkich chętnych, którzy wzięli udział w akcji, z lokalną roślinnością i zwierzętami zapoznała Beata Kątna z turkowskiego nadleśnictwa. Organizowane wydarzenie jest kontynuacją obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów.

Na spacer ścieżką dydaktyczną Zieleń w Uniejowie zaprosiło Nadleśnictwo Turek w sobotę 26 marca 2022 roku. Wszystkich chętnych, którzy wzięli udział w akcji, z lokalną roślinnością i zwierzętami zapoznała Beata Kątna z turkowskiego nadleśnictwa. Organizowane wydarzenie jest kontynuacją obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów.

Tak wyglądał spacer z leśnikiem Nadleśnictwa Turek w Uniejowie. Ścieżka Zieleń może zachwycić [FOTO]

[ZT]5380[/ZT]

Podczas dwugodzinnego spaceru ścieżką zlokalizowaną nieopodal Term można było spotkać niebieskie żaby moczarowe, zobaczyć jak wygląda kleszcz oraz drzewo, które zostało ,,pomnikiem przyrody", a także posłuchać ciekawych informacji na temat roślinności i zwierząt występujących na leśnej ścieżce ,,Zieleń'' oraz lasach podlegających nadleśnictwu. 

Beata Kątna - leśnik z Nadleśnictwa Turek mówiła również m.in. o ważnej roli drzew w środowisku naturalnym oraz występujących  w okolicy gatunkach roślin i zwierząt.

Las pełni wiele funkcji – przyrodniczych, gospodarczych i społecznych. Nie sposób również przecenić jego dobroczynnego wpływu na zdrowie, zwłaszcza w obecnych czasach.

,,Powolne spacery i odczuwanie lasu wszystkimi zmysłami pomaga w odnalezieniu poczucia sensu i celu w życiu. Jak wykazały badania już 30 minutowy szybki spacer w naturze 5 razy w tygodniu, zmniejsza o 30% ryzyko zachorowania na depresję - mówi Beata Kątna.

Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Turek znajduje się ponad 20 uznanych pomników przyrody. Podczas spaceru z leśnikiem można było zobaczyć jeden z nich - drzewo ,,Bogumił

Sobotnia akcja była wyjątkową okazją do pierwszego wiosennego spaceru po urokliwej Leśnej Ścieżce Dydaktycznej "Zieleń" w Uniejowie, która została zmodernizowana w 2018 roku przez Nadleśnictwo Turek, przy współpracy z Gminą Uniejów. W Leśnictwie Uniejów ścieżka edukacyjna „Zieleń” powstała tak naprawdę już w październiku 2004 roku, z pomysłu ówczesnej zastępcy nadleśniczego Danuty Lewandowskiej i leśniczego Witolda Ochapskiego. 

Potrzeba budowy takiego obiektu wynikała z dużego ruchu turystycznego w okolicy Uniejowa, utworzenia na tym terenie przez wojewodę Łódzkiego Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego Uroczysko Zieleń oraz planów „stawiania na turystykę” władz Miasta Uniejów. Teren uroczyska Zieleń okazał się idealny do prowadzenia edukacji, dzięki różnorodności siedlisk, starorzecza, śródleśnych łąk i pięknych bogatych lasów.

Obecnie ścieżka ,,Zieleń" ma długość 2,7 km, a przejscie całej może zająć od 1,5 do 2 godzin. Uroczysko Zieleń położone jest w pradolinie rzeki Warty i obejmuje lasy, łąki i starorzecza. Leży w Uniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu i jest częścią obszaru Natura 2000 ,,Dolina Środkowej Warty".

[FOTORELACJA]1299[/FOTORELACJA]


Niewiele osób wie, że na terenie ścieżki ,,Zieleń", można spotkać żaby moczarowe, które w okresie godowym zmieniają swój kolor na niebieski.

Modernizacja wykonana w 2018 roku obejmowała budowę platformy widokowej na starym korycie Warty, budowę dwóch mostów i kilku kładek. Na wale przy Aparthotelu Termy Uniejów znajduje się wejście na ścieżkę, w tym zjazdy umożliwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Niektóre odcinki tras zostały utwardzone, ustawiono na nich także naturalnej wielkości makiety zwierząt z kodami QR  przekierowującymi na stronę nadleśnictwa, gdzie opisana jest biologia konkretnych gatunków.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%