Zamknij

W Uniejowie podpisano deklarację. Będą walczyć z ,,dziadurzeniem" [ZDJĘCIA]

06:08, 29.04.2022 . Aktualizacja: 13:45, 29.04.2022
28 kwietnia 2022 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie kilkunastu przedstawicieli instytucji i firm podpisało deklarację wsparcia dla podejmowanych w lokalnej społeczności działań edukacyjnych, informacyjnych i aktywizujących, które mają zmierzać do zapobiegania dyskryminacji osób starszych. 28 kwietnia 2022 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie kilkunastu przedstawicieli instytucji i firm podpisało deklarację wsparcia dla podejmowanych w lokalnej społeczności działań edukacyjnych, informacyjnych i aktywizujących, które mają zmierzać do zapobiegania dyskryminacji osób starszych.

W Uniejowie podpisano deklarację przystąpienia do sieci instytucji i organizacji przeciwdziałających dziadurzeniu w ramach kampanii społecznej „Twoje słowa. Moja godność”. Kampania społeczna ma potrwać co najmniej do października tego roku, a rozpoczęła się już ponad rok temu.

W Uniejowie podpisano deklarację. Będą walczyć z ,,dziadurzeniem". Kto podpisał? [ZDJĘCIA]

28 kwietnia 2022 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie dwunastu przedstawicieli instytucji i firm podpisało deklarację wsparcia dla podejmowanych w lokalnej społeczności działań edukacyjnych, informacyjnych i aktywizujących, które mają zmierzać do zapobiegania dyskryminacji osób starszych. Wszystko to w ramach projektu „Język wobec starości– szacunek w praktyce”  finansowanego z Funduszy EOG programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, który wraz ze Stowarzyszeniem „Forum 4 Czerwca” realizuje Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa i Uniwersytet III Wieku w Uniejowie.

,,Ten pilotażowy, pierwszy w skali kraju projekt prowadzony jest w siedmiu gminach na terenie województwa łódzkiego, w tym gminie Uniejów" - mówi Urszula Urbaniak - prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniejowie.

W ubiegłym roku rozpoczęła się realizacja projektu „Język wobec starości – szacunek w praktyce”, którego celem jest przeciwdziałanie używaniu wobec osób starszych dyskryminującego języka  – dziadurzenia. Ambasadorkami projektu i działań w Uniejowie zostały Jolanta Borycka, Urszula Urbaniak i Anna Włodarska z UTW, które wystąpiły w spotach promocyjnych kampanii. Uniejowscy seniorzy wzięli również udział w warsztatach ,,Twoje słowa - moja godność", podczas których dzielili się doświadczeniami i mówili co robić, by osoby starsze nie były ranione słowami.

Ambasadorki z Uniejowa wystąpiły w spotach kampanii.[FOTORELACJA]1322[/FOTORELACJA]

Magdalena Skrzydlewska ze Stowarzyszenia „Forum 4 Czerwca” jest koordynatorem projektu.

Magdalena Skrzydlewska ze Stowarzyszenia „Forum 4 Czerwca” jest koordynatorem projektu. Podczas spotkania w Uniejowie przedstawiła ideę przedsięwzięcia oraz wyniki badań, w których wzięli udział również uniejowscy seniorzy. Dowodzą one, że do dziadurzenia dochodzi nie tylko w relacjach instytucjonalnych, ale także w relacjach rodzinnych. Dlatego pomysłodawcy projektu chcą wspólnie z lokalnymi partnerami budować standardy w likwidowaniu dyskryminacji osób starszych.

Jak mówiono podczas spotkania bardzo często dziadurzenie jest działaniem nieintencjonalnym, jednak wywołuje ono negatywne skutki u seniorów, których spotyka.

Dziadurzenie to specyficzny język, jakiego młodsi bardzo często używają w kontaktach z osobami starszymi. Przypomina mowę do małych dzieci

Projekt kierowany do seniorów realizowany jest na terenie województwa łódzkiego w siedmiu gminach: Drzewicy, Inowłodzu, Łasku, Łowiczu, Opocznie, Uniejowie i Żarnowcu. W Uniejowie jako pierwszej gminie podpisano deklarację o współpracy z lokalnymi  instytucjami i firmami.

Słowo dziadurzenie w lipcu tego roku skończy dopiero dwa lata. Powstało w wyniku konkursu, który został ogłoszony przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w 2019 roku. Był to konkurs na przetłumaczenie angielskiego słowa „elderspeak”, czyli sposobu komunikowania się z osobami starszymi. Podczas naszej pracy z organizacjami działającymi na rzecz seniorów zauważyliśmy problem fatalnego sposobu komunikowania się z tymi osobami - mówi Magdalena Skrzydlewska - koordynator projektu ze Stowarzyszenia „Forum 4 Czerwca”

Co to jest elderspeak?

Charakterystyczne cechy dziadurzenia to między posługiwanie się frazami w rodzaju „jak się dzisiaj czujemy” lub „czy zjedliśmy już obiadek” zamiast „jak się pani czuje”, „czy zjadł pan obiad”. Częste jest też zwracanie się do niespokrewnionych osób na „ty” lub „babcia”, „dziadek” oraz przerywanie wypowiedzi osoby starszej, by samemu dokończyć zdanie, zamiast pozwolić osobie starszej na swobodną wypowiedź. Dziadurzenie występuje w relacjach rodzinnych, a także w szpitalach, domach opieki, urzędach - wyjaśniają koordynatorzy projektu.

Dziadurzenie narusza godność osób starszych. Osoby starsze systematycznie doświadczające dziadurzenia szybciej rezygnują ze społecznej aktywności, mają niższą samoocenę, gorzej przebiegają u nich procesy poznawcze i czują się ludźmi pozbawianymi podmiotowości - wynika z badań przeprowadzonych w ramach projektu.

W ramach przeciwdziałającej dziadurzeniu kampanii społecznej pod hasłem „Twoje słowa. Moja godność” organizowana jest sieć lokalnych instytucji i organizacji wspomagających w promocji postaw i zachowań przeciwdziałających używaniu wobec osób starszych dyskryminującego języka jakim jest dziadurzenie. W Gminie Uniejów deklarację przystąpienia do sieci podpisali: Małgorzata Komajda - starosta poddębicki., Mirosław Madajski - z-ca burmistrza Uniejowa, Beata Szymczak - dyrektor miejsko-gminnej biblioteki, ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz- proboszcz parafii w Uniejowie, Robert Palka - dyrektor ośrodka kultury, Karolina Michalak - (miejsko-gminny ośrodek pomocy społecznej), Emilia Straszewska ( Instytutu Zdrowia Człowieka, Uzdrowiska Uniejów Park), Jarosław Klonowski (PKO BP o/Uniejów), Piotr Woźniak (Uniejowskie stowarzyszenie Aktywni), Urszula Urbaniak (Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa), Anna Włodarska (Uniwersytet Trzeciego Wieku), Gabriel Wagner (Restauracja WABIK).

W ramach deklaracji najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu rozpoczną się warsztaty dla osób pracujących z osobami starszymi, w których udział wezmą przedstawiciele podmiotów, które podpisały deklarację. Warsztaty antydyskryminacyjne przeprowadzone zostaną w Uniejowie pilotażowo.

[ZT]5578[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%