Zamknij
REKLAMA

W Dzień Strażaka do uniejowskiej kolegiaty wprowadzono relikwie św. Floriana [ZDJĘCIA]

18:47, 04.05.2022 | .
Strażacy mają swoje święto, a do kolegiaty wprowadzono dziś relikwie św. Floriana
REKLAMA

Dzisiaj, tj. 4 maja 2022 roku przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka, który zbiega się z dniem wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Uniejowie już o 6 rano sygnałem syreny, strażacy dali znać, że jest ich święto. To także ważny dzień dla parafii, ponieważ po południu do kolegiaty wprowadzono uroczyście relikwie św. Floriana.

Rano w Uniejowie zawyły syreny. Strażacy mają swoje święto, a do kolegiaty wprowadzono dziś relikwie św. Floriana [ZDJĘCIA]

[FOTORELACJA]1327[/FOTORELACJA]

W Uniejowie również w tym roku nie zrezygnowano z porannego, symbolicznego obwieszczenia mieszkańcom o Święcie Strażaków. Tradycyjnie już o 6 rano, sygnałem syreny, strażacy dali znać, że jest ich święto. Zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, ulicami miasta na sygnałach przejechały dzisiaj wozy strażackie.

W Uniejowie św. Florian - opiekun strażaków - jest jednocześnie patronem parafii, w której odprawiono uroczystą mszę św. z udziałem strażaków. Po południu w uroczystym przemarszu spod remizy strażackiej do kolegiaty wzięli udział strażacy ochotnicy z Uniejowa i innych jednostek OSP z terenu parafii pw. Św. Floriana w Uniejowie oraz Dęta Orkiestra ZHP-OSP w Uniejowie.

Do Uniejowa trafiły relikwie św. Floriana.

Podczas mszy do kolegiaty uroczyście wprowadzono relikwie św. Floriana w postaci kawałka kości. To kolejne już relikwie świętych, które znajdują się w uniejowskiej świątyni. Wcześniej trafiły tutaj relikwie św. Bogumiła, Błogosławionych Męczenników z Pariacoto oraz relikwie św. Jana Pawła II.

Prezes OSP Uniejów - Krzysztof Janiak podczas przekazania relikwii św. Floriana na ręce ks. Józefa Seweryna, który przewodniczył dzisiejszej mszy. św.

Co roku, 4 maja w całym kraju swoje święto obchodzą strażacy. Często to strażacy są pierwszymi, którzy docierają na miejsce wypadków, podejmując pierwsze działania ratownicze. Poza akcjami, strażacy ochotnicy sporą część czasu spędzają na ćwiczeniach, biorą również udział w zabezpieczaniu terenów imprez masowych czy wydarzeń z udziałem szerokiej publiczności. 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%