Zamknij

Uniejów. W międzynarodowym gronie debatują o dziedzictwie kulturowym UNESCO

13:21, 10.05.2022 . Aktualizacja: 16:27, 11.05.2022
Na zdjęciu niemiecki przedstawiciel Światowego Stowarzyszenia Flisaków, który również bierze udział w konferencji w Uniejowie. Na zdjęciu niemiecki przedstawiciel Światowego Stowarzyszenia Flisaków, który również bierze udział w konferencji w Uniejowie.

W Uniejowie trwa dwudniowa międzynarodowa konferencja pn. ,,Dziedzictwo Kulturowe: szanse i wyzwania dla samorządów ''organizowana przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego i Urząd Miasta w Uniejowie. W spotkaniu biorą udział m.in. przedstawiciele innych krajów, których tradycje zostały w 2021r. wpisane (podobnie, jak tradycja kwietnych dywanów ze Spycimierza) na światową listę UNESCO.

Uniejów. W międzynarodowym gronie debatują o dziedzictwie kulturowym UNESCO

[FOTORELACJA]1331[/FOTORELACJA]

[ZT]5653[/ZT]

Nieprzypadkowo Uniejów jest miejscem, w którym odbywa się konferencja, bowiem to spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów na Boże Ciało została ogłoszona 16 grudnia 2021 roku w Paryżu światowym dziedzictwem kultury. W spotkaniu biorą udział przedstawiciele samorządów z całego kraju oraz interesariusze, którzy zabiegają o wpisy tradycji na listy UNESCO.

W otwarciu konferencji udział wzięli Iwona Wieczorek - dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, Piotr Cieplucha - wicewojewoda łódzki, Zbigniew Ziemba - wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa, Mirosław Madajski - z-ca burmistrza Uniejowa, Joanna Cicha-Kuczyńska - radca ds. UNESCO z departamentu ochory zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Katarzyna Sadowska - Mazur  kierownik zespołu ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Do Uniejowa przyjechali lub biorą udział online przedstawiciele m.in. Włoch, Finlandii oraz Niderlandów. Podczas panelów dyskusyjnych pierwszego dnia zaplanowano m.in. rozmowy o tym jak uzyskać wpis na światową listę dziedzictwa narodowego UNESCO, a przedstawiciele Włoch oraz Polski mówili o tradycjach europejskich, które w 2021r. trafiły na listę UNESCO.

Wpis z 2021 roku sokolnictwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości dotyczył sześciu państw: Polski, Irlandii, Chorwacji, Holandii, Kirgistanu i Słowacji.

Wśród prelegentów tej części spotkania znaleźli się m.in. - Matti Hakamäki - dyrektor Fińskiego Instytutu Muzyki Ludowej, który mówił o tradycji gry na skrzypcach w Kaustinen w Finlandii, a o sokolnictwie - Adam Dopierała, prezes Polskiego Klubu Sokolników.

Andrea Melilli - prezes włoskiego stowarzyszenia ,,Infioritalia" podczas otwarcia konferencji łączył się z Uniejowem online.

[ZT]5651[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%