Zamknij
REKLAMA

Urząd w Uniejowie dostał dotację i wyremontuje groby na cmentarzu

13:57, 10.05.2022 | materiał partnera
ANDRZEJ LISIECKI LAT 57 ROZSTRZELANY PRZEZ NIEMCÓW 7 WRZEŚNIA 1939 R. W UNIEJOWIE
REKLAMA

Działalność Urzędu Stanu Cywilnego opiera się – w dużym uproszczeniu – na sporządzaniu aktów urodzeń, małżeństw i zgonów, mających miejsce na terenie miasta i gminy Uniejów, przygotowywaniem dokumentacji związanej z wydawaniem dowodów tożsamości, prowadzeniem ksiąg stanu cywilnego i archiwum z zakresu USC. Wśród wielu dość oczywistych kompetencji tej jednostki organizacyjnej, wchodzącej w skład urzędu miasta i gminy, znajdują się również takie, o których wielu z nas nie ma pojęcia. Jest to np. opieka nad grobami wojennymi.

Zgodnie z zapisami ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, wojewoda może, w drodze porozumienia powierzyć gminie obowiązek utrzymania grobów i cmentarzy wojennych z jednoczesnym przekazaniem odpowiednich funduszy na realizację tych zadań.

Korzystając z przytoczonego we wstępie zapisu, w grudniu 2021r., Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Uniejowie - Anna Kowalska, wystąpiła do Wojewody Łódzkiego z wnioskiem o udzielenie dotacji na remont dwóch nagrobków wojennych, znajdujących się na Cmentarzu Parafialnym w Uniejowie. W piśmie uwzględniono miejsca pochówku Andrzeja Lisieckiego oraz Ignacego Skoińskiego. Oba nagrobki są w złym stanie technicznym, dlatego remont pozwoli odpowiednio uczcić pamięć żołnierza oraz cywilnej ofiary II wojny światowej. Konieczna renowacja pomników, ułatwi również bieżące utrzymanie grobów w przyszłości.

"Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, iż planowane prace w ocenie Wojewody Łódzkiego są niezbędne z uwagi na poprawę wizerunku miejsca oraz pozytywny wpływ na odbiór społeczny" - czytamy w uzasadnieniu decyzji, przesłanej przez Łódzki Urząd Wojewódzki.

Przychylna odpowiedź wojewody poskutkowała przyznaniem dotacji oraz zawarciem porozumienia, na mocy którego tutejszy urząd przeprowadzi remont grobu Andrzeja Lisieckiego. W zakresie przewidzianych prac zawarto: wykonanie granitowego nagrobka oraz pionowej tablicy inskrypcyjnej z ciemnego granitu impala, z piaskowanymi napisami o treści:
 

Ś. P.
ANDRZEJ LISIECKI
LAT 57
ROZSTRZELANY PRZEZ NIEMCÓW 7 WRZEŚNIA 1939 R. W UNIEJOWIE

 

Z kolei, modernizacja mogiły, w której spoczywa Ignacy Skoiński, będzie polegała na: podniesieniu i wykonaniu nowego fundamentu pod nagrobkiem; oczyszczeniu, odnowieniu i zaimpregnowaniu płyty nagrobnej wykonanej z piaskowca, a także – odnowieniu napisów; a w ostatniej kolejności – utwardzeniu terenu wokół pomnika przy użyciu kostki betonowej.

Zgodnie z danymi pochodzącymi z Elektronicznego Systemu Zarządzania i Prezentacji Cmentarza (www.cmentarnik.net/uniejow), miejsce pochówku ś.p. Andrzeja Lisieckiego znajduje się w sektorze K (GRÓB K/20/2), a ś.p. Ignacego Skoińskiego w sektorze E (GRÓB E/1/35).

[ZT]5653[/ZT]

 

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%